Eğitim:
Kitap okuma alışkanlığımız yok

       43. kütüphane haftası kutlama programı dün Erzincan’da düzenlen törenle başladı. Hafta boyunca düzenlenecek olan etkinliklerin açılış programı dün il Kültür Müdürlüğü, salonunda düzenlenen etkinlikle başladı. Vali Ali Güngör, Belediye Başkan Yardımcısı Seyfullah Kaban, Vali Yardımcısı Kubilay Ant, il Emniyet Müdürü Dr. Ahmet Çimen, il Milli Eğitim Müdürü Aydın Yalçın, bazı kurum amirleri ve çok sayıda öğrencinin katılımı ile başlayan etkinlik saygı duruşunun yapılması ve istiklal marşının okunması ile başladı. Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından müzik dinletisi gerçekleştirilirken salonu dolduran öğrenciler, müzikleri hayranlıkla dinlediler. Ardından Kütüphane Müdürü Kayhan Sarıca kütüphane tarihi hakkında açıklamada bulundu ardından söz alan il Kültür ve Turizm Müdürü Metin Çankaya, kütüphaneler hakkında bilgiler vererek, Türkiye’de okuma alışkanlığına değindi.
       Halk Kütüphaneleri kadın-erkek her yaşta ,her seviyede,her meslekten okuyucunun çeşitli konulardaki fikir ürünlerinden ücretsiz ve serbestçe yararlanmasını sağlayarak,bulunduğu bölgenin kültürel,sosyal ve teknik kalkınmasına yardımcı olan kurumlardır, diyen Çankaya; 
       “Medeni dünya bilgi ve teknik temeli üzerine kurulmuştur. Kitaba gereken değeri vermeyen cahil toplumlar. Karanlık içindedirler. Kalkınmak, sağlam ve sürekli bir kişiliğe sahip olmak için bilginin sonsuz kudretine ihtiyaç vardır. Bizi maddeten ve manen üstün kılan bilgiler, kitap sayfaları arasındadır. Okumak ve çocuklarımızı okumaya alıştırmak, kültürlü insanlar olarak en büyük görevlerimizden biridir.
       Okuma alışkanlığı az olan bir ülkede yaşamaktayız. Televizyonun okuma alışkanlığımızı azalttığı söyleniyor. Buna kısmen katılıyorum. Her ikisinin de ayrı işlevleri vardır. insanoğlunun kendine haslığı kültür bünyesinde ortaya çıkıyorsa, kitap ve yazı bu kendine haslığın ayrıcalıklı bir koruma alanıdır. Kitap diğer iletişim tarzlarının tersine, bizi çevreleyen dünya karşısında, mesafe almayı ve alışkanlıklarımızın tersine bir işlerliği gerektirir. Televizyon ise, düşünmeyi gerektirdiği zaman bile adaptasyon zamanını ve uyum sağlamayı kolaylaştırır. Okuma bunun aksine, bize günlük hayatın hakikatinden kopararak hayali bir dünyaya götürür, demokrasinin icrasında gerekli olan eleştiri imkanlarını çok daha iyi bir şekilde belirgin hale getirir.
                           KiTAP OKUMA ORANI DÜŞÜYOR
       Türkiye'de okuma alışkanlığı nüfusa oranla 1965 yılında % 27 iken bu oran 2000'li yıllarda % 3'lere düşmüştür. Ne kadar üzücü bir durum değimli?   ilimizde okuma -yazma oranı "Ulusal Eğitime Destek" kampanyası kapsamında
Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün açmış olduğu kurslar sayesinde % 98'lere ulaşmıştır.
Kütüphaneleri kullanma oranımız da Türkiye ortalamasının oldukça üstünde % 40
seviyesindedir. Ama bu yeterlimidir? Hayır 
Devletimizin yerel yönetimleri güçlendirme ve işlevlerini artırma politikası kapsamında 2 belde kütüphanemiz Kavakyolu ve Geçit gibi ilgili Belediyelere devre dilmiştir. ilimiz merkezinde iki halk kütüphanesi ve bir çocuk kütüphanesi , ilçe ve belde kütüphaneleri ile toplam 13 kütüphanede personel imkansızlıklarına rağmen özveri ile okuyucu hizmeti vermekteyiz ve bu hizmeti geliştirerek vermeye de devam edeceğiz. Çağımızın bilgisayar ve internet çağı olduğunun bilinci içerisinde okuyucularımıza bu imkanı da sağlamak üzere il Halk Kütüphanesinde internet hizmetini de başlatmış bulunuyoruz.
                            KÖTÜ ALIŞKANLIK YAŞI DÜŞÜYOR
       Ülkemizde kötü alışkanlıklara başlama yaşı maalesef 9-10 'a inmiştir. Halbuki bu yaşlar çocuklarımızın okuma alışkanlığı kazandığı iyi hasletler elde ettiği yaşlardır. Öyleyse; diyorum ki, Halk Kütüphaneleri sadece öğrencilerin ödev yaptığı mekanlar haline gelmesin, halk kütüphaneleri 7 den 70’ e her kesin uğrak yeri olsun. Hedefimiz; Yüce Atatürk'ünde dediği gibi ülkemizi muasır medeniyetlerin üzerine çıkarmaktır.” dedi 
        Daha sonra söz alan Vali Ali Güngör, toplumların gelişimi okumaktan geçtiğini hatırlatarak, herkesin okuması gerektiğini vurguladı. Konuşmaların ardından hafta ile ilgili olarak ilköğretim ve lise okulları aralarında yapılan şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüller verildi. Ayrıca, yıllarca kütüphanelerde hizmet vermiş ve bu yıl emekli olan iki personele vermiş oldukları hizmetlerinden dolayı plaket ve hediyeler verildi.  Törenin ilk günü burada sona ererken hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenerek kutlamalar devam edecek. 

erzincan24.com // Faruk Canbaba

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ERMEK Kursiyerleri Sertifikalarını Aldı
Erzincan Belediyesi, Türkiye İş Kurumu Erzincan İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün...

Haberi Oku