Ekonomi:
Mikrokredi Genel Müdürü Erzincan’da

Barış Yalçınkaya

Türkiye Grameen Mikrokredi Programı Diyarbakır Bölge Müdürü Mehmet Ay,ile birlikte Erzincan’a gelen Mikrokredi Programı Genel Müdürü Abdül Metin, Erzincan Şubesi çalışanları ve üyeleri ile bir ayara gelerek uygulan proje hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
Mikrokredinin dünyadaki öncüsü Prof. Dr. Muhammed Yunus ile işbirliği içinde Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) bünyesinde oluşturulan Türkiye Grameen Mikrokredi Programı, hızla büyüdüğünü belirten Genel Müdür Abdül Metin, TİSVA Başkanı ve Diyarbakır eski Milletvekili Aziz Akgül'ün kendi cebinden sağladığı ilk sermayenin kullanılmasıyla, 18 Temmuz 2003'te 6 kişiye 500'er lira verilmesiyle başlayan mikrokredi programı, şu anda 61 ilde 82 şubede uygulandığını ifade ederek, 55 bin üyemiz var.

44 bin mikrokredi kullanıcımız var diyen Türkiye Grameen Mikrokredi Programı Genel Müdürü Abdül Metin, "Fakirlik ve yoksulluğun kader" olmadığını kanıtlayan binlerce kadın kendi işini kurdu. Her ev bir fabrikaya dönüştü. Bu kadınlar, ekonomik ve sosyal hayatlarının değişmesinin yanı sıra yanlarında birçok kişiye istihdam sağladıklarını söyleyen Metin, yaptığı açıklamada, herkesin kabiliyetini işe dönüştürebilmesi için bir hayat suyuna ve itici Güce ihtiyacı olduğunu belirterek, "Bu su da küçük sermaye olan mikrokredidir. Çünkü, işsizin ve fakirin sahip olmadığı en önemli unsur sermayedir" dedi.İşsizliğin ve fakirliğin azaltılması için uzun vadede makro politikalar sonucu yatırımların, üretimin ve ihracatın artırılması gerektiğini vurgulayan Metin, şunları söyledi: "Ancak bu gelişmenin yanında hiçbir şekilde sermayeye ulaşma potansiyeli olmayan dar gelirlilerin üretim hayatına katılmalarını sağlamak için mikro uygulamalar da gereklidir. Bu bakımdan, mikrokredi uygulaması çok önemlidir. Ekonomik bir faaliyette bulunma potansiyeli olanlara sosyal yardım adı altında hibe yardımı yapılması yanlıştır" dedi,

Grameen Mikrokredi Programı'nın Türkiye'de Aziz Akgül ve mikrokredinin dünyadaki öncüsü Prof. Dr. Muhammed Yunus öncülüğünde 2003 yılından itibaren uygulandığını hatırlatan Metin, şunları kaydetti: "Bu sistemi uygulamak için Haziran 2003'te Bangladeş'ten buraya geldim. İlk etapta, 6 kişiye 500'er lira verilerek sistemin uygulanmasına başlandı. Şimdi Türkiye'de 55 bin üyemiz var. 44 bin mikrokredi kullanıcımız var. Türkiye'de de her yerde valiliklerden destek alıyoruz. Mikrokredi insanlara balık vermeyi değil balık tutmayı öğretiyor. Biz 2003 yılında buraya geldiğimizde insanlar başarılı olacağımıza güvenmemişti. Hiç Türkçe bilmiyorduk. Çok zor durumda program başladı. Ama Türkiye'nin başarısı çok iyi” diye konuştu.

Türkiye'de mikrokredi ile iş sahibi olan çok sayıda başarılı kadın olduğunu söyleyen Metin, 2003 yılında kendisine 500 lira vererek babasının dükkânında terzilik yapan bir kadının bugün 10 bin lira teminat, kefalet ve faiz olmadan bir kredi aldığını bildirdi. İnsanlara güvendiklerini, 55 bin mikrokredi üyesinin bulunduğunu dile getiren Metin, "Hem sosyal hem ekonomik hayatları değişti. Her ev bir fabrika oldu. Bir makineyle başladı şimdi belki 10-12 tane makinesi var, arabası var. İstihdam sağlıyor. Ailesine ekonomik destek veriyor. Türkiye'de bunun çok örnekleri var" dedi.

Mikrokredi programının aynı zamanda sosyal bir iş olduğunu belirten Metin, kredi kullanan girişimci kadınlara çocuk sağlığı, çocuk eğitimi, yardımlaşma, çevre temizliği ve israfın önlenmesi gibi sosyal konularda da hizmet sunulduğunu söyledi.

AZ PARALARLA BÜYÜK İŞLER YAPILIYOR

2008 yılında açılan ve bu süre içerisinde 1075 üyesi bulunan Mikro Kredi Erzincan Şubesinde 629 bayanın sürekli kredi aldığını vurgulayan Mikro Kredi Erzincan Şube Müdürü Tuğba Aybey, alınan küçük kredilerle büyük işlerin yapıldığını söyledi. Haftalık düzenli olarak geri ödemelerin yapıldığını vurgulayan Aybey tamamen güvene dayalı olan kredilerin ödemelerinin tamamının geri döndüğünü vurgulayan Aybey 2011 yılındaki ödemelerinin SODES Kapsamında verildiğini açıkladı. Ev hanımlarının bu konuda cesaretli olmalarını söyleyen Aybey; ‘’Bizlere ulaşan her ev hanımına Mikro Kredi konusunda detaylı bilgiler veriyor. Küçük çaplı evine gelir getirmeyi isteyen tüm kadınları Mikro Kredi almasını sağlamak istiyoruz. Özellikle Erzincan’da mikro kredi kullanan kadınlar el işi yapıyorlar. Şu ana kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadık ve bundan sonra da çalışmalarımız aralıksız olarak devam edecek’’diye konuştu.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Erzincan'da Kumkapı Pilavcısı Hizmete...
Erzincan Ordu Caddesi üzerinde hizmet vermeye başlayan Kumkapı Pilavcı’sının açılışı yapıldı.

Haberi Oku