Ekonomi:
KUDAKA’ya Erzincan’dan 103 Proje

Yakup Bakar

5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında Kanunun 8 inci maddesi ve 18.09.2009 tarih ve 27353 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 2009/15433 Karar Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı EK-1’de yer alan Kalkınma Ajansları Çalışma Usul ve Esaslarının 4 ve 5 inci maddesi uyarınca yapılan toplantı, üç ilin temsilcilerinden oluşan Kalkınma Kurulu üyeleri, Erzincan Valisi Abdülkadir Demir, Ajans Genel Sekreteri Dr. Rıfat Altan ve çok sayıda kurum amirinin katılımı ile Ticaret ve Sanayi Odası toplantı Salonunda gerçekleştirildi. 

Önceki toplantıda alınan kararların okunması ile başlayan toplantı Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Rıfat Altan’ın bilgilendirme sunumu ile devam etti. Toplantıda bir konuşma yapan Vali Abdülkadir Demir, ajansın kuruluş mevzuatından bahsederek; Kuzey Doğu Kalkınma Ajansına üye olan illerin birbiriyle uyumlu olarak çalıştığını, kendi illerini değil; bölgenin kalkınmasını düşünerek hareket eden ve bir birbiriyle uyumlu bir şekilde çalışan ve biz olabilmeyi başarmış bir ajans olduğunu belirterek; 2010 yılında ajansın yeterli gelir kaynaklarını temin edilerek 1 Eylül - 28 Ekim 2010 tarihleri arasında Kobilere, Sivil Toplum Kuruluşlarına ve Kar amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik çıkılan “MALİ DESTEK PROĞRAMLARI” Proje Teklif Çağrısı kapsamında 3 ilden toplam 285 proje sunulmuş olup, genel sekreterliğin şekil açısından yaptığı ön inceleme ve bağımsız değerlendiricilerin yaptığı teknik ve mali değerlendirme süreci tamamlanmıştır. Önümüzdeki günlerde yapılacak yönetim kurulu toplantısında yönetim kurulumuzun kararı ile değerlendirme süreci tamamlanarak başarılı projeler kamuoyuna açıklanacaktır. Ayrıca Ajans Yönetim Kurulunca 2010 yılı içerisinde Kalkınma Ajanslarının sağlayabileceği mali destek türleri arasında yer alan ve “Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği” 27. maddesinde açıklanarak çerçevesi belirlenen “DOĞRUDAN FAALİYET DESTEĞİ” kapsamında Ajansa başvurusu yapılan ve Genel Sekreterlik bünyesinde oluşturulan Değerlendirme Komisyonu tarafından başarılı bulunan:70.000,00 TL Ajans desteğini öngören Uzundere Belediyesi’ne ait “Uzundere Stratejik Gelişme ve Turizm Master Planı”; 69.400,00 TL Ajans desteğini öngören Erzincan İl Özel İdaresi’ne ait “Erzincan Tanıtım Günleri”; 58.800,00 TL Ajans desteğini öngören Bayburt Bilim Eğitim ve Kültür Derneği’ne (BEKDER) ait “Bayburt İl Turizm Envanteri” başlıklı faaliyet teklifleri kabul edilmiştir. 

Bölge Hafıza Merkezi’nin (Bilgi Bankasının) kurulması için, proje hazırlanması ve hazırlanacak projenin Dünya Bankası’na sunulmasına, karar verilmiştir. Yapılacak ve uygulanacak projelerle ajansa bağlı illerimizin gelişimi bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarının azalacağına inancım ve güvenim sonsuzdur."şeklinde konuştu. 

Kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle, ulusal kalkınma planı ve programlarda ön görülen ilke ve politikalarla uyumlu olarak bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, sürdürebilirliği sağlamak, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak amacıyla kurulan kalkınma ajansı 6.Olağan Kalkınma Kurulu toplantısında; Kalkınma Ajansının altı aylık Ara Raporunun görüşülmesi, Kalkınma Ajansının faaliyetlerinin değerlendirilmesi, Kalkınma Kurulunun yapacağı çalışmaların görüşülmesi ve Bölgesel Yenileşim(İnovasyon) Stratejisinin hazırlanması için anket yapılması gündem maddelerinin görüşülmesi ve Kalkınma Kurulu üyelerinin görüş ve önerilerinin alınması ile devam eden toplantı İyi dilek ve temennilerin ardından sona erdi. 

Ayrıca; Mali destek programı çerçevesinde sunulan 285 projeden Erzincan’dan 103 adet proje sunuldu. Toplam proje bedeli 16.985.000 TL’dir. KOBİ’lere ait: 65 proje ve 11.441.000 TL proje bedeli. Kamu Kuruluşları ve Sivil Toplum Kuruluşlarına ait: 38 proje ve Proje bedeli 5.543.000 TL'dir.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Erzincan'da Seramiksan-Yiğit Yapı Mağazası...
Erzincan'da yeni hizmete giren Seramiksan-Yiğit Yapı Mağazası'nın açılışı yoğun katılım...

Haberi Oku