Diğer Haberler:
Aras Elektrik 2011 Yılını Değerlendirdi

Barış Yalçınkaya

Erzincan Tedaş ARAS Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi eğitim merkezi salonunda düzenlenen değerlendirme toplantısında 2011 yılında yapılan çalışmalar değerlendirildi. Tedaş ARAS Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi İl Müdürü Erdoğan Murat başkanlığında toplanan ilçe ve merkez şube müdürleri ve şefleri 2011 yılında yapılanları anlattıktan sonra 2012 yılında yapılacak çalışmalar hakkında da bilgiler verdiler. Değerlendirme toplantısının ardından Tedaş ARAS Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi İl Müdürü Erdoğan Murat toplantıya katılan basın mensuplarını bilgilendirdi.
Murat ; “ İl Müdürlüğümüz 2011 Yılı içerisinde yoğun bir çalışma dönemi geçirmiştir. Bu titiz ve verimli çalışma, sonucunda Türkiye genelinde en başarılı iller arasında yerini almıştır. Elektrik enerjisini amaçlarımıza uygun olarak, müşterilerimize kesintisiz, sürekli ve kaliteli bir şekilde ülke menfaatleri doğrultusunda sunmak, müşterilerimizi bilgilendirerek bu hususta istek ve taleplerini karşılayarak faaliyetlerimizi yürütmekteyiz. Bu faaliyetler neticesinde; İl İlçe Belde Köy ve Mezralarda ağır kış şartlarına rağmen uzun süre elektrik kesintisi yaşanmamış, meydana gelen geçici kesintilere anında müdahale yapılmıştır. Yıl içerisinde yapılan Bakım ve onarım ile oluşabilecek arıza kaynakları giderilmektedir. Son 2 yıl içerisinde elektrik arıza sayısında % 38,56 arıza süresinde de % 36,69 azalma görülmüştür. 

İl İlçe ve Beldelerde Elektrik Tesislerinin yenilenmesi ve yeraltına alınması imar uygulaması tamamlanan yerlerde büyük oranda bitirilmiştir. Yeni yapılan tesislerimiz de en son teknoloji takip edilerek scada sistemine uygun ileride uzaktan kumanda edilebilir şekilde dizayn edilmiştir” dedi. 

2011 yılında 80 projeye imza atıldığını belirterek ; “2011 yılı içerisinde yatırım ve yenileme alanında toplam 80 Ana Proje üzerinde çalışma yapılmıştır. Bu projelerden 33 adedi köy ve mezra şebekesi, 22 adedi ENH, 2 adedi Kesici Ölçü Kabini, 21 adet İlçe ve Belde Şebekesi ile 2 adet şehir şebekesi projesidir. Toplam 7.743.975 TL ödeneği olan bu projelere yılsonu itibariyle, 7.661.687,37 TL harcanarak % 99 Nakti ve Fiziki gerçekleştirme sağlanmıştır. 2011 Yılı içerisinde ilimizde 281.923.975 kwh enerji tüketilmiştir. Bir önceki yıla oranla %- 10,20 enerji tüketim miktarı artmıştır. 

İlimizde kayıp kaçak konusunda çalışmalar titizlikle yürütülmüş, son 10 yılda kayıp kaçak oranı % 63,47 lik düşüş oranı ile % 16,45 den % 6,01’ e düşürülmüştür. 2011 yılında Kayıp kaçak oranı % 6,01 olarak gerçekleşmiştir. (Avrupa Standartları %-7–9 ) İlimizde son 10 yılda tespit edilen kaçak elektrik kullanım oranı % 87,42 düşmüştür. 

Müşterilerimizin abonelik işlemleri titizlikle takip edilmiş Yıl içerisinde Kontrol, muayene ve diğer işlemler olarak toplam 66.563 adet işlem gerçekleştirilmiştir. İlimizdeki gelişmeye bağlı olarak bir önceki yıl 121.453 olan Abone Sayımız % 2,429 luk artışla 124.403 adede yükselmiştir. Yıllık Tahsilât oranımız % 95 olarak gerçekleştirilmiştir. Doğu Anadolu Bölgesinde önemli bir yere sahip olan İl Müdürlüğümüze ait sayaç ayar istasyonda 2011 yılı içerisinde, Doğu ve Güneydoğu illerimize de hizmet verilmiş olup, Yaklaşık 5.097 muhtelif elektrik sayacının bakım ve onarımı yapılmıştır. 2011 yılı içerisinde sayaçların uzaktan okunmasına ilişkin çalışmalar başlatılmış olup, halen test çalışmaları devam etmektedir. Sistemin tamamen hizmete alınması halinde öncelikle büyük tüketimli aboneler ile ulaşımı zor olan abonelere uygulanacaktır. Bu sistem sayesinde büyük bir ekonomik kazanç sağlanacaktır. Ayrıca isteyen abonelerimiz sisteme katılmaları halinde kendi tüketimlerini de her an takip edebileceklerdir. İl Müdürlüğümüzce yıl içerisinde 145 personel eğitimden geçirilmiştir. 2011 Yılında hafif yaralanma ile sonuçlanan 1 adet iş kazası meydana gelmiştir. Son 10 yılda personel sayımızda % 32’lık bir azalma olmasına rağmen, yukarıda belirtilen hizmetlerin sağlanmasında büyük bir titizlik ve özveri ile görev yapan tüm personelimize, Çalışmalarımızda her türlü iklim şartlarına rağmen yanımızda olan herkese teşekkür ederim” diye konuştu.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yalçınkaya Ailesinin Acı Günü
Anadolu Ajansı Erzincan Temsilcisi ve Erzincan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Barış Yalçınkaya'nın...

Haberi Oku