Ekonomi:
Erzincan'ın Kalkınma Atağı Sürüyor
Aile işletmeciliği şeklinde yapılan hayvancılığın ekonomik olmaması nedeniyle son yıllarda kurulan büyük çaplı hayvancılık işletmelerinden Erzincan da payını almaya başladı. Özellikle son yıllarda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından hayvancılık sektörünün birçok başlık altında desteklenmesi, İl Özel İdaresinden sağlanan kaynaklarla yem bitkileri ekiminin teşvik edilerek kaba yem açığının kapatılması, et ve süt verimi açısından zengin kültür ırkı hayvanların Erzincan’a getirilmesi yatırım yapmak isteyen işadamlarını bu sektöre yöneltiyor. Erzincan’da başta Tarım İl Müdürlüğü olmak üzere birçok kurum ve kuruluşun yanı sıra sivil toplum kuruluşları işadamlarına Erzincan’da tarım ve hayvancılık üzerine yatırım yapma çağrısında bulunuyorlar. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın 3 yıldır uygulamakta olduğu Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programından sağladığı hibeler ise yatırımcıları daha da cesaretlendiriyor. 

ANADOLUM ORGANİK ŞİRKETİ’NDEN BÜYÜK YATIRIM 

Yapılan çağrıların ardından girişimciler Erzincan’a yönelirken, İstanbul’daki Erzincanlı işadamlarının bir araya gelerek kurdukları Anadolum Organik Ürünler Gıda Tarım Hayvancılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi Kemah ilçesine bağlı Karadağ köyüne 250 başlık büyük bir çiftlik inşa ediyor. Şirket yetkilileri yatırımın parasal değerinin 1,5 milyon TL olacağını belirtirken, kurulan çiftlik yöreye hareket getirecek. Anadolum Organik Ürünler Şirketi Karadağ köyünde sonbahar aylarında organik süt üretimine başlayacak. Kurulacak olan çiftlikte bir taraftan organik süt üretimine başlanırken, çiftlik aynı zamanda birçok kişiyi istihdam edecek. Şirket tarafından yapılan diğer bir güzel gelişme ise yıllardır kullanılmayan tarıma elverişli arazileri tekrar tarıma kazandırmak oldu. 250 baş hayvanın kaba yem açığını şimdiden düşünen şirket köyde kullanılmayan 450 dekarlık araziye yem bitkisi ekimi yaptı. Bir taraftan ahır inşaatlarını sürdüren şirket yetkilileri diğer taraftan hayvan seçimine başladılar. Kemah İlçe Tarım Müdürlüğünde görevli veteriner hekimler gözetiminde hayvan seçimi çalışmalarını sürdüren yetkililer, çiftlikte Hoilstein ırkı süt ineği besleyecekler. 

Şirketin yatırım alanında incelemelerde bulunan Erzincan İl Tarım Müdürü Ali Lek ve beraberindeki teknik heyet, şirket yetkilileriyle görüştüler. Burada konuşan İl Tarım Müdürü Ali Lek, yapılan bu yatırımın Erzincan’ın için gurur verici bir durum olduğunu söyledi. İl Müdürü Lek, şirket yetkililerine Erzincan adına teşekkür ederken, bu tür güzel gelişmelerin kendilerini mutlu ettiğini ve çalışma şevklerini daha da artırdığını söyledi. Erzincan İl Tarım Müdürü Lek konuşmasını şöyle sürdürdü: “İşadamlarımız bir araya gelerek bir şirket kurdular ve Erzincan’daki potansiyeli değerlendiriyorlar. Birçok açıdan bakıldığında bu yatırım çok büyük faydalar sağlayacağız. Biz İl Tarım Müdürlüğü olarak her fırsatta işadamlarımızı Erzincan’a davet ediyoruz. Teknik yönden kendilerine her zaman yardımcı olmayı garanti ediyoruz. Yeter ki Erzincan’ın tarım sektörüne bir şeyler katsınlar, biz elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi. 

Anadolum Organik Ürünler Şirketi ortaklarından İşadamı Haluk Taşkın ise, Erzincan’da doğup büyüyen biri olduğunu söyleyerek “bir zamanlar iş, ekmek için gurbete bırakıp gittik. Zamanla kazandık ama bu toprakları hiç unutmadık. Şimdi bu topraklara geri dönüp yatırım yapmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Kendi köyümüzde organik süt üreterek Türkiye pazarına sunacağız. Sağolsunlar, bütün yetkililerden büyük destek gördük, görmeye de devam ediyoruz” diye konuştu. 

