Ekonomi:
24 Bayana Mikro Kredi

Barış Yalçınkaya

2008 yılında açılan ve bu süre içerisinde binin üzerinde üyeye ulaşan Mikro Kredi Erzincan Şubesi işlerini geliştirmek isteyen ya da, yeni iş kurmak isteyen onlarca bayana yeniden kredi verildi. Erzincan İl Özel İdaresi toplantı salonunda düzenlenen törenle kredi almaya hak kazanan bayanlar kredilerini almanın mutluluğun yaşadılar. Erzincan’da ve bölgede dar gelirli kadınların, kendi kendilerine gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına imkân sağlamak ve aile bütçesine katkıda bulunmak, kendi ihtiyaçlarını karşılamak, ekonomik özgürlüklerini bir nebze olsun geliştirmek amacıyla verilen mikro kredi dağıtım törenine Vali Selman Yenigün, Vali Yenigün’ün eşi Gülsen Yenigün, İl Genel Meclisi Başkanı Ünal Tuygun, İl Genel Meclisi Genel Sekreteri Saim Sezer, TİSVA (Türkiye İsrafı Önleme Vakfı) Mikrofinans Bölge Müdürü Emel Kuk, daha önce kredi almış ve yeni kredi alacak olan bayanlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından başlayan törenlerde Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Rize Bölge Müdürü Emel Kuk, verilen paralarla yapılan büyük işlerin nasıl meydana geldiğini örnekleri ile katılımcılara anlattı. 

Ardından kürsüye gelen Erzincan Valisi Selman Yenigün, aile içerisinde kadınların çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, mikro kredilerle kadınların aile ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayabileceğini ifade etti. Vali Yenigün; “Bir aile hayatında hanımlarımızın ne kadar önemli bir yerinin olduğunu hepimiz biliyoruz. Onlar zaten bizleri dünyaya getiren, yetiştiren çok değerli insanlardır. Ailede, erkeğin üstlenmiş olduğu aile ekonomisini yürütme, aile ekonomisini en iyi seviyeye getirme çabasında, hanımlarımıza da önemli görevler düşmektedir. Hanımlarında da aile ekonomisine katkıda bulunabilecek seviyeye getirmek çok önemli bir husustur. Bu hususun gerçekleştirilmesi noktasında çok değişik çalışma ve faaliyetler mevcut. Bunların bir tanesi de bugün hep birlikte kredi dağıtımını yapacağımız mikro kredi uygulamasıdır. Mikro kredi uygulamasında özellikle dar gelirli ailelerimizin hanımlarına küçük çapta da olsa kredi vermek suretiyle onları ekonomik hayata dâhil ederek aile ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamaktır. Burada kadınlarımız bir yandan ailenin ekonomisine katkıda bulunurken diğer yandan da ekonomik bir imkâna da sahip olarak kendilerine olan güveni artıracaklardır. Nitekim bu uygulamalarda görüyoruz ki hakikaten birçok kadınımız aile ekonomisine yapmış olduğu katkı yanında, giderek ticari işletme diyebileceğimiz, işletme kurabilecek seviyeye gelebiliyor. Bir yandan ailesine katkıda bulunuyor, diğer yandan da ülke ekonomisine de katkı sağlamış oluyor. Bu açıdan belki küçük birikimlerdir bunlar ama bu küçük birikimler giderek büyüyebilir ve bir yandan aile ekonomisine diğer yandan da ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayabilir “ dedi.

Konuşmaların ardından Vali Selman Yenigün Eşi Gülsen Yenigün ve protokol mensupları zarflar içerisinde paraları bayanlara dağıttı. Törende 24 üye’ye 25.100,00 TL kredi dağıtımı gerçekleştirildi. Proje kapsamında sektörel bazda çoğunlukla elişi, çeyiz, hayvancılık, tarım ve doğrudan satış alanlarında kredi dağıtıldı.

Bölgedeki yoksul ve dar gelirli bayanların kendi imkânlarıyla gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına imkân sağlayan mikrofinans projesi 42 merkez 195 grup aktif olarak 650 üyeye toplamda ise bin 134’e ulaştı. Bugüne kadar 1.482.896,00 TL kredi olarak dağıtılmış olup 1.160.556,00 TL’si geri ödendi. Kredi tahsilinde %100 ‘lük bir geri dönüşüm başarısı sağlandığı kaydedildi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

AssisTT Erzincan Çevre Dostu Sertifikası Aldı
Türk Telekom iştiraki AssisTT’in Erzincan Çağrı Merkezi binası, çevre dostu özellikleri ile LEED Platinum...

Haberi Oku