Eğitim:
17. Uluslararası Geometri Sempozyumu Erzincan'da

 

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen sempozyuma Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Türk Dünyası Matematikçiler Birliği Onursal Başkanı Prof. Dr. Hasan Hilmi Hacısalihoğlu, Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Sezai Kızıltuğ, akademisyenler ve Geometriye gönül veren araştırmacılar ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal marşı ile başlayan programda konuşan Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Sezai Kızıltuğ, düzenlenen sempozyuma yurtdışından 15, Türkiye’den ise 185 araştırmacının katılım sağladığını belirterek, sempozyumun verimli geçmesini temenni etti.

Ardından konuşan Türk Dünyası Matematikçiler Birliği Onursal Başkanı Prof. Dr. Hasan Hilmi Hacısalihoğlu ise Matematiği seven her bireyin, genç kaldığını belirterek, matematiğin dünya hayatındaki önemine değindi.

Daha sonra konuşan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent ise matematik ile geometrinin birbirinden hiçbir zaman ayrılmadığına dikkat çekerek, her bireyin Geometriyi öğrenmesi gerektiğini kaydetti.

Programda konuşan Erzincan Valisi Arslantaş; “Bizler sanatta, kültürde, edebiyatta ve bilimde büyük insanlar yetiştirmiş bir medeniyetin mensuplarıyız. 

Tarihimize şöyle etraflıca baktığımızda çok yakından müşahede edeceğiz ki ilim ve irfan sahibi nice aydın, bilim adamı şu an bile yolumuzu aydınlatmaktadır. 

Avrupa Orta Çağ’da dünya tepsi gibi düz ve etrafı duvarlarla çevrili zannederken Müslüman âlimler ilk olarak dünyanın yuvarlak olduğunu ve döndüğünü bulmuşlardır. 

Bazı hastalıkların mikroplardan geldiğini ilk bulanın İbni Sina olduğunu hepimiz biliyoruz. 

Biruni, dünyanın döndüğünü ve yerçekimini Newton’dan asırlar öncesinde ispat etmiştir. 

Farabi, sesin fizik ilmindeki tarifini ilk yapan kişidir. 

Gıyaseddin Cemşid, matematiğe ilk defa ondalık kesir sistemini getirmiştir.

İbni Haldun’un tarih ve sosyolojideki öncülüğü herkesin malumudur. 

Ebül Vefa, trigonometride tanjantı ve sekantı bulan kişidir. 

Yakın zamanda Nobel ödülü alan ve bu toprakların yetiştirdiği en önemli bilim insanlarından biri olan Aziz Sancar, DNA onarımı, kanser tedavisi alanlarında çığır açmıştır. 

Şimdi Oktay Sinanoğluları, Cahit Arfları, Şerif Mardinleri, Fuat Sezginleri rahmetle anmakla beraber onların dünyada yaptığı buluşlar, yenilikler bizim yolumuzu aydınlatmalı, dijital çağda daha özgüvenli bir şekilde çalışmamızı sürdürmeli ve stratejimizi belirlemeliyiz. 

Bildiğiniz gibi geometri, dünyayı ölçmek için icat edilmiştir. “Yer, dünya, yeryüzü“ anlamına gelen “geo“ ve “ölçmek“ anlamına gelen “metri“ sözcüklerden oluşan geometri, insanoğlunun uzayı ve dünyayı anlamlandırma, tabiri caizse ölçüp, biçmek için mesai harcadığı bir dal olmuştur. Yürüyeceği mesafeyi, ekeceği tarlanın alanını, barınacağı evin hacmini belirlemek için insanoğlunun faydalandığı matematik ve geometri gelişen ve değişen dünyayla birlikte farklı anlamlar, kullanım sahaları da kazanmıştır. 

Bilimin bütün dallarını hayatın merkezine taşıdığımız sürece; bilimi, insanların daha müreffeh bir yaşam sürmesinde etkin kıldığımız müddetçe inanıyorum ki pozitif bilimler geçmişte olduğu gibi gelecekte de medeniyetin inşasında temel faktör olacaktır. 

Devletimiz bu anlayışla her ilimizde yükseköğretim kurumları açmıştır. Bilimi hayatın merkezine taşıyan devletimiz, üniversitelerin ihyası için tüm imkanlarını seferber etmiştir. İnanıyorum ki böylesi önemli yatırımların neticesinde ülkemiz bilimde de arzu ettiğimiz seviyelere siz değerli hocalarımız sayesinde kavuşacaktır. 

Sizlere bilimin ve aklın rehberliğinde yaptığınız tüm çalışmalarda başarılar diliyorum. “Biz uygarlıktan, ilimden ve fenden kuvvet alıyoruz ve ona göre yürüyoruz.“ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği istikamette yolumuzu aydınlatmaya devam edeceğiz. 

Bu vesileyle tekrar, 17. Uluslararası Geometri Sempozyumu’nun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Tüm katılımcılarımıza ve sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından 2019 yılı  “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” münasebetiyle Erzincan Valisi rslantaş’ın talimatları doğrultusunda Erzincan Valiliği’nce hazırlanan “Kayıp Medeniyetin Kaşifi” isimli kitap, tüm katılımcılara hediye edildi.


Erzincan 24 Haber - Yakup BAKAR
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ERMEK Kursiyerleri Sertifikalarını Aldı
Erzincan Belediyesi, Türkiye İş Kurumu Erzincan İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün...

Haberi Oku