Eğitim:
Öğrencilere Afet Eğitimi Verildi
Erzincan Kızılay Şube Başkanı Yardımcı Doç. Dr. Ömer Parmaksızoğlu ilçe, Köy ve Belde ilköğretim Okullarında verilecek ABCD, Temel Eğitim Programı hakkında bir açıklama yaptı; Parmaksızoğlu; “Erzincan Kızılay Şube Başkanlığı olarak il Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yapılan ortak çalışma neticesinde; ilk etapta ilçe Köy ve Beldeler de öğrenim gören ilköğretim öğrencilerimize yönelik olarak, ABCD (Temel Afet Eğitimi), eğitimleri verilmesi amaçlanmaktadır. Katkılarında dolayı il Milli Eğitim Müdürü Aydın Yalçın’ a teşekkür ediyorum.
Erzincan’da ilkyardım ve Afet Eğitimi kursları vermeye yetkili tek kuruluş olan Kızılay Erzincan Şubesi, 2005 yılından itibaren ilkyardım kursu veriyordu. Afet eğitimi için gerekli belgesi bulunmayan Kızılay Erzincan Şubesi, Kızılay ilkyardım ve Afet Eğitim Merkezi Koordinatörü ibrahim Çankaya’yı üç günlük ABCD Temel Afet Bilinci Eğitmen Eğitimi Programına müracaat ederek, afet eğitimi konusunda gerekli belgeyi aldı. Erzincan Kızılay Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ömer Parmaksızoğlu, Çankaya’nın bu yetki belgesini alarak BÜ KRDAE/AHEB, ABCD Eğitmeni olmaya hak kazandığını söyledi. 

ABCD Temel Afet Bilinci Eğitim Programı, Boğaziçi Üniversitesi, Kandili Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (BÜ KRDAE) bünyesinde yürütülen Afete Hazırlık Eğitim Projesi tarafından geliştirilmiş olup, Afete Hazırlık Eğitim Birimi (AHEB) tarafından da verildiğini belirten Parmaksızoğlu; “Ulusların zenginliği bile sahip oldukları, yeraltı ya da yerüstü zenginlikleriyle değil, insan kaynaklarının kalitesi ile ölçülmektedir. Bu nedenle kaliteyi artırmanın en öncelikli yolu, insana yatırım yapmak onlara her konuda eğitim vermekten geçmektedir.
Okullarımızda verdiğimiz bu eğitimlerin amacı; Çocuklarımızın afet bilincini yükseltmek, kendimizi ve çevremizdekileri gelecek bir afete hazırlamak için, pek çok küçük adım atarak alınan önlemlerle afet riskinin azaltılabileceği bilgisini yaygınlaştırmak ve bilgilerin toplumda yaygınlaşmasına katkıda bulunmaktır. Şunu ayrıca belirtmek isterim ki; Bütün dünyada yaşanan felaketlerden edindiğimiz en önemli ders, ilk 72 saatte yardımın en büyük kısmının yakın çevremizde bulunanlardan geldiğidir.

Eğitim Programı 4 ayrı sunum olarak hazırlanmıştır. Eğitim Programı 6 ana başlıktan oluşmakta olup, konu başlıkları; “Afet Bilinci”, “Deprem Tehlikeleri ve Riskleri”, Depremden Önce”, Deprem sırasında ve Sonrasında”, Diğer Afetler”, Şimdi Neler Yapabiliriz şeklindedir. 

Depremden korunmak, deprem zararlarını azaltılması ve deprem bilinci yüksek bir toplum oluşturulması açısından büyük önem taşıyan ABCD Temel Eğitim Programı Erzincan’da Pazartesi gününden itibaren uygulamaya başlayacak. Bu kapsamda Erzincan Merkeze bağlı köy ve beldelerdeki tüm okullarda afet eğiktim kursu verilecektir. Buradaki kursların ardından Merkezdeki ilköğretim ve Orta öğretim okullarında kurslarımız devam edecektir. Dedi.

erzincan24.com // Faruk CANBABA
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ERMEK Kursiyerleri Sertifikalarını Aldı
Erzincan Belediyesi, Türkiye İş Kurumu Erzincan İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün...

Haberi Oku