Din Ve Ahlak:
İlme Adanmış Bir Hayat: Ali Küçüker

Barış Yalçınkaya

Erzincan Müftülüğü konferans salonunda düzenlenen programa Erzincan Vali Yardımcısı Abdullah Çiftçi, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.İlyas Çapoğlu, İl Müftüsü Burhan İşliyen, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Başsoy ile çok sayıda vatandaş katıldı. Ankara’da İslâmi İlimleri Araştırma ve Yayma Vakfı’nda dinî sahadaki çalış-malarını sürdüren Ali Küçüker’i anlatan programda konuşma yapan Erzincan Vali Yardımcısı Abdullah Çiftçi “ Biz insanlarımızı kaybettikten sonra değerini anlamaya başlıyoruz. Bu gün ise bu işin böyle olmadığının gerçeğin ve gerekçesiyle buradayız. Erzincan’a ve ilme 30 yıl boyunca hizmet etmiş ve halen Allah yolunda iyiliği emredip kötülüğü yok etmek için bu yaşında hizmet etmek için Ali Küçüker hocamızı anmak için buradayız. Maalesef maddileşen bir dünyada yaşıyoruz ve manevi değerlerin öneminin çok daha önemsenmesi ve değerlendirilmesi gereken bir zamanda yaşıyoruz. Bu neyle olur bu gibi büyük insanlarımızın Allah katında büyük olan insanlarımızın değerlerini ön plana çıkararak olur. Ali Küçüker hocamız Erzincan’a ve Türkiye’ye ve İslam alemine hitap edecek eserlere imza atıyor. Bu gün bu güzel insanların huzurunda tekrar beraber değerini ve vefa örneğini ortaya koyarak Erzincan’a anlatacağız. Bu programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Ardından Erzincan Müftüsü Burhan İşliyen başkanlığında, düzenlenen panele konuşmacı olarak Erzincan eski Müftüsü Yahya Alkan, emekli Kayseri vaizi Mehmet Bektaş ile Türkiye Yazarlar Birliği Erzincan Temsilcisi Doğu Gazetesi sahibi Halil İbrahim Özdemir katıldı.
Erzincan Müftüsü Burhan İşliyen “Son yıllarda Erzincan Müftülüğü olarak camilerimizde okuma ve okutma adına ders halkaları geleneğini canlandırmak ve geleceğe aktarmak için çaba sarf etmekteyiz. Bu gelenek, Erzincan’ımızın ilmi geçmişinde söz sahibi olan hocalarımızın usulüdür. Bu ders halkalarının ihya edilmesi, din hizmeti ver-meye çalışan bizlere, hem de hizmet sunmaya çalıştığımız cemaatimize önemli katkıları olacaktır. Ali Küçüker hocamız, yetmişli yıllardan seksenli yılların sonuna kadar şehrimize bu anlamda hizmetler sunan, vaaz veren, kitap yazan, talebe okutan ve en girift meselelerde müracaat kaynağı olan, ilim ve irfanıyla numune-i imtisal muhterem bir büyüğümüzdür. Ali Küçüker hocamız adına düzenlediğimiz bu program, şehrimizin kendisine uzun yıllar hizmet eden hocasına vefasının küçük bir örneğidir.
Bu vesile ile hocamıza Rabbimizden hayırlı, bereketli, sıhhatli uzun ömürler dilerken, programımıza teşrif eden hocalarımıza ve tüm katılımcılara teşekkür ederim” dedi.

Ardından Eski Erzincan Müftüsü Yahya Aklın “1970 Yılında 29 yaşında Erzincan İl Müftülüğüne tayin oldum. Erzincan köy ve kasabalarını tanımak, insanlarıyla tanışmak maksadıyla bir gün Ali Küçüker hoca efendiye dedim ki; ‘Beraber köy ve kasabaları bir bir dolaşalım’ Ali Hocamızla beraber dolaşmaya başladık. Ben daha genç göründüğümden dolayı, Ali Küçüker hoca efendiyi müftü sanıp ona yöneliyorlardı. Çok mütevazı insan olan Ali Hoca, benim müftü olduğumu onlara söylüyor ve önce benimle tokalaşmaları için onlara işaret ediyordu. Ali Hocam, hilkaten halim, salim, efendi bir insandır. Efendiliğinde suni’lik, yapmacık hareketler asla görülmez. İsteyen hoca efendiler ile haftada birkaç gün Tefsir ve fıkıh dersi yapmayı kararlaştırdık. Tefsir derslerini ben okutuyordum. Celaleyn tefsiri okuyorduk. Ali Hocam okuttuğum tefsir derslerine hakikaten ihtiyacı yoktu. Fakat sırf tevazu ve ilme olan sevgisinden dolayı derslerime iştirak ederdi” diye konuştu.

