Eğitim:
iSPANYA- SEViLLA

Serpil Baygın tarafından hazırlanan tekstil sektöründe engelli insanların çalışma alanları konulu projesi ile katılmıştı. Engelli insanları çalışma hayatına kazandırmak olduğunu söyleyen proje sahibi Serpil Baygın Farklı kültürlerdeki engellilere uygulanan programları ve çalışma hayatına kazandırma stratejisini gözlemlemek. Türkiye deki meslek liselerinde uygulanabilirliğini incelemek.  Farklı kültürlerin tanınması ve bizim kültürümüzün tanıtılmasına katkıda bulunmak. Yabancı dil becerisi geliştirmek ve ülkedeki çalışma disiplini hakkında bilgi edinmek.” Dedi. Baygın; “Stratejik öncelik:Avrupa düzeyinde engelli insanlara mesleki eğitim kazandırmaya ve meslek liselerinde örgün eğitim alabilmelerine yöneliktir.Mesleki eğitim almak ve kendilerini geliştirmek isteyen engellilere kurslar düzenlenerek kalifiye eleman olarak yetişmelerine katkıda bulunmaktır. ispanya da uygulanan program:

Visit to PROYECTOS Y DESAROLLOS MACCONNI 
 
Engellilerin çalıştığı devlet tarafından destek sağlanan özel bir atölye. Sipariş üzerine çalışıyor ve engellilerin maaşı devlet tarafından ödeniyor. Engellilerin engel derecelerine göre çeşitli görevler ve işler verilerek üretime katılımları sağlanmakta. Sahibi Nidia bu konuda kendini yetiştirmiş, sabır ve özveri gerektiğini ve bu işle uğraşmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.
Visit to METROPOLiS ( Clothes Design School ) 
Özel bir stilistlik, modelistlik ve dikim okulu. Ayrı ayrı sınıflarda eğitim sağlanmakta. Her yaşta kişiler katılmaktadır.Eğitimin sonunda belge alıyorlar ve işe girebiliyorlar.En az 1 yıllık eğitim sonunda işe girebiliyorlar.Stilistlik, kalıp elde etme, makine kullanımı ve dikiş dikebilme becerileri kazanıyorlar.
Visit to AUXILIA 
Engellilerin eğitim aldıkları özel bir okul. Eğitilebilir engellilere mesleki eğitim verilmekte.Her yaşta kişiler devam etmekte.Sürekli kalan engellilerin yanı sıra her gün gelip eğitimden sonra evine giden engellilerde mevcut.Amaç topluma kazandırma,beceri geliştirme ve çalışma hayatına katılımı sağlamak.sınıflarda en fazla 6 öğrenci eğitim almaktadır.

Visit to I.E.S. SANTA AURELiA 

Devlet okulu lise düzeyinde eğitim vermekte. Aynı zamanda özel sınıflarda engellilere özel programlar uygulamakta. Bu programlar AB ülkelerinin uyguladığı P.G.S. ( Garanti Sosyal Program ) adı altında ve integra 1-2 programları uygulanmakta. Matematik, dil, mesleki eğitim alınmakta programın içerisinde .En az 1 yıllık eğitimden sonra sertifika veriliyor ve devlet desteğiyle işe yerleştiriliyor.Sınıflarda en fazla 8 öğrenciye eğitim verilmekte.Mesleki eğitim alanı velilerinde tercihi alınarak belirleniyor.

Visit to ASPANRi 
Engellilerin eğitim aldıkları ve yaşadıkları özel bir okul. Down sendromu özürlülerin çoğunlukta bulunduğu okulda ,el becerilerini geliştirmelerinin yanı sıra meslek edinmekteler.Belli seviyeye gelen engelliler haftada bir veya iki gün işyerlerinde çalışıyorlar.Diğer zamanlarda okullarında eğitime ve üretime devam ediyorlar.Yapmış oldukları ürünler kermeslerde satılarak okula gelir elde ediliyor.

Visit to CENTRO IMAGEN ( Clothes  Design School ) 
Özel dizayn okulu.Kalıp, biçki-dikiş , stilistlik, bilgisayarlı sistemlerin kullanıldığı ve öğretildiği eğitim merkezi.Üretim yapılmakta ve Andalusia bölgesinde seçkin  kesime özel siparişler çalışılmakta.

Sevilla da bulunduğumuz süre içerisinde teknik ziyaret ve incelemelerimizin yanı sıra kültürel ziyaretlerimizde oldu. Sevilla nın ve tabi ki ispanya nın öncelikli yerlerini ziyaret ettik.bunlar arasında katedraller, müzeler, arena ve islam mimarisinin tipik özelliklerinin bulunduğu Arapların zamanından beri yaşatılmaya çalışılan çok eski sarayları dolaştık.Endülüsler zamanından kalma Granada ilindeki Elhamra ziyaretimizde bunlar arasındaydı.

Proje kazanımlarımız arasında engelli insanların mesleki eğitimlerinin zorunlu bir ihtiyaç olduğu  ve bu konuda daha fazla destek vermemiz konusunda eksiklerimizi gördük. Örgün eğitim ve yaygın eğitimde engellilerin mesleki eğitim alanlarını inceledik. Engellilere AB ülkelerinin uyguladığı programlar hakkında bilgiler edindik.Bu programların Türkiye deki mesleki eğitim sistemine uygulanabilirliğini gözlemledik.  Her ne kadar engellilerle resim çektirmemiz uygun görülmemiş olsa da onlarla birebir iletişim kurup, sınıflarda eğitim ortamlarında bulunduk.ispanya nın eğitim sistemi , yaşayış tarzı hakkında bilgi edinip, yabancı dil becerimizi geliştirdik.ispanya da proje ortağımız olan AMT şirketinden sertifika aldık.

Bundan sonra ki sürdürülebilirlik çalışmalarımız arasında, halkımızın da gerekli duyarlılığı göstererek engelli çocukları varsa mesleki eğitim almaları konusunda yönlendirmelerini ve Tekstil bölümü olarak açılacak kurslara katılımını istiyoruz.Toplumun bütünleşmiş bir parçası olan engellilerimizi tanımlayacak olursak ‘ Bedensel, zihinsel ve ruhsal özelliklerinden belirli oranda fonksiyon kaybına neden olan organ yokluğu ve bozukluğu sonucu toplumsal rolünü gerçekleştirebilmek için bir takım rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişidir.Bizlerde bu noktada engelli insanlarımıza eğitilebilirlik düzeylerine göre meslek kazandırmak, becerilerini geliştirmek, çalışma hayatına katılımlarını sağlamayı arzu etmekteyiz.Tüketici olmaktan çıkıp üretken olmalarını, toplumsal yaşama tam katılımlarının sağlanması için,eğitimciler olarak elimizden geleni yapmaya hazırız. Birçok kazanımlar elde edeceklerine inanıyoruz. Gelin hep birlikte elele vererek, engelli iseniz geleceğinizi hazırlamaya katkıda bulunalım, şayet engelli çocuğa sahip anne baba iseniz mesleki eğitim almaları konusunda yardımcı olalım” dedi

erzincan24.com // Faruk Canbaba

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ERMEK Kursiyerleri Sertifikalarını Aldı
Erzincan Belediyesi, Türkiye İş Kurumu Erzincan İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün...

Haberi Oku