Eğitim:
Mesleki Teknik Eğitim Projesi Sona Erdi

Barış Yalçınkaya

Konak Mazlum Otelde düzenlenen sertifika törenine Vali Selman Yenigün, Belediye Başkanı Yüksel Çakır, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Aydın Yalvaç, İş Kur İl Müdürü Enver Yücel ve kursiyerler katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Erzincan Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Başkanı Mehmet Şireci, “EGİAD 1993 yılında kurulmuş ve günümüze kadar getirilmiş dernektir. 100’den fazla Erzincanlı işadamı üyesi olan dernek, bölgede Doğa Anadolu Sanayiciler ve İşadamları Federasyonuna, ülke çapında ise Türkiye Sanayici ve İşadamları Konfederasyonuna (TUSKON) üyedir. Dernek olarak geçen yıl ilk AB projesini hazırlarken böyle bir projeyi nasıl hazırlarız şeklinde düşündük. Her şekilde bu projenin altında kalkabileceğimizi arkadaşlarla değerlendirdik ve projeyi uygulamaya koyduk. Projemizin sonuna geldik. Daha önce ilk 45 kişilik kursiyerlerimizin sertifika törenini yapmıştık, şimdi ise ikinci 45 kişilik gurubun sertifika törenini yapıyoruz. Bizler 90 tane Erzincanlı gencin eğitilerek yetiştirilerek iş istihdamı sağlamanın gururu ve sevinci yaşamaktayız.” dedi.

Kursu tamamlayanların en iyi şekilde istihdam edilmeleri için yoğun çaba sarf ettiklerini belirten Belediye Başkanı Yüksel Çakır ise konuşmasında; “Bu projenin bizde Erzincan Belediyesi olarak paydaşı olarak proje içerisinde yer aldık. Bu aşamaya kadar çok büyük katkımız olmadı ancak bu kursu başarı ile tamamlayan arkadaşlarımızın en iyi şekilde istihdam edilmeleri şeklinde katkı sağlamak için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Bizler burada kursa katılan veya AB hibe programı içerisinde diğer kurslara katılan kardeşlerimizin sadece çağrı merkezlerinde istihdam edilmesini hedeflemiyoruz. Bu sadece bana göre bir basamak. Asıl hedef kendinin işinin sahibi olmasıdır. Buradan kazanacağız deneyim ve tecrübeler zaman içerisinde her birimizin bu konuda kendisine edineceği nihai hedefe doğru emin adımlar atmasına bir zemin oluşturmuş olacaktır.” dedi.

Mesleki eğitimin önemi hakkında konuşan Vali Selman Yenigün ise; “Toplumlarda tabi eğitimin ne denli önemli bir yer aldığını hepimiz biliyoruz. Zaten buraya katılan herkes bunun bilincinde olarak eğitim alanında kendini geliştirmek için her türlü çareyi arıyor ve bunu gerçekleştirmeye çalışıyor. Burada şüphesiz ki eğitimle birlikte belli bir konuda uzmanlık alanına sahip olmak, bilgi sahibi olmak, bir meslek edinmekte bu eğitimin önemli bir parçası. Buradaki genç kardeşlerimiz yine adında genç olan işadamları derneğimizin düzenlemiş olduğu hakikaten her türlü takdire değer bir çalışma sonucunda geleceğe daha güvenle bakabilecek bir iş imkanı edinmiş oldular. En azından bir meslek edinmiş oldular. Bu meslek sayesinde bir çok genç kardeşimizin istihdam imkanına kavuştuğunu memnuniyetle öğrenmiş olduk. Belki hali hazırda iş imkanı kazanamayan gençlerimizde çok iyi bir meslek edinmişlerdir. Mesleki bilgilerini arttırmışlardır. Türkiye’de en önemsediğimiz bir husus özellikle orta dereceli okullarda başlamak üzere mesleki eğitimdir. Türkiye’de genel lise eğitimi yüzde 60 düzeyinde iken mesleki eğitim yüzde 40’lardadır. Meslek ve teknik eğitim almış olan gençlere sanayi bölgesinde suretle ihtiyaç vardır. Demek ki sanayileşmemiz ve endüstriyelleşmemiz için en azından mesleki teknik eğitimin daha da miktar olarak arttırılması gerekiyor. Bu noktada Genç İşadamları Derneğimiz gibi sivil toplum örgütlerimizin de çeşitli projeler üreterek mesleki teknik eğitime mesleki eğitime katkıda bulunmaları da takdirle karşılanacak bir husustur. Hele hele bugünkü projede aynı zamanda iş garantili bir mesleki teknik eğitim olması da hakikaten gençlerimiz için hayata daha iyi bakacak olan bir hayat kuracak olan böylelikle ülkemizde istihdam imkanlarını arttırıcı bu çabaları şüphesiz destekliyoruz. Bu tür kurslar çok önemlidir. Bu tip çalışmalar çok önemlidir. İlimiz açısından önemlidir, ülkemiz açısından önemlidir. Hepimiz bir alanda üretken bir pozisyonda olursak Türkiye’mizin geleceği daha sağlam olacaktır. En çok önemsediğimiz geleceğimizin Türkiye’sini oluşturacak olan, geleceğimizin Türkiye’sini yönetecek olan gençlerimizin istihdam imkanlarına kavuşması hepimizin bir numaralı hedef olmalıdır. Bu hedefe emin adımlarla gittiğimizi görüyorum” şeklinde açıklamada bulundu.
Son olarak sertifika almaya hak kazanan kursiyerlere belgeleri takdim edildi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ERMEK Kursiyerleri Sertifikalarını Aldı
Erzincan Belediyesi, Türkiye İş Kurumu Erzincan İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün...

Haberi Oku