Türkiye Yazarlar Birliği Erzincan Temsilcisi Doğu Gazetesi sahibi Halil İbrahim Özdemir “Ali Küçüker Hoca camide, sokakta mahallede birlikte olduğumuz içimizden birisi. Yine Ali Küçüker hoca gönüllerimizi de fethetmiş içimizde de yer etmiş biri. Hepimizin onunla ilgili pek çok hatırası vardır. Çünkü o, yıllarca aramızda yaşadı. Kürsüden hitap etti. Camide yanımızda saf tuttu, mahallede komşuluk yaptı. Yolda selam verdi. Çay kahve ikram etti. Yedirdi içirdi, “Güleryüz sadakadır” deyip hep gülümsedi. Çok sıkıntı çektiğimiz konularda cevabını aradığımız pek çok soruda anahtarı o verdi bizlere. Onu mütevazi kişiliği ile, tanırız. Büyüğümüze de küçüğümüze de aynı şekilde yaklaştı. Bilen ama bildiğini belli etmeyen, her zaman bilginin kaynağından istifade eden, bildiklerini bile o kaynaklara bakmadan söylemeyen bir yapı. Abide bir ilmi şahsiyet. İlminin, birikiminin verdiği olgunluk hayatının her safhasına yansıdı. Onu ilmi ile, disiplinli hayatına yansımış sohbetleri ve kitapları ile de ile tanırız. Kürsüye çıktığı zaman haykırışı ile değil, samimiyeti ile, müşfik sesi ile insanın iliklerine işleyen, beyinlerin kılcal damarlarına kadar fetheden ihlası ile tanımaktayız. Ali Küçüker ilmi olgunluğunu sosyal hayatın içerisinde büyük mücadeleler vererek kazanmış, yılmadan, bıkmadan usanmadan çalışmalarını sürdürmüştür. “Beşikten mezara kadar” düsturu mucibince Mevlevi dervişanının sema ayini sırasında bir elinin göğe kaldırarak Yaratan’dan istediğini diğer eliyle dağıttığı gibi Ali Küçüker hoca da bir yandan ilim tahsil edip diğer taraftan çevresindekilere ulaştırmaya devam etti. İnsanları gözlemlediğiniz zaman onları hep birilerine benzetiriz. Bir ressamın resimleri başka ressamları, bir şairin şiiri başka şairleri çağrıştırır. Bir müminin tarzı hayatı, yaşayışı da diğerlerini çağrıştırır ve onları hatırlatır” diye sözlerine son verdi.

Emekli Kayseri Vaizi Mehmet Bektaş’ın konuşmasının ardından program sona erdi. 

ALİ KÜÇÜKER KİMDİR? 

14.04.1935’te Erzincan’ın Kemah ilçesine bağlı Koçkar köyünde doğdu. İlk orta ve liseyi Erzincan’da tamamladı. 1978’de Erzurum Atatürk Üniversitesi İslâmi İlimler Fakültesi’nden mezun oldu.Ayrıca Mehmet Kürşat Yaren ve Lütfi Doğan Hocalardan dini ilimleri tahsil etmiş, Lütfi Doğan Hoca’dan icazet almıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda imamlık, vaizlik, müftülük görevlerinde bulundu. 1989 yılında Gümüşhane’nin Köse İlçesi müftülüğünden emekliye ayrıldı. Şu an Ankara’da İslâmi İlimleri Araştırma ve Yayma Vakfı’nda dinî sahadaki çalış-malarını sürdürmektedir. Evli ve yedi çocuk babası olan Ali KÜÇÜKER aynı zamanda araştırmacı bir yazardır. Dinî sahada birçok eseri bulunmaktadır. Şu anda yüzde 80 tamamlanmış olan ve yaklaşık olarak 2000 sayfa ve 3 cilt halinde olan bir meal yakında baskı işlemlerine geçilecek.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Erzincan'da Suriye'li Hafız Öğrencilerine...
Erzincan İl Müftülüğüne bağlı Aşağı Büyük Camii Hafız Evinde eğitim gören Suriye'li hafız...

Haberi Oku