Eğitim:
Erzincan 4+4+4’e Hazır

Barış Yalçınkaya

Erzincan merkezde 31 ilköğretim okulunun 16 ilkokul 10 ortaokul 5 okulun binalarını ayırarak hizmet verecek. Erzincan Milli eğitim Müdürü Necmi Özen öğrencilerin en fazla bin 500 metre yürüyerek okuluna gidebileceğini yeni sistem ile ilgili çalışmaların tamamlandığını dile getirdi. Özen ; “Erzincan’da bu eğitim sisteminin en güzel şekilde uygulanması, Kanun değişikliğini yapılmasını gerektiren buna sebep olan değişikliğin ruhuna uygun bir düzenlemenin yapılması için çalışma yaptık. İlimiz genelinde ilköğretim okullarımızın, önümüzdeki eğitim-öğretim yılında hangi alanda eğitim-öğretimi gerçekleştireceklerini tespit ettik. Bununla ilgili komisyon çalışmalarımızı tamamladık. Milli Eğitim müdürlüğümüzün internet sitesinde kamuoyu ile paylaştık. Bu çalışmaları birkaç komisyon marifetiyle tüm okullarımız, öğrenci kayıt-kabul ettiğimiz alanlar itibariyle değerlendirildi ve temel ilke olarak; bir öğrenci evinden çıktığı zaman mesafe itibariyle en fazla bin 500 metre yürüyerek okuluna ulaşabilsin. En uzaktaki her okulun kayıt alanları okulun bulunduğu yer ile öğrencinin bulunduğu alan arasında bin 500 metre bir alanı kapsasın diye çalışma yapıldı. Okulların mesafeleri çıkarıldı, öğrenci sayıları çıkarıldı, sınıflarda 35’i aşmayacak sınıf mevcutları itibariyle planlamalar yapıldı. Sonuç olarak ilimiz genelinde merkez ilçede; 31 ilköğretim okulumuzun 16’sı ilkokul, 10 tanesi ortaokul olarak planladık. 5 okulumuzda da okul binasının ve bahçesinin ayrılarak aynı alanda iki okulun tesis etmeye gayret ettik. Planlamalar bu şekilde yapıldı. Bu karalar alınırken, elbette yöreyi tanıyan, çevreyi tanıyan, eğitim içerisinde ki arkadaşlarımız çalışma yaptı” dedi.

GEÇİŞ SIKINTISIZ OLACAK 

Mezun olacak öğrenciler dahil 3 yıl içerisinde geçiş sürecinin telaşsız ve sıkıntısız olacağını dile getiren Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen “İlköğretim okullarının ilkokul ve ortaokul olarak ayrılması felsefe ve ruhu itibariyle çok önemliydi. Kamuoyunda da en çabuk kabul gören, değişikliklerden bir tanesi oldu. Çünkü; 6-7 yaşında küçük çocuklarımız ile henüz kişiliği oluşmamış çocuklarımızla, 15 yaşında ergenlik psikolojisi içerisinde olan çocukları aynı bina içerisinde tutmak pedagojik, kişilik gelişimleri açısında asla verimli değildi. Bunun tedbirini almış olduk. Bundan sonraki süreçte yaş gurupları itibariyle, 1-2-3-4’ncü sınıflar ilkokul, 5-6-7-8’nci sınıflarda ortaokul farklı alanlarla farklı binalarda kendi yaş gurupları içerisinde eğitim öğretimlerine devam edecekler. Bu değişiklik kademele bir geçiştir. Yani ilkokul olarak belirlenen okuldaki 6-7-8’nci sınıf öğrencileri haydi bakalım yeni belirlermiş ortaokullara gitsin demeyeceğiz. Bu kademeli bir geçiştir. İlkokul olan okulların 1’nci sınıflarına, ortaokullarında 5’nci sınıflarına kayıtlar yapılacaktır. Diğer öğrenciler mezun olana kadar 3 yıl içerisinde bu geçiş sıkıntısız, telaşsız tamamlanmış olacaktır. Bizde ilimizde bu geçişin sıkıntısının yaşanması için her türlü tedbirimizi aldık. İlimiz merkez ilçede İmam hatip Lisesi bünyesinde bir ortaokulu hayata geçiriyoruz. Gelecek eğitim-öğretim yılında oraya da kayıtlar yapılacaktır. Her öğrencimizin önümüzdeki yıl eğitim-öğretimi nerede sürdüreceği konusunda çalışmalar yapılacaktır. Öğretmen açığı noktasında sıkıntımız yoktur. Öğretmenlerin yer değiştirmesi noktasında bir problem yoktur. Sıkıntısız amacına, hedefine uygun bir geçiş dönemi yaşacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Erzincan'da 41 Bin 974 Öğrenci Karne Aldı
Erzincan’da okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan 41 bin 974 öğrenci ile 3 bin 435 öğretmen yaz...

Haberi Oku