Eğitim:
Bologna Süreci Toplantısı Yapıldı

Barış Yalçınkaya

Erzincan Üniversitesinin Bologna Süreci Uygulamasının Değerlendirilmesi toplantısı ile başlayan Kurumsal Ziyaret ve Bölgesel Bilgi Paylaşımı Ziyareti Programı üniversite yönetimi, Bologna uzmanları, Atatürk Üniversitesinden Prof. Dr. Fahri Yavuz, Ege Üniversitesinden Prof. Dr. Süheyla Atalay ve Mimar Sinan Üniversitesinden Prof. Dr. Gül Özturanlı nın katılımı ile Eğitim Fakültesi Başöğretmen Salonunda gerçekleşti.

Fakülte dekanları, Yüksekokul, MYO Müdürleri, bölüm başkanları ve öğretim elemanlarının da katıldığı Bologna Süreci Uygulamasının Değerlendirilme Toplantısının açılış konuşmasını yapan Üniversite Rektörümüz Prof. Dr. İlyas Çapoğlu; "Her yerde sürekli bir değişim yaşanmaktadır. Bu değişimle birlikte ihtiyaçlarda değişmektedir. Bugün bu ihtiyaçları karşılamak için sunduğumuz modeller yarın etkisiz olmaktadır. Biz de bu anlamda daha iyisini bulmak ve uygulamak zorundayız. Anadolu da Bir Dünya Üniversitesi özülüksü ile yola çıkan üniversitemizdeki bu ülküyü gerçekleştirmek için gereğinin yapılması gerekir. Üniversiteler geleceğin zaman dilimi içersinde öncülerini sürdürmeleri için üzerine düşeni yapmak ve o lup biteni iyi takip edip, atılacak adımları iyi belirlemek zorundadır. Bu yüzden Türkiye de benimsenen yeni üniversiteler yapılanmasında Avrupa yükseköğretim sürecine dahil olması gerekir. Bu süreçte süreci iyi kavrayıp ilk adımları atmak gerekir. Biz de ilk yola çıkanlardan olmalıyız. Bu yüzden bu değerli uzmanlarımızla bir araya geldik. Bilgilerini bizimle paylaşacak uzmanlarımızla bilgilerimizi yenileyecek, eksikleri giderecek ve uygulamaları yerinde görme imkanı bulacağız. Daha sonra özet bir görüntümüz ortaya çıkacak ve biz buna göre eksiklerimizi gidermeye çalışacağız. Bu bir süreç meselesidir ve sürekli bir değişim gerektirir. Biz değişen şartlara göre bu sistemi revize edeceğiz. Bunu ne kadar programa dönüştürürsek o kadar başarılı olacağız. Değerli hocalarımız ve uzmanlarımızın ziyaret ile birimlerimizdeki hocalar buluşacağı iki günlük bir çalışma süreci geçireceğiz. Hocalarımıza üniversitemiz adına teşekkürlerimi sunuyor ve başarılı bir çalıştay olmasını diliyorum." dedi.

Bologna Uzmanı Prof. Dr. Fahri Yavuz Türkiye de Bologna sürecinden bahsederek bu anlamda Erzincan Üniversitesinde yapacakları toplantının amacı ve formatını anlattı. E. Ü Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Aytekin Sanalan Avrupa da Yükseköğretim Alanı ve Erzincan Üniversitesi konulu sunumu ile Erzincan Üniversitesinin Bologna sürecini anlattı. Daha sonra Erzincan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Özelin yöneticiliğinde Prof. Dr. Süheyla Atalay, Prof. Dr. Fahri Yavuz ve Prof. Dr. Gül Özturanlı tarafından problem odaklı değerlendirme paneli gerçekleşti.

İki gün devam eden toplantıların son gününde; ziyaret sonuçlarının üniversite ile paylaşımı, öğrenci konseyi ve öğrenciler ile toplantı yapılarak; Bologna Uzmanı Prof. Dr. Fahri Yavuz Türkiye de Bologna sürecinden bahsederek bu anlamda Erzincan Üniversitesinde yapacakları toplantının amacı ve formatını anlattı. Üniversitemiz Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Aytekin Sanalan Avrupa da Yükseköğretim Alanı ve Erzincan Üniversitesi konulu sunumu ile Erzincan Üniversitesinin Bologna sürecini anlattı. Daha sonra Erzincan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Özelin yöneticiliğinde Prof. Dr. Süheyla Atalay, Prof. Dr. Fahri Yavuz ve Prof. Dr. Gül Özturanlı tarafından problem odaklı değerlendirme paneli gerçekleşti.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Erzincan'da 41 Bin 974 Öğrenci Karne Aldı
Erzincan’da okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan 41 bin 974 öğrenci ile 3 bin 435 öğretmen yaz...

Haberi Oku