Diğer Haberler:
Ekranla Değil Akranla Büyüsün Çocuklar Projesi Başladı

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Çocuk Hakları Çocuk Komitesi tarafından Erzincan ve ilçelerinde uygulanacak proje ile çocukların çağın hastalığı olan internet ve ekran bağımlılığından kurtarılarak, akranlarıyla birlikte yaşayabilecekleri ve vakit geçirebilecekleri ortamların oluşturulması hedefleniyor.

Erzincan'da başlayan proje hakkında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Muhammer Doğan bir açıklama yaparak "Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyet gösteren Çocuk Hakları, Çocuk Komitesi tarafından, Erzincan ve ilçelerinde uygulanacak proje ile çocukların çağın hastalığı olan internet ve ekran bağımlılığından kurtarılarak, akranlarıyla birlikte yaşayabilecekleri ve vakit geçirebilecekleri ortamların oluşturulması hedefleniyor.
Çocuklarımızın teknolojiyi doğru, etkili ve bilinçli şekilde kullanmayı öğrenmeleri, serbest zamanlarını akranları ile birlikte verimli değerlendirmeleri, iletişim yeteneklerinin ve yaşam becerilerinin geliştirilmesine katkı yapılması ile Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmesi’nin 31. Maddesinde ifadesini bulan çocuklara oynama ve yaşına uygun eğlencelere katılma hakkının sağlanmasına yönelik fırsat eşitliğinin sağlanabilmesi hedeflenmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın, çocuğun yüksek yararı ilkesinden hareketle çocuklarımızın dijital ve sosyal medya ortamlarındaki kontrolsüz ve kötü amaçlı yaklaşımlardan korunması, alternatif fiziksel, sosyal ve kültürel yaşam alanlarının yaygınlaştırılması, çocukların bedensel aktivitelere yönlendirilmesi, ruhsal ve sosyal gelişimlerine destek verilmesi amacıyla “Ekranla Değil Akranla Büyüsün Çocuklar” kampanyasını başlatmıştır. Çocuk haklarının, temel haklar olan yaşama, korunma, gelişim, katılım gibi dört temel hakların yanında sağlıklı büyüme, oyun oynama ve zararlı alışkanlıklardan korunma haklarının da bu projenin önemli halkasını oluşturmaktadır. İl Müdürlüğümüzce proje kapsamında yer alan kamu kurumları, üniversiteler ve diğer paydaşlarla işbirliği halinde çocukların, gençlerin ve ailelerin bilgilendirilmesine yönelik eğitimler verilmektedir. Kamuya açık park, bahçe çocuk oyun alanlarında çocuklarımızla birlikte milli geleneklerimiz çerçevesinde çeşitli kültürel oyunlar gerçekleştirilmektedir. İl müdürlüğümüze bağlı kuruluşlarda bulunan çocuklarımızla, diğer Bakanlıklara bağlı kuruluşlarda (okul, anaokulu, gençlik merkezleri) çeşitli sosyo-kültürel, sportif oyunlar düzenlenmektedir. İlimizde Projenin duyurulması için billboardlar, dijital ekranlar, el broşürü, üst geçitlere pankartlar , okullarımız ve parklarımıza, farkındalık görsellerine yer verildi." dedi.
Erzincan 24 Haber - Yakup BAKAR
Anahtar Kelimeler
ErzincanAile Ve Sosyal
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tercan'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun...
Erzincan’ın Tercan ilçesinin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. yıl dönümü ilçede düzenlenen etkinliklerle...

Haberi Oku