Ekonomi:
Meralar kiralanıyor

       Bahar mevsimi ile birlikte Erzincan’da hayvancılık sektöründe de hareketlilik yaşanmaya başladı. Erzincan’da bulunan yayla ve otlaklar ihale yolu ile bir bir kiralanmaya başladı. Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Erzincan Vali Yardımcısı Mithat Orhan ihtiyaç fazlası otlak ve meramların her yıl kiralandığını söyledi.
       Mera, yaylak ve otlak yerlerinin kullanımına izin vermek ve terör yönünden hassas  olan ilimiz sınırları içerisinde terör örgütlerinin mera, yaylak ve otlak yerlerinde sürü sahiplerinin arasına sızarak eylem yapmalarını, lojistik destek sağlamalarını ve barınmalarını önlemek olduğunu belirten Orhan ayrıca geçimlerini hayvancılıkla sağlayan vatandaşların milli ekonomiye katkı sağlamak amacıyla meraların değerlendirildiğini söyledi. 
       Mera, yaylak ve otlak yerlerinin ıslahı ve en verimli şekilde kullanılması ile salgın hayvan hastalıklarının önlenmesinde önemli derecede etkisi olduğunu kaydeden Vali Yardımcısı Orhan, ilimiz Mera Komisyonunca 4342 sayılı Mera Kanunu hükümleri doğrultusunda yapılmakta olan; tespit, tahdit ve tahsis çalışmalarının, 2007 yılı içerisinde tamamlanması mümkün olmadığını, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü genelgesine göre; 4342 sayılı Mera Kanunu ve bu kanunun uygulama usul ve esaslarını belirleyen Mera Yönetmeliği ile ihtiyaç fazlası mera, yaylak ve otlakların her türlü kiralama işlemlerinin Mera Komisyonu tarafından yürütülmesinin uygun görüldüğünü kaydetti. Tespit, tahdit ve tahsis işlemleri tamamlanmadan da talep edilen mera, yaylak ve kışlaklarda ihtiyaç fazlası yerlerin, göçerlere kiralanması ve sürü sahiplerinin meralardan faydalanmalarının sağlanmasının mümkün olduğunu kaydeden Vali Yardımcısı Mithat Orhan Bu doğrultuda, 2007 yılı otlatma mevsiminde ilçe kaymakamlıklarının da görüşleri alınarak talep edilen mera, yayla ve otlaklardan ihtiyaç fazlası yerler sürü sahiplerinin ve göçerlerin istifadesine sunulabileceği belirtildi.
       Ayrıca Erzincan’da arıcılık yapan yerli üreticileri mağdur etmeyecek şekilde "Arıcılık Yönetmeliği" hükümleri ve Erzincan Valiliği’nce alınan ilave tedbirler çerçevesinde gezgin arıcıların da Erzincan’da faaliyet göstermelerine izin verileceği kaydedildi. Erzincan’da yayla ve meraların kullanılması ile ilgili esaslar ile yerli ve gezgin arıcıların uyması gereken başlıca kurallar arasında; ihtiyaç fazlası mera, yaylak ve otlak yelerin kiralama işlemleri; iI Mera Komisyonu tarafından yapılacak, il Mera Komisyonu dışında yapılan kiralama işlemleri yasal olmadığı belirtildi.
       Mera, yaylak ve otlak yelerde faaliyette bulunan 15 yaşından büyük aile fertlerinin ve çobanların,  il Mera Komisyonundan kimlik kartı almaları zorunludur. Komisyon tarafından yapılan ihaleye girilmiş ve ihale kazanılmış olsa dahi,  ihale sonrası işlemler tamamlanmadan ve kimlik belgesi alınmadan hiçbir gerekçe ile mera, yaylak ve otlaklara çıkılmasına izin verilmeyecek. Güvenlik birimlerince; kimlik kontrolü yapılacak, kiralama işlemleri tamamlanana kadar kimlik işlemleri de tamamlanmış olması gerektiği kaydedildi. Aksi takdirde kimliği olmayan kişinin mera veya yaylaya çıkmasına izin verilmeyeceği belirtildi.

erzincan24.com // Faruk Canbaba

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Erzincan'da Kumkapı Pilavcısı Hizmete...
Erzincan Ordu Caddesi üzerinde hizmet vermeye başlayan Kumkapı Pilavcı’sının açılışı yapıldı.

Haberi Oku