Eğitim:
 okul müdürü Ömer Özkaya’ya ve danışman öğretmen ismail Karakaş ve hazırlayan öğrenciler Osman Kaan Çakır ve Taha Bekir Ekinciye “Çevre Sertifikası” ödüllerini kazandırdı.

Özel Otlukbeli Hacı Ali Akın Lisesi başarılarına bir yenisini ekleyerek, çevre duyarlılık ödülü aldı. Perlitin kullanımı ve yararlılıkları üzerine bir çalışma yapıldığını belirten Okul Müdürü Ömer Özkaya” Perlitli Betonun Normal Betonla ısı yalıtımı ve taşıyıcı özelliği bakımından karşılaştırılması üzerinde çalışma yaptık. Bu çalışmalarımızı öğrencilerimiz Osman Kaan Çakır ve Taha Bekir Ekinci ile danışman öğretmenimiz ismail Karakaş tamamlayarak ve Fatih Kolejinin düzenlediği Inepo çevre proje yarışmasına katıldık.”dedi. Öğrenciler projeleriyle ilgili yaptıkları açıklamada ”Perlit, doğal olarak oluşan silis esaslı volkanik kayaçlara verilen bir isimdir.
Perliti diğer volkanik camlardan ayıran en önemli özellik ise yumuşama sıcaklığı civarında ısıtıldığı zaman orijinal hacminin dört ile yirmi dört katına çıkabilmesidir.
Bu genleşme ham perlitte % 2- 4 arasında bulunan özsuya (Kristal su ) bağlıdır.
Perlit 870 derece üzerinden hızlı bir şekilde ısıtıldığı zaman bünyesindeki özsuyun buharlaşması ile
mısır taneleri gibi patlar ve ısıyla genleşen perlit üzerinde sayısı gözenekler oluşur.
işte bu genleşmiş perlit mükemmel bir ısı ve ses izolasyonu malzemesidir.
Perlit en fazla inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Maddenin hafif olması, ısı ve ses yalıtımı sağlaması, ateşe dayanıklı olması, kimyasal etkilerden zarar görmemesi ve inşa kolaylığı sağladığı yararlardandır. Perlit, sahip olduğu özellikler ile fay hatlarının bulunduğu ve şiddetli karasal iklimin hâkim olduğu Doğu Anadolu Bölgesi için çok önemli bir yapı gereci durumundadır. Perlit kullanılarak inşaa edilecek binalarda ısıtma maliyetleri de düşer.
Bu projeyle amaçladığımız perlitin beton yapımında kullanılabileceğini göstermektir. Başlangıçta Erzincan Meslek Yüksek Okuluna gittik. inşaat bölümündeki öğretim görevlisiyle görüştük. Aldığımız bilgilerle deneyler yapmaya başladık. Deneyleri Erzincan beton ve okulumuz laboratuarında gerçekleştirdik.15*15*15 ölçülerinde kalıplar kullanarak perlitli beton ve normal beton döktük. Betonlar 24 saat beklenerek kalıplardan çıkarıldı. Daha sonra bu betonları alarak deney yapılacağı güne kadar kür havuzunda beklettik. Basınç testleri 7.ve 28. gün sonunda yaptık. Perlitin daha hafif olduğunu gördük. Isı testleri sonucunda perlitli betonun normal betondan daha fazla ısıyı tuttuğunu gördük.”diyerek perlit hakkında bilgi verdiler. Amaçları hakkında da” Perlit, betondan en az 5 kat daha sert, 3 kat daha hafif ve sağlam malzemedir. Deprem bölgesi olan Türkiye’de inşaat alanında mutlaka kullanılması gerekmektedir.
Hafiflik, gözeneklilik, yalıtıcılık, ses yutuculuk gibi üstün özellikleri bulunan genleştirilmiş perlitin en büyük kullanım alanının inşaat sektörüdür. Dünyada üretimi yapılan genleştirilmiş Perlitin yüzde 70- 80’i inşaat sektöründe tüketilmektedir.
Perlit’in inşaat sektöründe, ısı ve ses yalıtım malzemesi olarak kullanılmaktadır. Tarımsal üretimde de ana öğe olan toprağın fiziksel özelliklerini düzenleyerek, verimliliği arttırmak amacıyla toprak düzenleyici olarak genleşmiş Perlit kullanılır. Perlitli beton ısı ve ses yalıtımının yanı sıra binalardaki yükü azaltarak depremlerde hasar riskini azaltmaktadır. Yaptığımız projede perlitli betonu normal betonla karşılaştırdık. Boşluklu yapıya sahip olması ısı ve ses yalıtımını, hafifliği sağlar. Normal beton kadar dayanıklıdır.” ifadelerini kullandılar.
Nerelerde kullanılabileceği hakkında yaptıkları açıklamada” Başta inşaat sektörü olmak üzere, tarım, kimya, gübre ve ilaç sektöründe ana, yan ve katkı maddesi olarak da geniş bir alanda kullanılan Perlit madeninin dünya rezervinin 7.7 Milyar metreküpüne eşit oranının Türkiye’de bulunmaktadır.
7,7 milyar tona yakın bir rezervin ham halde bugünkü değerler üzerinden değerlendirilebildiğinde Türkiye’ye 180 ile 290 milyar dolar arasında bir döviz girdisi oldukça rahat bir şekilde girebilecektir.
ABD’nin, dünyadaki perlit rezervinin sadece 2,6’sına sahip olmasına karşın 2002 yılında dünya üretiminin yüzde 31,6’sını gerçekleştirmiş, Avrupa Perlit madeni ticaretini elinde bulunduran Yunanistan ise 2002 yılında perlit üretiminin yüzde 21,9’unu karşılamıştır.
Dünya Perlit rezervinin yüzde 2’sine sahip Japonya’nın bile 2002 yılında dünya üretiminin yüzde 15,2’sini gerçekleştirdiğini, buna paralel olarak Perlit madeninde dünyanın en geniş rezervine sahip Türkiye’nin de aynı yıl üretimdeki payının yüzde 15,1 olmuştur.” diyerek projelerinin kullanılabilirliğinin olduğunu ispatladılar.

Bu haber, Haber yolla bölümünden erzincan24.com' a gönderilmiştir!

erzincan24.com // Yakup BAKAR
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ERMEK Kursiyerleri Sertifikalarını Aldı
Erzincan Belediyesi, Türkiye İş Kurumu Erzincan İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün...

Haberi Oku