Ekonomi:
Büyüme Özelle Olur!

      Kayseri ve Gaziantep illerine Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından iş gezisi düzenledi. 30 kişilik ekibin olduğu gezide Gaziantep ilinde KOBi Eğitim fuarının açılışı yapıldı. Açılış öncesinde eğitim alanını gezen iş adamları burada çeşitli broşür ve fikir alışverişinde bulundular. Fuarın açılışını yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu burada bir açıklama yaptı. Hisarcıklıoğlu ''Hedefimiz birinci etapta, Türkiye'yi dünyanın ilk zengin 10 ülkesi arasına sokmak. Bunun için devletten para istemiyoruz. Rakiplerimizle aynı standartları istiyoruz'' dedi.

      Türkiye'nin son 2002 yılı da dahil, son 5 yıldır toplam yüzde 43 büyüdüğünü, bunun da özel sektör tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, ''Eskiden biz hep kamu eliyle büyümeye kalkardık, kamu eliyle büyümeye kalktığınız zaman da kaynak da olmadığı için hazinede, 1 sene büyürdük ertesi sene kriz. Şimdi 5 yıldır krizi görmüyorsak, özel sektör dinamizmiyle yaşadığımız için krizi görmüyoruz. Bazıları soruyor (büyüdük mü, bizi kandırıyorlar mı) diyorlar. Ülke büyüdü ama bunun refah payını hissetmiyoruz'' dedi.
Kamu bütçesinden söz ederken devletin giderlerini karşılamak için ya borç ya da vergi alması gerektiğini, fakat devletin borç almasını istemediklerini, borç aldığı zaman ''emir alınacağını'' ve geleceğin sıkıntıya sokulacağını belirten Hisarcıklıoğlu, uygulanan program çerçevesinde devletin bütçe açığının giderek azaldığını, bundan da memnuniyet duyduklarını anlattı. 
          Türkiye'nin her yıl büyüdüğüne ama ham petrol ithalatının azaldığına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, ''Ekonomi büyüyor diyoruz, fakat enerji ihtiyacı düşüyor, bu olmaz'' dedi. Bu durumun kayıtdışı ekonomiden kaynaklandığını belirten Hisarcıklıoğlu, sistemin, insanları kayıtdışı ekonomiye ittiğini ileri sürdü. Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:
''Herkes kayıt altına girsin. Girmezseniz büyümeniz mümkün değil. Küçük iş yapanlara hayat hakkı yok. Ancak kayıtlı ekonomide büyünür. Eğer vergi oranları artarsa, kayıtdışı ekonomi de artar. Bu sistemi kökten değiştirin. Bu sistemle kayıtlı ekonomiye geçmek mümkün değil. Kaynağı devlete biz veriyoruz. Ama verdiğimiz kaynağın, verginin nereye harcandığını soramıyoruz. Benim paramın nereye harcandığını sorabilmem için kayıt altına girmem lazım. Önce hesabımı vereceğim ki hesap sorabileyim.'' 
                     ''ÖZEL SEKTÖR BAŞARIYA KOŞUYOR” 
        Büyümenin sürekliliği için yapısal reformları tamamlamak gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin, yüzde 7.5 büyüme hızını sürdürmesi durumunda 2019 yılında kişi başına milli gelirinin 21 bin doları bulacağını, böylelikle de AB'deki kişi başına gelir düzeyinin yakalanabileceğini dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin son 25 yıldaki ekonomik gelişimini anlatırken, 1980 yılında 3 milyar dolar olan ihracatın 2006 yılında 85 milyar dolara çıktığını, aynı dönemde şirket sayısının 26 binden 610 bine geldiğini, GSMH'nın 70 milyar dolardan 400 milyar dolara geldiğini vurguladı. Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: ''Bunu, Türk özel sektörü yaptı. 
         Biz, devletten hiçbir şey istemiyoruz, para istemiyoruz. Bizim hedefimiz şu; birinci etapta Türkiye'yi dünyanın ilk zengin 10 ülkesi arasına sokmak. Bunun için ne istiyoruz? Devletten para, pul istemiyoruz. Rakiplerimiz hangi sahada top oynuyorsa, ben de o sahada top oynayayım diyorum. Onlarla aynı sahada oynatın beni, o zaman Türkiye'yi şampiyon yapalım diyoruz. Hedefimiz de dünya birinciliği. Bunu, Türk özel sektör olarak yaparız. Tek isteğimiz rakibimiz işçilikte ne ödüyorsa, vergide ne ödüyorsa ben de onu ödeyeyim. Maçı hangi standartlarda oynuyorsa, bana da aynı standartlarda oynatsınlar'' dedi. Konuşmanın ardından Erzincan heyeti buradan ayrılarak Gaziantep Organize Sanayi Bölgesini gezdi. Kilim dokuma fabrikalarına gezen heyet gelişme noktasının sağlanması için neler yapılabilir konusunu ele aldı.

erzincan24.com // Faruk Canbaba

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Erzincan'da Kumkapı Pilavcısı Hizmete...
Erzincan Ordu Caddesi üzerinde hizmet vermeye başlayan Kumkapı Pilavcı’sının açılışı yapıldı.

Haberi Oku