Ekonomi:
Erzincan’da Üretim Ve İstihdam Arttı

Barış Yalçınkaya

Doğal kaynakların korunmasını dikkate alarak, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, altyapının iyileştirilmesi, tarımsal üretim ve tarımsal sanayi entegrasyonu’nun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının yaratılması, tarımsal sulama alt yapısının geliştirilmesi, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması, temel kamu hizmetlerinin düzeyinin yükseltilmesi, hizmetlere erişimin artırılması ve kırsal toplumda belirli bir kapasitenin yaratılmasını amaçlayan proje sayesinde Erzincan’da son 5 yıllık süreçte adet tarımsal devrim yaşanıyor. Erzincan genelinde 5 yılda toplam 38 projeye 8 milyon TL hibe sağlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, toplamda Erzincan’a 17 milyon TL yatırım yapılmasını sağladı.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında yapılan çalışmaları değerlendiren Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Lek, uygulanan programın tarım sektöründe yapılan bir devrim olduğunu belirtti. Önceleri köylere gidip eğitim verip dönüyorduk ve bu çalışmanın etkilerinin ne olduğunu ölçemiyorduk diyen Lek "Yapılan yatırımlar ile üretime olan katkıyı daha iyi görebiliyoruz ve o köylere gittiğimiz zaman daha çok mutlu oluyoruz" dedi. Bu yatırım programı iyi ki hayata geçirilmiş ve bizlerde iyi ki bu projenin bir parçası olmuşuz diyen İl Müdürü Lek bu noktalara gelinmesinde emeği geçen ve katkısı bulunan herkese teşekkür etti.

Dünya şartlarında rekabet edebilmek için Bakanlık tarafından çok önemli projelerin uygulandığını kaydeden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Lek, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programının da bunlardan biri olduğunu söyledi. Üretime yönelik destekler ile üretimde önemli artışlar yaşandığını ifade eden Lek sektörün sıkıntısının pazarlama ve sanayi ile tarım arasındaki entegrasyonun sağlanamaması olduğunun altını çizdi.

Türkiye'de üretilen tarımsal ürünlerin sadece %15'inin sanayide kullanıldığını belirten Ali Lek; "Üretimin fazla olduğu dönemde eğer ürünün raf ömrü de kısa ise ırmaklara yollara döküldüğünü görüyoruz. İşte bunu önlemek için hayata geçirilen Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı bugün ülke genelinde başarıyla uygulanan ve tarım sektörünü hak ettiği noktaya getiren bir program haline gelmiştir. Yani sistem artık yerine oturdu. Proje artık tıkır tıkır yürüyor" dedi. “Ülke genelinde tamamlanmış ve devam eden binlerce tesisin hangi noktada bulunduğunu Bakanlığımız Ankara’da internet üzerinden titizlikle takip etmektedir” diyen İl Müdürü Ali Lek, verilen hibelerin sektörü şaha kaldırdığını kaydetti.

“18 MİLYON TL YATIRIM YAPILDI”

Erzincan’da bugüne kadar 38 projenin hayata geçirildiğini belirten Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Lek, “Bakanlığımız bugüne kadar Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programının Ekonomik Yatırımlar bölümünden Erzincan’a 8 milyon TL hibe ödedi. Bakanlığımızın uyguladığı programda Erzincan’a yapılan yatırım miktarı ise 17 milyon TL’ye ulaştı. “Bakanlığımızın uyguladığı hibe programı ile Erzincanlı yatırımcı ve girişimciler de cesaretlendirilmiş, başka sektörlerde faaliyet gösteren yatırımcılar da artık tarım sektörüne yatırım yapar hale gelmiştir” diyen İl Müdürü Ali Lek, sözlerini şöyle sürdürdü: “5 yıllık süreçte Erzincan’a 7 adet soğuk hava deposu, 2 adet bal paketleme ve ambalajlama tesisi, 3 adet et ve et ürünleri işleme tesisi, 2 adet peynir işleme tesisi, 1 adet turşu salamura tesisi, 3 adet hububat işleme tesisi, 3 adet süt işleme tesisi, 4 adet yem üretim tesisi, 1 adet bakliyat eleme boylama tesisi, 1 adet tavuk kesim ve paketleme tesisi, 1 adet reçel marmelat üretim tesisi, 1 adet meyve paketleme ve ambalajlama tesisi, 1 adet yumurta tasnifleme ve paketleme tesisi, 4 adet toplu basınçlı sulama sistemine destek verdik. Gelinen noktada Erzincan’da üretilen tarımsal ürünler artık işlenebilmekte, depolanabilmekte ve ambalajlama-paketleme sayesinde rekabet edilebilir seviyeye getirilerek tüketicilere sunulmaktadır. Son yıllarda tarımsal üretimini artıran Erzincan, tarımsal sanayisini de buna paralel olarak geliştirmiş ve pazardaki yerini almıştır. Trabzon’dan Diyarbakır’a kadar geniş bir bölgeye tarımsal ürünlerini pazarlayan Erzincan, şimdilerde ülkemizin büyük şehirlerine de artık tarımsal ürünlerini pazarlar duruma gelmiştir. Bu duruma gelmemizde başta bakanlığımız olmak üzere Valiliğimiz, çalışma arkadaşlarım ve Erzincanlı girişimci ve yatırımcılarımızın büyük payı bulunmaktadır. Tarım sektörü adına emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum”.

“SULAMAYA KALİTE GELİYOR”

Aynı program kapsamında toplu basınçlı sulama sistemlerine %75 oranında hibe verdiklerini de hatırlatan İl Müdürü Ali Lek, “şu anda Üzümlü ilçemizin bir bölümünü toplu basınçlı sulama dahil ettik. Önümüzdeki yaz mevsiminde Üzümlü ilçemizin geri kalan kısmı ile Karakaya ve Altınbaşak beldelerimiz de aynı sisteme kavuşacak. Çiftçimiz damlama ve yağmurlama sulama sistemlerine geçiş yapacak. Bu durum hem üretilen tarımsal ürünlerin kalite ve verimini olumlu yönde etkileyecek, hem hastalık ve zararlı kontrolü sağlanarak kullanılan kimyasal ilaç ve gübre kullanımı düşecek hem de yaşanan su sıkıntılarını ortadan kaldıracak” diye konuştu.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Erzincan'da Kumkapı Pilavcısı Hizmete...
Erzincan Ordu Caddesi üzerinde hizmet vermeye başlayan Kumkapı Pilavcı’sının açılışı yapıldı.

Haberi Oku