KEMAHLILAR A.Ş.’DEN SÜT ÜRÜNLERİ KOMPLEKSİ 

Kemah’ta diğer önemli bir hayvancılık yatırımı ise Kemahlılar A.Ş. tarafından yapılıyor. İşadamları Ahmet Bayat ve Şükrü Balcı tarafından kurulan şirket Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından sağlanan hibeyle Kemah-Refahiye yolunun 2. kilometresinde büyük bir yatırıma imza atıyorlar. Şirket bir taraftan çiftlik kurarken bir taraftan da süt ürünleri üretim tesisini inşa ediyor. Şirket yetkilileri Kemah’ta üretecekleri süt ve süt ürünlerini İstanbul pazarına sunacak. İl Tarım Müdürü Ali Lek’in kendilerini ziyaretinden dolayı mutluluk duyan işadamları Ahmet Bayat ve Şükrü Balcı İl Müdürü Lek’e katkılarından dolayı teşekkür ederken tesisi sonbaharda tam anlamıyla faaliyete geçirmek için tüm güçleriyle çalıştıklarını söylediler. Çevre köylerden de süt alarak işleyeceklerini belirten yetkililer, Kemah’ın sahip olduğu hayvancılık potansiyelini değerlendirmek istediklerini söylediler. 

KKYDP, TARIMSAL SANAYİDE ÇIĞIR AÇIYOR 

Öte yandan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca uygulanan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP), Erzincan’da tarım sektörüne büyük katkılar sunuyor. Program Ekonomik yatırımlar ve makine-ekipman desteği adı altında 2 farklı açıdan çiftçilere ve yatırımcılara büyük destek sağlıyor. Program kapsamında 3 yıldan bu yana Erzincan’da yaklaşık 500 çiftçiye makine ve ekipman desteği sağlanırken, ekonomik yatırım projelerinde ise Erzincan’a 2006 yılında 10 tesis, 2007 yılında 4 tesis, 2008 yılında 6 tesise bakanlık tarafından %50 oranında hibe desteği verildi. 

2010 yılı için ekonomik yatırımlar tebliğinin önümüzdeki günlerde açıklanmasını beklediklerini kaydeden İl Tarım Müdürü Ali Lek, bu yıl için daha çok proje beklediklerini belirtti. Ekonomik yatırımlardan yararlanmak için çok fazla başvuru bulunduğunu söyleyen İl Müdürü Lek, Erzincan hem tarım hem de tarımsal sanayinin kalbini attığı illerden biri haline gelecek. Erzincan’da bir kısmı kurulan bir kısmının inşaatının devam ettiği bu projelerle paketleme ve ambalajlama sorunlarının büyük ölçüde çözüleceğini söyleyen İl Müdür Lek, pazarlama sorunlarının çözümü için ise gayret ve çalışmalarının devam ettiğini söyledi. 

ÖZEL İDARE TARIMA BÜYÜK DESTEK VERİYOR 

Tarımı geliştirilmesi için Erzincan Valisi Abdülkadir Demir ve İl Özel İdaresinin büyük destekler sağladığını vurgulayan İl Tarım Müdürü Lek, hayvancılık sektöründeki kaba yem açığının kapatılması için son yıllarda İl Özel İdaresinin tarıma aktardığı kaynakların giderek arttığını söyledi. Yem bitkisi ekimlerinin son 5 yılda büyük artışlar gösterdiğini vurgulayan Lek, hayvan hastalıkları ile mücadelede de İl Özel İdaresi kaynaklarının kullanıldığını söyledi. 

SEKP KAYNAKLARI DA HAYVANCILIĞIN HİZMETİNDE 

Sivas ve Erzincan illerinde uygulanmakta olan Sivas-Erzincan Kalkınma Projesi kaynaklarının da hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla kullanıldığını söyleyen İl Müdür Lek, proje kapsamında tonlarca yem bitkisi tohumluğunun çiftçilere ücretsiz dağıtıldığı kaydederek, şimdi de süt üretiminin geliştirilmesi ve pazarlanması noktasında proje kaynaklarından yararlanacaklarını söyledi. Aydoğdu Köyü’nün pilot bölge seçildiğini söyleyen İl Müdür Lek, çiftçilerin hayvancılık konusunda eğitildiğini belirterek, çiftçilere ücretsiz olarak yem bitkisi dağıttıklarını ve bunların ekimini sağladıklarını kaydetti. Köyde suni tohumlamanın geliştirilmesi için kaynak aktardıklarını söyleyen Lek, ayrıca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi çatısı altında süt toplama merkezi kurulacağını söyledi. Toplanan sütün Erzincan pazarında değerlendirilememesi durumunda başka illere pazarlanması için araç alımının düşünüldüğünü de söyleyen İl Tarım Müdürü Ali Lek, yapılan tüm bu çalışmaların Erzincan hayvancılığının geliştirilmesi amacını taşıdığını söyledi. 

Kemal Arduç
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

AssisTT Erzincan Çevre Dostu Sertifikası Aldı
Türk Telekom iştiraki AssisTT’in Erzincan Çağrı Merkezi binası, çevre dostu özellikleri ile LEED Platinum...

Haberi Oku