Din Ve Ahlak:
Pir-i Sami Kur'an Kursu Dualarla Açıldı

2015 yılında Erzincan Karaağaç Mahallesinde temelleri atılan Pir-i Sami Kur'an Kursu’nun açılışı Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Erzincan Valisi Ali Arslantaş ve beraberindeki protokol mensuplarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Kur’an kursunun inşası sırasında emeği geçenlerin yanı sıra protokol mensuplarının selamlama konuşmalarının ardından konuşan Erzincan Valisi SAli Arslantaş, “Bugün şehrimize yepyeni bir irfan mektebi kazandırıyoruz. Kadim medeniyet tasavvurumuzun yeniden inşasında, Terzibaba’dan Pir-i Sami’ye, Medine-i Münevvere’den üzerinde yaşadığımız topraklara ecdadımızın emanetini, neslimizin eğitim ve ihyasıyla taçlandırmak üzere, şehrimizin Kuran Kursu ve İlim Araştırma Merkezini inşa etmiş bulunuyoruz. Bu ilim yuvasının inşasında emeği geçen herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Rabbim onlardan razı olsun. Bizler bu dünyaya yeryüzünü ifsat etmeye değil imar etmeye geldik. Yüzyıllar boyunca bu topraklarda sayısız medeniyetler, devletler hüküm sürdü. Binalar, mekânlar yıkılır, yenileri yapılır.  Önemli olan insanımızın kalbini imar etmektir. Bugün burada sadece Kuran kursunu hizmete açmıyoruz. Aynı zamanda sevginin, şefkatin, kardeşliğin ve yardımlaşmanın da merkezini hizmete açıyoruz. Zira bu mekânda eğitim görecek gençlerimiz, yediden yetmişe herkes, İslam’ın buyruklarıyla, Kuran’ın ilahi mesajıyla kalplerini imar edecekler. Bu hayırlı işe öncülük eden ve bundan sonra da desteğini esirgemeyecek kardeşlerimden Cenab –ı Hak razı olsun. Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “ Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğretenlerinizdir.“ Bizler de Peygamber Efendimizin bu sözünü şiar edinmeliyiz. Gençlerimize bunun için uygun mekânlar oluşturmalıyız. Burada eğitim görecek kardeşlerimiz Peygamberimizin güzel ahlakıyla, Kuran’ın ilahi mesajıyla Pir –i Sami Hazretlerinin öğretileriyle büyüyecek. Şehrimizin göbeğinde herkesin kolayca ulaşabileceği bir ilim, irfan ve sevgi merkezi inanıyorum ki şehrimize, insanımıza büyük hizmetlerde bulunacaktır. Günümüzde dini eğitim ve mabetler inanç hürriyeti ekseninde devletimiz tarafından hukukun güvencesi altındadır. Farklı renklerin, kültürlerin yaşam alanı bulduğu bu coğrafyada sevgi ve hoşgörü ikliminin bozulmaması için İslam medeniyetinin bir parçası olduğumuzu unutmayıp birlikte yaşama geleneğini geleceğe taşımalıyız. Farklılıklarımızı zenginlik kaynağı bilip şehrimizi hoşgörünün, sevginin ve huzurun merkezi haline getirmeliyiz. Peygamber Efendimiz’i derinlemesine anlama ve kavrama neticesinde O’nu evimize, gönüllerimize taşıyabilirsek şiddet sarmalında olan coğrafyalara huzur gelecektir. Şüphesiz ki kime neye rağbet ediyorsak onun kandiliyle aydınlarız. Rabbim bizleri yüce kitabımız Kuran’ın rehberliğinde, Hz. Peygamberimizin nuruyla, sünnetiyle aydınlatmayı nasip etsin. Bizleri bugün bu ilim merkezinin açılışında onurlandıran değerli Diyanet İşleri Başkanımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu güzel ilim yuvamızın tekrar hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Asrı Saadetten günümüze, Hz. Peygamberimizin getirdiği ilahi mesaja hizmet eden tüm âlimlerimizi minnetle şükranla yâd ediyorum. Sizleri saygıyla muhabbetle selamlıyorum” dedi

Ardından kürsüye gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, açılış programında yaptığı konuşmada, Kur'an-ı Kerim'in rahmet kaynağı olduğunu ifade ederek, "Nasıl ki ilaçlar bedene şifa ise Kur'an da ruhların, gönüllerin şifasıdır" dedi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Sayın Ali Erbaş, Kur'an kursunun yapımında emeği geçenlere teşekkür ederek, “Bu Kur’an kursunda nice gencimiz ecdadına layık bir ruhla yetişecek. ‘Kur'an olmazsa neyimiz olursa olsun hiç bir anlamı var mı? Peygamber Efendimizin çizgisi üzerinde yürümezsek hangi çizgi bizi kurtarabilir ki?’ işte bu anlayış burada öğretilecek” diye konuştu. Kur'an kursları, okullar, kitaplar sayesinde insanların aydınlanacağını ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Sayın Ali Erbaş, şunları kaydetti: “O yüzden Kur'an hizmetine destek olalım, gençlerimize yönelik hem Diyanet İşleri Başkanlığımızın hem devletimizin onların daha nitelikli bir şekilde yetişmesi için yapmış oldukları hizmetlere destek olalım. Kur'an kurslarımız, okullarımız ve eğitim yuvalarımız daha da artacak. İlimsiz, irfansız, bilgisiz, hikmetsiz bir nesil değil, bütün bunlarla kendisini her zaman geliştiren, ‘Sırat-ı müstakim’ çizgisinde tutan bir nesil yetişecek.” dedi.

Konuşmaların ardından protokol tarafından açılış kurdelası kesilerek Kur'an Kursu hizmet vermeye başladı.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İl Müftülüğü Tarafından Erzincan’da...
Erzincan İl Müftülüğü tarafından Erzincan’da, genç bireylere yönelik Gençlik Merkezi açılıyor.

Haberi Oku