Eğitim:
Bakan Yıldırım'a Fahri Doktora Ünvanı

Yakup Bakar

Türk Hava Yollarına ait uçakla gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ı Havaalanında Erzincan Valisi Selman Yenigün, Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İlyas Çapoğlu ile çok sayıda Erzincanlı ve partililer tarafından karşılanarak Eğitim Fakültesi Baş öğretmen salonunda gerçekleştirilen Öğretim yılı açılış programına katıldı.Burada Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a, Erzincan Üniversitesinin 2011-2012 Akademik Yılının açılış töreninde üniversite senatosu tarafından fahri doktora unvanı verilmesi sebebiyle cübbe giydi. E.Ü. Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu tarafından Bakan Yıldırım’a fahri doktora belgesi verildi. Şuana kadar 6 kez fahri doktora unvanı aldığını ve en anlamlısının, en duygulusunun ise Erzincan Üniversitesinden, kendi memleketinin üniversitesinden aldığını belirten Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Erzincan Üniversitesinin gelişmesi ve kalkınması için artık daha çok çalışacağını vurguladı. Üniversitenin akademik açılış yılı töreninde konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Erzincan Üniversitemiz genç bir üniversite. Kısa bir sürede 14 bin sayısına ulaşmıştır. Bu hızla giderse 24 Erzincan 24 bin öğrenci hedefine erişir. Bunu görüyorum. Üniversitenin gelişimi için Erzincan genelinde top yekun bir çalışma yapılıyor. Bu anlayışımızı asla terk etmeyin. Bu şehrin kaynaşması, gelişmesi ve güçlenmesi için ortak bir hedeftir. Erzincan’a ve ülkemize kazandıracağımız çok şey vardır. Erzincan doğuda parlayan bir yıldız olacaksa, Erzincan Üniversitesi Doğu’da parlayan bir dünya üniversitesi olacaksa bunu birlikte başaracağız, birlikte üstesinden geleceğiz.” dedi.

