Ekonomi:
75. Anadolu Sohbetleri Yapıldı

Barış Yalçınkaya

Erzincan'a yatırımcı çekmek ve ortaklık kültürü yaratmak için yapılması gerekenler, tarımsal ve gıda sanayinin kurulması için öneriler ve kış turizmi çekim merkezi yapmak için akılcı planlama önerilerinin yanı sıra, 2011 'de ekonominin seyri de konuşuldu. Düzenlenen toplantıya Erzincan Valisi Selman Yenigün, Belediye Başkan Vekili Mehmet Şireci, CHP Erzincan milletvekili Muharrem Işık Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Yalvaç oda üyeleri işadamları ve davetliler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, "Erzincan, bugün çok önemli bir yol ayrımında bulunuyor. Gördüğümüz kadarıyla kent, geçtiğimiz yıllarda, altyapı konusunda ciddi ilerlemeler kaydetmiş. Bu ilerleme, Erzincan'a daha fazla yatırım çekerek, sanayideki gücünü artırabilir. Kenti, özellikle kış turizminde bir çekim merkezi haline getirebilir. Erzincan, sahip olduğu potansiyeli doğru kullanırsa, tarım ve hayvancılıktaki yatırımlarım geliştirip, tarımsal sanayi yaratmanın yollarını açabilir. Bu arada, Türkiye'de çok sevindirici bir gelişme yaşanıyor. İller arasında, kalkınma ve sosyal refah açısından güçleri birleştirme girişimleri artmaya başladı. Bölgenin, yakın bir gelecekte hak ettiği konuma ulaşması için, tüm karar vericilerle birlikte, ortak akıl geliştirilerek yapılacak planlar, çok önemli bir işlevi üstlenecek. Elbirliğiyle tasarlanacak bu stratejik plan doğrultusunda, bölgenin bir cazibe merkezi haline gelmesi asla imkansız değil." dedi.

Erzincan'ın bölgesel ulaşımın tam kavşak noktasındaki konumunun, yapılanma sürecini hızlandıracak en önemli avantaj olduğunu vurgulayan Karadere, "Tarımsal sanayi ve kış turizmi için önceki yıllarda yapılan planların, doğal dengeyi bozmayacak şekilde, uygulamaya konulması gerekiyor. Özellikle, madencilik ve sanayi yatırımlarının, Erzincan'ın önemli eko-turizm ve kış turizmi potansiyelini koruyarak ilerlemesi, herkesin ortak önceliği olmalı. Birkaç yıl içinde, akılcı adımlar atarak, yaşam kalitesini ve üretim potansiyelini katlayarak artıran bir Erzincan, hepimizin müşterek arzusu." dedi.

Ardından Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Aydın Yalvaç “ Yeni dünya düzeni bilgiye en hızlı ulaşanların önderlik edeceği bir düzen olacaktır. Bunun için doğru bilgiye en hızlı bir şekilde erişmemiz yeni bilgiler üretmemiz bilgiyi günlük hayatımıza yararlı ürün ve hizmetler haline dönüştürmemiz gerekiyor.bu gün yapılmakta olan toplantının amacı ülkemizin gerekse ilimizin ekonomisinde lokomotif görev üstlenen girişimcilerimizin bilgiye ulaşmayı ve proje üretmeyi yeni dünya düzeninin vazgeçilmez şartı olarak görmelerini sağlamak. Bu süreçte yol göstermektir” diye konuştu.

Belediye Başkan Vekili Mehmet Şireci “ Erzincan’ımız doğuda nüfusu 225 bin olan küçük bir kent olarak son yıllarda büyük ekonomik gelişmelere sahne olmuştur. Sanayi bölgesi doluluk oranı yüzde 68’lere ulaşmıştır. İkinci organize sanayi kurulması telaffuz edilmeye başlanmıştır. İlimizdeki işsizlik oranları düşüş trendine girmiştir. İlimizdeki işsizlik rakamlarının yüzde 6’larda seyrediyor olması bu bölgeye yapılan yatırımların ürünüdür”

Son olarak kürsüye gelen Erzincan Valisi Selman Yenigün “ İlimizin ekonomisi hepimizin bildiği gibi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla beraber son yıllarda ticaret sanayi turizm hizmet sektörlerinin bu ekonomideki payları giderek artıyor. TUİK tarafından 2010 yılında yapılan gelir araştırmasında Erzincan ülkemiz genelinde 40. komşu illerimiz arasında Malatya’dan sonra ikinci sırada ye almaktadır. işsizliğin en az olduğu şehirler arasında yer almaktadır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Saffet Arolat'ın yönetimindeki toplantıda, Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, DİMES Gıda Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Diren, GÜMTOB Yönetim Kurulu Başkanı-TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Beceren ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asaf Savaş Akat, birikimlerini kalımcılarla paylaştı.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

AssisTT Erzincan Çevre Dostu Sertifikası Aldı
Türk Telekom iştiraki AssisTT’in Erzincan Çağrı Merkezi binası, çevre dostu özellikleri ile LEED Platinum...

Haberi Oku