Ekonomi:
Et Fiyatları Frenlenmeli
Her geçen gün artan et fiyatlarına karşın önlemlerin alınması gerektiğini ve bu konuda yapılması gerekenler hakkında öneride bulunan Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Faruk Günay, " güvenlik sorunları, zaman zaman yaşanan kuraklık, kırsal alanlardan kentlere göç, damızlık hayvanların kesilmesi nedenlerle Türkiye'de hayvansal üretim ciddi zarar görmüştür. Üretim nüfus artışına paralel olarak büyümemiştir. Uzun süredir biriken sorunlar nedeniyle arz-talep dengesi bozulmuştur. Et fiyatlarının makul bir düzeye çekilebilmesi için üretimin mutlaka artırılması gereklidir. Et ithalatının damızlık sığırcılığa vereceği zarar nedeniyle ilke olarak ithalatı tasvip etmememize rağmen, besisini tamamlamış hayvanların kesime gitmesini tetiklemek için; Sayın Tarım ve Köyişleri Bakanı Methi Eker'in "çok zorlanırsak belirli bir dönem için kırmız et ithalatını düşünebiliriz" şeklinde açıklama yapması piyasayı rahatlatacaktır. Et fiyatlarında çeşitlerine göre kilo'da 2,5 - 3,00.-TL gibi KDV yükü vardır. Diğer sektörlerde olduğu gibi temel gıda maddesi olan et için KDV oranlarının belirli bir dönem için yüzde 1'e çekilmesi, stopajın kaldırılması sektöre can suyu olacak, kayıt dışılık azalacaktır. Besisini tamamlamış hayvanların bekletilmeksizin kesime gönderilmesi özendirilmelidir. TİGEM tarafından yapılan damızlık sığır ithalatı son derece olumlu olup, hayvan miktarı artırılmalıdır. İthal edilen damızlık sığırların öncelikle sektörün lokomotifi olan küçük ve orta ölçekli işletmelere verilmelidir. Süt fiyatlarında tatmin edici fiyat ve kalıcı istikrar sağlanmalıdır" dedi.

Damızlık sığır, damızlık koyun ve damızlık keçi sayılarının artışı özendirilmesi gerektiğini savunan Günay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hayvan başına döl verimleri ve karkas ağırlıkları artırılmalı, maliyetlerin azaltılması ciddi anlamda ele alınmalıdır. Açılan piknik,mangal ve turizm mevsimi,ramazan ayındaki talep artışı ve Kurban Bayramı düşünülerek şimdiden tedbir alınmalıdır. Bu bağlamda yerel yönetimlerce kemiklerin tıbbi atık gibi değerlendirilerek toplatılması düşünülmelidir. Kısa vadede çözüm için besi materyali temini mutlak sağlanmalıdır. Şap hastalığı ile mücadele kapsamında alınan önlemlerin ülke gerçekleriyle örtüşmesi sağlanmalıdır. 

Koyunların koç katımı öncesi iyi beslenmesi, iki yılda üç kez kuzu alma uygulaması yaygınlaştırılmalıdır. Sütçü ve etçi keçi yetiştiriciliği özendirilmelidir. Yonca, mısır, korunga, fiğ, yulaf, üçgül vb. gibi kaliteli kaba yem üretiminin hayvan yetiştiriciliği için yaşamsal önemi olduğu dikkate alınarak yem bitkileri üretimine ayrılan tarımsal alanlar gelişmiş ülkelerde olduğu gibi yüzde 25-35`a çıkartılmalıdır. GAP projesinin kapsadığı alanlarda ana ürünlere zarar vermeden hatta münavebe nedeniyle yararlı olarak yem bitkisi üretimi düşünülmelidir. Daha fazla gecikmeden kararlı siyasi irade ve ilgili tarafların katılımıyla uzun vadeli hayvancılık stratejisi, hayvancılığı geliştirme planı ve projeleri devreye sokulmalıdır" dedi. 

Kemal Arduç
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Erzincan'da Seramiksan-Yiğit Yapı Mağazası...
Erzincan'da yeni hizmete giren Seramiksan-Yiğit Yapı Mağazası'nın açılışı yoğun katılım...

Haberi Oku