Diğer Haberler:
Kapıdan Satışlara Dikkat

Barış Yalçınkaya

Vatandaşların Tüketici Sorunları Hakem Heyetine kapıdan satışlarla ilgili son günlerde şikayetlerin olduğu belirtilirken vatandaşların yapılan satış sonrası dikkatli sözleşmesini ve ilgili evraklarını kontrol etmesi gerektiğini belirttiler. Son günlerde artan kapıdan satışlarla ilgili olarak Erzincan Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanı, Bilim Sanayi ve Ticaret Müşaviri Ruhi Akman açıklamasında; “Son günlerde ilimiz sınırları içerisinde kapıdan satışlarda artış olduğunu, bununda Müdürlüğümüze cayma hakkını kullanmak üzere gelen tüketicilerden anlamış bulunmaktayız. Bilindiği üzere kapıdan satış izni alan ve ticaretle iştigal eden firmaların elemanları farklı şehirlere giderek ürünlerini tüketicinin ayağına getirmek suretiyle pazarlamalarını yapmaktadırlar. Ancak bazı pazarlamacıların tüketicileri farklı anlatımlarla ve malın değerinin çok üzerinde mallarını pazarlama yönüne gittikleri gelen şikayetlerden anlaşılmaktadır. Kapıdan satışlar yasal satışlardır.Ancak bunlarında bazı kuralları vardır ve tüketicilerin bu kurallara dikkat etmeleri gerekmektedir.Daha önceleri de yaptığımız açıklamalarda olduğu gibi, kapıdan satış; işyeri, fuar, panayır gibi satış mekanları dışında yapılan satımlardır.Bu tür satışlarda; tüketici, teslim aldığı tarihten itibaren yedi gün içinde malı kabul etmekte veya hiçbir gerekçe göstermeden ve hiçbir yükümlülük altına girmeden reddetmekte serbesttir. Hizmetlerin satımında ise bu süre, sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren başlar. Bu süre dolmadan satıcı veya sağlayıcı, kapıdan satış işlemine konu mal veya hizmet karşılığında tüketiciden herhangi bir isim altında ödeme yapmasını veya borç altına sokan herhangi bir belge vermesini isteyemez. Satıcı, cayma bildirimi kendisine ulaştığı andan itibaren yirmi gün içerisinde malı geri almakla yükümlüdür. Tüketici, malın mutat kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalarından sorumlu değildir.Kapıdan satış sözleşmelerinde, sözleşmede bulunması gereken diğer unsurlara ilave olarak mal veya hizmetin nitelik ve niceliğine ilişkin açıklayıcı bilgiler, cayma bildiriminin yapılacağı açık adres ve en az on altı punto ve koyu siyah harflerle yazılmış “Tüketicinin hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin teslim aldığı veya sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren yedi gün içerisinde malı veya hizmeti reddederek sözleşmeden cayma hakkının var olduğunu ve cayma bildiriminin satıcı/sağlayıcıya ulaşması tarihinden itibaren malı geri almayı taahhüt ederiz.” ibaresi yer almak zorundadır. Tüketici, sahip olduğu haklarının da yazılı bulunduğu sözleşmeyi imzalar ve kendi el yazısı ile tarihini yazar. Satıcı veya sağlayıcı, bu bilgilerin sözleşmede yer almasını sağlamak ve taraflar arasında akdedilen sözleşmenin bir nüshasını tüketiciye vermekle yükümlüdür.
Bu madde hükümlerine göre düzenlenmiş bir sözleşmenin ve malın tüketiciye teslim edildiğini ispat satıcıya veya sağlayıcıya aittir. Aksi takdirde, tüketici cayma hakkını kullanmak için yedi günlük süre ile bağlı değildir. Tüketicileri özellikle kendi el yazıları ile ad ve soyadlarını yazmaları, tarihi kendi el yazıları ile atmaları,parasal ödeme takvimine ve taksit miktarına dikkat etmeleri,peşin ödeme yapmamaları,yedi gün içerinde maldan cayma haklarının bulunduğunu unutmamalıdırlar” dedi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Erzincan Basını İftarda Bir Araya Geldi
Erzincan Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen iftar yemeğinde Erzincan...

Haberi Oku