Eğitim:
Üniversite-Sanayi-Kamu İşbirliği Çalıştayı Düzenlendi

Kemal Arduç

Erzincan Üniversitesi tarafından üniversite-sanayi-kamu işbirliği çalıştayı düzenlendi. Hukuk Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen çalıştaya Erzincan Vali Vekili Abdullah Çiftçi, Üniversite Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümran S. İnan, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer, Gaziantep Üniversitesi İntörn Takip Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bayram, Türk Patent Enstitüsü Başkan Yardımcısı Ahmet Koçer, üniversitemiz üst yönetimi, fakülte dekanları, öğretim üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, bilginin üretime ve katma değere dönüştürülmesi durumunda büyük bir güç olacağını ifade etti. Üniversitelerin 3 temel fonksiyonu olduğuna değinen Prof. Dr. Çapoğlu, “Birincisi eğitim- öğretim, ikincisi araştırma, üçüncüsü de topluma hizmet görevidir. Bu çalıştayın asıl amacı bu üçüncü görevi yerine getirmektir. Temel amacımız bu bilgiyi katma değere dönüştürmek ve sahadaki tecrübe ile birleştirerek daha güzel sonuçlar elde etmektir” diye konuştu.

Çalıştay öncesi küçük gruplar oluşturduklarını ve bu grupların çeşitli çalışmalar yaptığını aktaran Prof. Dr. Çapoğlu, bu çalışmaları düzenledikleri bu çalıştay ile belli bir yere taşıma kararı aldıklarını kaydetti. “Bu anlamda kendi ispatlamış, tecrübe sahibi olmuş belli bir yere gelmiş, Erzincan potansiyelini de ortaya koyarak gelecekte neler yapabileceğimizi burada konuşup ondan sonra bir yol haritası çıkararak yolumuza devam etmeyi hedeflemiştik” diyen Prof. Dr. Çapoğlu, sözlerini şu ifadelerle tamamladı: “Bu çalışmaların sonunda bir yiğit bulmaya çalışacağız. Emekleri küçümseyemeyeceğiz, bir mıh bir nalı kurtarır, bir nal bir atı kurtarır, bir at bir milleti kurtarır. Başarılı bir çalıştay olması ile hepinize saygılar sunuyorum.” 

Erzincan Vali Vekili Abdullah Çiftçi ise, Erzincan’ın küllerinden doğan bir şehir olduğunu ifade etti. Erzincan’ın 1939 ve 1992 depremleri ile büyük zarar görmesine rağmen bugün Anadolu’da model bir şehir konumunda olduğunu kaydeden Çiftçi, “Sınırlı kaynakları iyi kullanabilecek istişare toplantılara ihtiyacımız var. Bugün de burada bunu görüyorum. Erzincan Üniversitesi hızlı bir şekilde gelişen Anadolu’da örnek yolunda olmaya giden bir üniversite. Üniversitenin o şehrin lokomotifi olmalı ve Erzincan Üniversitesi o yolda hızlı adımlarla ilerliyor” ifadelerini kullandı.
Çalıştayın konferans bölümünde ise TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer ‘’Üniversite Eğitiminde Yeni Yaklaşımlar ve Yeni Araştırma Politikaları’’, Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümran S. İnan “Üniversite Eğitiminde Yenilikler ve Üniversite-Sanayi İlişkileri’’, Gaziantep Üniversitesi İntörn Takip Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bayram “Üniversite-Sanayi-Kamu İşbirliktelikleri için Türkiye’de Uygulanabilir Modeller’’, Türk Patent Enstitüsü Başkan Yardımcısı Ahmet Koçer ‘’Sınai Mülkiyet Hakları’’, Araştırmacı-Sanayici Dr. Hasan Çep ‘’Bilgiden Teknolojiye Başarı Öyküsü’’, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Aydın Yalvaç “Erzincan Potansiyelleri’’ konularında katılımcılara sunum yaptılar. Vali Vekili Abdullah Çiftçi, konferansların ardından Koç Çiftçi, katılımlarından dolayı Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümran S. İnan'a Erzincan Üniversitesi logosunun bulunduğu çini işlemeli tabak hediye etti. 

Çalıştayın son bölümünde ise moderatörlüğünü Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Adnan Özel’in yaptığı “Erzincan Üniversitesi Erzincan’ın Potansiyellerini Üniversite-Sanayi ve Kamu Üçgeninde Nasıl Harekete Geçirebilir” paneli düzenlendi. Panelde Erzincan için neler yapılabileceği, Erzincan’ın kalkınmasında nelerin kullanılabileceği konularında panelistlerin görüşü ele alınırken, panel soru-cevap ile tamamlandı. 

Çalıştay sonunda Rektörümüz Prof. Dr. İlyas Çapoğlu; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Adnan Özel’e, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer’e, Gaziantep Üniversitesi İntörn Takip Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bayram’a, Türk Patent Enstitüsü Başkan Yardımcısı Ahmet Koçer’e, Araştırmacı-Sanayici Dr. Hasan Çep’e ve Erzincan Ticaret Sanayi Odası Başkanı Aydın Yalvaç’a Erzincan Üniversitesi logosunun bulunduğu çini işlemeli tabak ve çeşitli hediyeler takdim etti.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Erzincan'da 41 Bin 974 Öğrenci Karne Aldı
Erzincan’da okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan 41 bin 974 öğrenci ile 3 bin 435 öğretmen yaz...

Haberi Oku