Ekonomi:
Köyler şehir oluyor

       Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu ve OPEC tarafından finanse edilen Tarım ve Köyişleri Bakanlığı koordinatörlüğünde yürütülen Sivas-Erzincan Kalkınma Projesi, Erzincan’da tüm hızıyla sürüyor. 2005 yılında başlayan ve 2012 yılına kadar devam edecek olan 30 milyon dolarlık bütçeye sahip proje 2005 yılında onaylandıktan sonra 2006 yılında Erzincan ve Sivas illerinin köylerinde uygulanmaya başladı. 2007 yılı çalışmalarının başlamasıyla birlikte çalışmaları yerinde incelemek için Erzincan’da bulunan BM Kalkınma Programı Proje Genel Müdürü Dr. Kemal Sandık, çalışmaların program dahilinde başarılı bir şekilde yürütüldüğünü söyledi. 
       Dr. Sandık ile yaptığımız görüşmede proje kapsamında her yıl Erzincan’dan 10 köy projeye dahil edildiğini belirterek bu köylerde çalışmalar yaptıklarını söyledi. Şuana kadar 20 köy seçildiğini 2012 yılına kadar toplam 80 köyde uygulama yapılacağını söyleyen Sandık, bu proje ile köylerin hayat bulacağını, sosyal ve ekonomik alanda kalkınma sağlanacağını kaydetti. 
                 PROJE KAPSAMINDA NELER YAPILIYOR?
       Seçilen köylerde genel olarak bitkisel ve hayvansal üretimin geliştirilmesi için çalışmalar yaptıklarını kaydeden Dr Sandık; “Köylünün kendi kabiliyet ve becerisini ortaya çıkarmak için çalışma yapıyoruz. Mevcut şartlarda imkanları değerlendirerek köylünün birlikte çalışmasını sağlıyoruz. Alternatif üretim alanlarını değerlendirerek kooperatifçiliğin geliştirilmesi, köylünün gelir seviyesini artırmak ve beraberinde hayat şartlarını iyileştirmesi hedefleniyor. Bu kapsamda kırsal altyapının geliştirilmesi, kanalizasyon, içme suyu, sulama suyu ve arazi yollarının iyileştirilmesi gibi çalışmalar yapılıyor.” dedi 
       Fiziki  çalışmaların yanı sıra proje kapsamında köylüyü teşvik etmek amacıyla; “köylüye ücretsiz olarak tohum dağıtımı yapıyoruz. Köyleri seçerken nüfusuna, merkeze uzaklığına, köylünün gelir durumuna, orman köylüsü olup olmadığına, köydeki hayat şartlarının durumuna bakılarak bunların hepsinin bir puanlaması yapılarak köylerin seçimi yapılıyor. Seçilen köyler kıdemli köy kalkınma koordinatörü başkanlığında ziyaret ediliyor. Köylünün, ihtiyaç ve talepleri incelenerek ihtiyaca göre öncelik sırasına konuluyor. Böylece neler yapılabileceği ve neler yapılması gerekir sorularına cevap aranıyor, bu kapsamda köy kalkınma planı ortaya çıkıyor. Bu kalkınma planı yıllık bütçe ve programda yer alıyor. Bütçe BM onayından geçtikten sonra çalışmalara başlanıyor. 
                   KÖYLÜ BAYRAM EDiYOR
       Projenin yürütüldüğü ilçe köylerinde vatandaşların ve kaymakamlıkların çok olumlu yaklaşımları olduğunu belirten Sandık; “Bu yaklaşımlar bizi oldukça memnun etti. Çayırlı, Kemah ve iliç ilçelerinde yapmış olduğumuz ziyaretlerde bunu gördük. Ellerinden gelebilecek her türlü destek için hazırlar. Çayırlı Bölükova  Köyü’nde 30 aileye 4 süt sığırı dağıtacağız, ayrıca ahır tadilatı ve süt tankı koyacağız. Yine bir çok köyde sıvat, bent, köprü istinat duvarları ve stabilize yol yapımı ve tadilatlı yapacağız. Çiftçi eğitim faaliyetleri düzenleyerek, vatandaşları insan sağlığı ve tarımsal alanda bilgilendiriyoruz. Yüzlerce dekar arazi için ücretsiz olarak fiğ, yonca mısır buğday ve arpa tohumu ve gübre veriyoruz. Ayrıca meyve sebzecilik alanında da büyük yatırımlarımız oluyor. Üç çeşit olmak üzere 10 bin adet meyve fidanı vererek kapama meyvecilik yaptırıyoruz. 
       Erzincan’da merkezde, Üzümlü ilçesi ve Kemaliye ilçe ve köyleri ekonomik ve sosyal anlamda diğer ilçe köylerine oranla daha iyi olduğu için bu projeye dahil edilmediler. Bu proje ile köylerimizin hayat bulacağına inanıyorum. Gidip gezdiğimiz incelemede bulunduğumuz köylerde gördük ki; gelişim sağlanacağına aksine iyice ekonomik ve sosyal alanda ciddi bir şekilde gerilime yaşanmış. Bu manzaralar Sivas ilinde de değişmiyor. Bu bizleri çok üzdü. inşallah bu proje kapsamında köylerimiz kalkınacaktır” dedi 

erzincan24.com // Faruk Canbaba

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Erzincan'da Kumkapı Pilavcısı Hizmete...
Erzincan Ordu Caddesi üzerinde hizmet vermeye başlayan Kumkapı Pilavcı’sının açılışı yapıldı.

Haberi Oku