Eğitim:
Üniversite Gençlik Projesi Tanıtıldı

Faruk Canbaba

Erzincan Üniversitesi Sosyal Tesislerinde düzenlenen Üniversite Gençlik Kol Kola, Oyun Salonunda Spor Salonuna proje tanıtım programına Vali Selman Yenigün, Belediye Başkanı Vekili Mehmet Şireci, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Vali Yardımcısı Abdullah Çiftçi, Emniyet Müdürü Mustafa Elaman, öğretim üyeleri ve davetliler katıldı.

Projenin detayları hakkında bilgi veren Üniversite Gençlik Kol Kola, Oyun Salonunda Spor Salonuna proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Ahmet Terzioğlu, “Erzincan’da gerek son yıllarda gerçekleşen eğitim ve spor yatırımları, gerekse 2006 yılında kurulan Erzincan Üniversitesi, ilin sosyoekonomik yapısını belirli ölçüde sağlamıştır. Bu katkının işlevsel olabilmesi için üniversite ile Erzincan gençliğinin daha fazla etkileşim halinde olmasına ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaçtan hareketle üniversitemiz tarafından gençlik projesini hazırladık. Bu proje ile maddi imkanı kısıtlı, sosyoekonomik açıdan yetersiz, spora yeterince katılım imkanı bulunamayan 15-24 yaş aralığındaki lise, üniversite ve çıraklık eğitim öğrencileri ile formal eğitim imkanından yoksun dezavantajlı toplum kesimlerindeki gençlerin sporla buluşmaları, kötü alışkanlıklardan uzaklaşıp sporla bütünleşmeleri, sosyalleşmeleri ve kendi aralarında iyi ilişkiler geliştirmeleri, ulaşılması güç olan spor dallarını tanımaları ve uygulamaları sağlanacaktır. Proje kapsamında doğrudan 350 gence, dolaylı olarak 10 bin kişiye ulaşılması hedeflenmektedir” dedi.
Proje kapsamında katılımcılara yüzme, okçuluk, tenis ve halk oyunları branşlarında eğitimler verilecek. 18 ay sürecek olan projede gençlerin spora yönelmesi teşvik edilecek. 

Bir ülkenin en önemli gücünün yetişmiş insan gücü olduğunu vurgulayan Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu yaptığı konuşmada, “Bu insan gücünün en önemli motor gücünü de gençlik teşkil etmektedir. Eğer gençliğimize sahip çıkarsak, onları dilediğimiz gibi yetiştirebilirsek geleceğimizi daha büyük bir garanti altına olmuş oluruz. Üniversitelerin en önemli görevi, toplumu bir takım problemlerine yönelik projeler üretmek, projeler geliştirmek ve oluşturmuş olan projelere katkı sağlamaktır. Bunlardan en önemlisi toplu katkıdır. Toplumdaki katma değer arttırıcı faaliyetler arasındadır bu bahsettiğimiz proje… Biz gençliğimizi fikri, düşüncesi ve zikri güçlü olan nesiller yetiştirmek zorundayız. İnsanı zihni zihinsel gelişimi çok erken yaşlarda başlar ve neredeyse 25 yaşlarında son bulur. 30’lu yaşlardan sonra zihinsel gerileme başlar. Bu gelişme sürecini düzenli takip edersek gençlerimizin zihinsel gelişmelerine katkıda bulunursak daha büyük bir birikim oluşturmuş oluruz. Biz geçmişte çok yıllar öncesinde spora karşı bilinçli yetişmedik. Sporu boşa vakit kaybı olarak algıladık çoğumuz öyle yetiştik. Oysa sporun pek çok alanda kişiyi geliştiren ve onu sosyalleştiren bir alandır. Spor her şeyden önce hayata disiplin getirir. Sporun hangi alanına bakarsanız bakın bir disiplin vardır. Herkes spor alanlarında aktivite yaptığın farkında olmadan herkes disiplini yakalamış oluyorsun. Spor böyle bir disiplini kazandırmış oluyor. Bu nedenle gençlere yönelik bu projeler ile onları spora teşvik edeceğiz” açıklamasında bulundu. 

Erzincan’da yürütülen projelerin başarılı sonuçlar ortaya çıkardığını vurgulayan Vali Selman Yenigün, “Sosyal projeler, kültür projeler içerisinde en çok önemsediğimiz konular aile ve gençlik konularıdır. Toplumların ayakta kalmasını, toplumların zinde, genç ve dinamik kalmasını sağlayan ve ileri gitmesini çok büyük noktalarda bu kurumlarımız ki başta aile geliyor. Bu aile içerisinde ki fertler arasında da geleceğimizi şekillendirecek olan gençlerimizin şüphesiz ki gerek zihne, gerekse bedenen iyi yetiştirilmeleri ülke açısından son derece önemlidir. Gençliğine önem verenler, gençliğine değer veren ülkeler ileri ülkelerdir. Buradan hareketle o zaman gençliğimizin iyi yetiştirilmesi konusunda ilgili kurumlar ve diğer yandan da bu kurumların işbirliği ile ortaya konulacak olan gerek vatandaşımızın da katıldığı, sivil toplum örgütlerinde katıldığı ortak projeler önemsediğimiz projelerdir” açıklamasında bulundu.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Erzincan'da 41 Bin 974 Öğrenci Karne Aldı
Erzincan’da okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan 41 bin 974 öğrenci ile 3 bin 435 öğretmen yaz...

Haberi Oku