2017’de ÜNİVERSİTE KAPISINDA KİMSEBEKLEMEYECEK

Türkiye genelinde son 9 yıl içerisinde üniversitelere yönelik çalışmalar hakkında bilgiler veren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “2003 yılında görevimize geldiğimizde, dedik ki yüksek öğrenimi gençlerimizden esirgemeyelim. Her ilimize bir üniversite kuralım. Hatta bununla da kalmayalım isteyen vakıflarımız vatandaşlarımız üniversite açsın ve bugün ülke çapında 165 üniversiteye ulaştık. Her ilimizde üniversitemiz var. Bu 165 üniversitenin 89 tanesi son 9 yıl içerisinde açıldı. Bugün iftiharla söyleyebiliriz yüksek öğrenimdeki öğrenci sayımız 3.5 milyonu aştı. Öğretim üyesi ve elamanı sayısı 110 bini aştı. Ama bu konuda daha eksiğimiz var. Kısa vadede en az 30 bin yeni öğretim elemanına ihtiyacımız var. Üniversitelerde bu gelişme aynı hızla devam ederse, 2017 ve sonra ki yıllar için Türkiye’de artık üniversite kapılarında bekleme sona erecek. Çok değil 5 yıl içerisinde artık üniversiteye giriş problemi diye bir problemimiz kalmayacak.” açıklamasında bulundu.
Erzincan üniversitesi'nin Türk Cumhuriyetleriyle yaptığı bölgesel işbirliği anlaşmalarının kendisini heyecanlandırdığını belirten Bakan Binali Yıldırım, dünya genelinde 3.5 milyon öğrencinin başka ülkelerde öğrenim gördüğünü, bu işi için yıllık 100 milyar dolan para ayrıldığını kaydetti. Bu kaynaktan Türkiye'nin sadece 26 bin dolar pay aldığını belirten Bakan Yıldırım, ''Atlantik ötesinde, Avrupa'da kriz, Ortadoğu'da istikrarsızlık, kuzey afrikadaki siyasi istikrarsızlık, Türkiye'yi önemli bir noktaya getiriyor. Türkiye bu dönemde her yönüyle cazibe merkezi olmaya başlamıştır. O sebeple Türk üniversitelerinin bundan sonraki hedefi bir yandan kendi fiziki ve insan kaynaklarının kapasitesini artırırken bir yandan da dünyadaki bu büük öğrenci hareketinden gerekli payı almakta olmalıdır. Bu konuda Bütün üniversitelerimize büyük görev ve sorumluluk
düşmektedir.'' dedi.Erzincan’ın eğitim göstergesini anlatan Erzincan Valisi Selman Yenigün, “Büyük Önder Atatürk’ün ilkeleri ile kurduğu Cumhuriyetimizin milli bütünlük anlayışı içerisinde hızla gerçekleştirilebilecek bir ekonomik kalkınma için herkesin hep beraber çok çalışması gerekmektedir. Çalışmadan üretmek ve ürütmeden de tüketmek hiçbir zaman mümkün olmayacaktır. Bu hedefin ilimizde gerçekleştirilebilmesi için eğitimde kalitenin yükseltilmesini eğitim sisteminin küreselleşen dünyanın koşulları ve toplumun beklentileri doğrultusunda çağdaş ölçülere kavuşturulmasını insanı temel alan bilginin üretilmesini ve kullanılmasını öğreten, modern eğitim politikaları ile araç ve yöntemlerini benimsemesini amaçlaşan çalışmalar Valiliğimizin koordinesinde tüm eğitim kurumlarımızın katılımı ile kararlılıkla sürdürülmektedir. Erzincan ili eğitim göstergeleri açısında modern şehir olma yolunda hızla ilerlemektedir. Erzincan eğitiminin yapılan toplantılar ile yol haritası çizilmiştir. İl genelinde 185 okul 2 bin 94 derslik 2 bin 492 öğretmen ve 44 bin 467 öğrenci ilimizde eğitim içerisinde bulunmaktadır. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 17, derslik başına düşen öğrenci sayısı ise 21’dir. Bu göstergeler Türkiye ortalamasının ideallerinin üzerindedir. 2011 yılında okul öncesinde 15 derslik, ilköğretimde 64 derslik 1 adet yurt, ortaöğretimde 64 derslik, 300 kişilik yurt, 10 daire lojman ve bir spor salonu yapımı devam etmektedir. Tüm okullarımızda bilgisayar sınıfları kurulmuş, internet alt yapıları tamamlanmıştır.” diye konuştu.
Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, “Küreselleşme kimilerine göre bir sömürü düzeni kimilerine göre bir iletişim ve kalkınma modeli olarak ifade edilmektedir. Her nasıl ifade edilirse edilsin dünyada var olan bir şey önemli olan var olmuş ve halen günümüzde yaşana tek şey ülkeler arası rekabettir. Bu rekabet insanlık alemi var oldukça devam edecektir. Bunun için ulusal bilinç, bilim ve teknolojik üretimin kullanımı çok önemlilik arz etmektedir. Üniversitelerimiz geçmişte eğitim-öğretim ve bilimsel çalışma yapma arzusu ile daha çok çalışmalarında bulunurken günümüzde üniversiteler artık daha çok ürettiklerini katma değere dönüştürüp bölgesine ülkesine daha fazla katkı sağlamayı hedeflemektedir. Çalışmadan üretmek üretmeden tüketmek mümkün değildir. Hiçbir ülkenin vatandaşı elleri cebinde dolaşarak ülkesinin kalkınmasına katkıda bulunmamıştır. Bütün kalkınmış ülkelerdeki toplumlara baktığımızda toplumlarında büyük emek ve çaba sonucu toplumlarını üst düzeye muasır medeniye düzeyine ulaştığını görmekteyiz.Rektör Çapoğlu sözlerine şöyle devam etti; “Biz üniversite olarak 2 şeyi başarmak durumundayız. Bunlardan birincisi gelişmiş bütün dünya ülkelerinde ki bilim çevreleri ile yarışabilecek bilim adamı ve öğrencileri yetiştirmek. Bunun için çaba sarf etmekteyiz. Bu yüzde sayısal olarak öğretim üyesi, öğretim görevlisi eksiğini gidermeye çalışıyorken bir yandan, diğer yandan da bu elamanların yetişmeleri için gerekli alt yapıyı ve bilimsel faaliyetleri desteklemeyi başarmaya çalışıyoruz. Ülkemizde ki imkanları uygun şekilde kullanarak israfa kaçmadan alt yapı oluşturmaya çalışıyoruz. Elamanlarımızı yurt dışına göndererek orada tecrübe sahibi olmalarını istiyoruz. İkinci önemli görevimiz; katma değer oluşturmamız lazım. Üniversitenin öz kaynaklarını artırmamız lazım. Bunun için çalışmamız gerekiyor. Bu alanda bir proje ekibi oluşturduk. Bu projelerle maksadımız üniversite ve şehrimize ait pek çok alanda birikimlerimizi katma değere dönüştürerek projeler üreterek hem üniversitemize hem de şehrimize önemli katkı sağlamış olacağız” dedi.

Son olarak ÖSS’de ilk bine girip Erzincan Üniversitesini seçen iki öğrenciye Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından bilgisayar hediye edilerek ilk dersin verilmesiyle program sona erdi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılının İlk Ders...
2019-2020 eğitim-öğretim yılı açılışı münasebetiyle Erzincan Yavuz Selim İlkokulu’nda tören düzenlendi.

Haberi Oku