Din Ve Ahlak:
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Üniversiteli Gençlerle Buluştu

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nde “İslam ve Gençlik” konulu konferans verdi.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman, Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin, protokol mensupları, davetliler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programda selamlama konuşmalarının ardından kürsüye gelen Erzincan Valisi Ali Arslantaş, “Gençlik dediğimiz dönem ergenliğin başlangıcında başlayıp yaklaşık 25 yaşına kadar süren zaman dilimidir. Birey için bu dönemin önem arz etmesinin sebeplerini ise şöyle özetleyebiliriz: Birey bu dönemde belli aklı niteliklere erişir, bedensel ve zihinsel olarak olgunlaşır, mensup olduğu dinin emirleri ile artık yükümlü olmaya başlar. Bireyde dini şuurun uyanışı 12-14 yaş aralığında olur. Bu yaşa kadar bireyin ailesinde görüp tanıdığı din faktörü artık kendisi için de anlam ifade etmeye başlar. Ruhi bir yapı oluşumu başlar ve birey “Allah, cennet, cehennem, ölüm ve günah “ gibi kavramları düşünmeye başlar... Bu düşünce ve arayış tamamen duygusaldır. Ergenliğin asıl bunalımlı dönemine gelmeden önce birey ruhsal bir olgunluğa ulaşır ve mensup olduğu dini en ince ayrıntısına kadar hatta bazen aşırıya kaçarak yaşamaya başlar ve bu durum çok uzun sürmez. 14-18 yaş aralığında birey bazı şeyleri sorgulamaya, dinde şüpheye düşmeye başlar. Bu dönemde bireyde bağımsızlık ve güçlülük duyguları baskınlaşır ve aşırı bir tavra bürünür. Artık din onun kafasındaki sorularla çelişen bir faktör olmaya başlar. Daha öncesinde ailesinden etkilenen birey bu dönemde dış dünyanın, sosyal çevresinin etkisinde daha çok kalır. Gerek öğrenim hayatında gerek sosyal çevresinde görüp tanıdığı başka düşünce ve inançlardan etkilenmeye başlar. Yapılan araştırmalara göre kızlara göre erkekler bu evreleri daha çok yaşarlar. Yaşanılan bu çelişki ve bunalımlar tamamen duygusaldır. 17-18 yaşlarına doğru bireyde iman şüpheleri yavaş yavaş yatışmaya başlar ve yerini suçluluk ve günah duygusuna bırakır. Bu yaşlarda cinsi duygularıyla tanışan birey günahı bu duygularla eşleştirir. Yaptığı hatalardan pişmanlık duymaya başlar ve yine yapılan araştırmalara göre yaptığı hatalardan pişmanlık duyan bireylerin %45`i çözüm olarak Allah`tan af dilemeyi tercih ederler...

Geçirdiği bu bunalım ve sorgulamaların ardından bir bireyde dini inanç ve tutumlarının netleşmesi 18-21 yaş aralığında olur. Bir dine mensup olan bu yaşlarda olurken dinsizliği seçen birey de yine bu yaşlarda seçer. Yaşadığımız toplumda yapılan araştırmalara göre dine ilgisiz olan insanlar ortalama toplumun %4-20 sini oluşturur. Geriye kalan bireyler ise yaşamasalar bile dinin üzerlerinde bir etki oluşturduğunu hissetmektedirler. Günümüzde, içinde bulundukları dönemin hassas yapısından dolayı modern çağın olumsuzluklarından en çok etkilenen belki de gençlik kesimi olmuştur. Şüphesiz bunun pek çok nedenleri bulunmaktadır. Fakat bunlar arasında din ve ahlâk eğitimi alanındaki yetersizliğin büyük payı olduğu kanaati taşınmaktadır. Gençlik dönemindeki hakikat özlemi ve anlam arayışı, maddî değerlere ve haz kültürüne dayalı modern dünyanın dini dışlayan elverişsiz ikliminde gerçekleşme ve tatmin imkânından büyük oranda yoksun bulunmaktadır. Dikkatinin kendine yöneldiği gençlik döneminde, ruh ve bedenden oluşan varlık yapısının farkına varan genç, içinde bulunduğu dünyanın sınırlılıklarına takılmadan kendini yerli yerine konumlandırabilmesi için, aşkın ve insanın varlık özüyle örtüşen evrensel değerler sistemine ihtiyaç duyacaktır. İslâm’da bu değer ve anlam dünyası nasıl kurulmuştur? İslâm eğitim anlayışı, gençlik dönemi için nasıl bir evren öngörmektedir? İslâm’ın gençliğe bakışı nedir? İslâm’ın genel yapısı içinde din ve ahlâk eğitimi hangi teorik temele dayanmaktadır. İslâm eğitiminin teorik temellerini, İslâm’da gençlik kavramı ve gençlik dönemine ilişkin anlayışları, İslâm eğitim anlayışı ile gençlik döneminin belli başlı özellikleri arasındaki ilişkiyi ve bu anlayışın günümüz gençliğinin yaşadığı psikolojik problemlere karşı yaklaşımını ve çözüm önerilerini, Gençlik dönemi din ve ahlâk eğitiminin kuramsal temelini, Her çağda gençlerin hemen hepsinin en büyük arzuları olan “dünyayı daha yaşanabilir hale getirme” noktasında İslâm eğitim sisteminin günümüz gençliğine sunabileceği imkânlar ve anlamlı katkıların neler olabileceğini Diyanet İşleri Başkanımız muhterem hocamızdan dinleme ve vereceği bilgilerden istifade etme imkanını bulacağımız bu gençlik buluşmasının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği konferansta konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Müslümanın düşünce ve ahlakının iki büyük ve önemli boyutu olduğuna vurgu yaparak, bunlardan birincisinin, Allah’a itaat ve teslimiyet, ikincisinin ise yaratılana, can taşıyan her varlığa karşı şefkat ve merhamet olduğunu söyledi. Gençlerin, ümmetin ve insanlığın umudu olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, “Bu yüzden gençlerimiz için ne yapsak, gecemizi gündüzümüze katsak azdır. Gittiğimiz her ilimizde üniversitemizi ziyaret ediyoruz, gençlerimizle buluşuyoruz. Ve bu iki günlük faaliyetlerimiz içerisinde en fazla önem verdiğimiz faaliyet; gençlerimizle buluşmak, üniversite öğrencilerimizle buluşmaktır...” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak her daim gençlerin yanlarında olduklarını belirterek, “Gençlik merkezlerimizle, Kredi Yurtlar Kurumu’nda çalışan Manevi Rehberlerimizle, sosyal ve kültürel din hizmeti faaliyetlerimizle bütün gençlerimize ulaşmanın ve onlarla tanışmanın gayreti içerisindeyiz” şeklinde konuştu.


Erzincan 24 Haber - Yakup BAKAR
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İl Müftülüğü Tarafından Erzincan’da...
Erzincan İl Müftülüğü tarafından Erzincan’da, genç bireylere yönelik Gençlik Merkezi açılıyor.

Haberi Oku