Ekonomi:
Proje Şehri Erzincan'a İŞGEM Müjdesi

Yakup Bakar

Erzincan Ticaret Sanayi Odası (ETSO) tarafından hazırlanan ve Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından finanse edilen “Erzincan Sanayi Envanteri ve Stratejisi” projesinin kapanış toplantısı dün yapıldı. Ticaret Sanayi Odası’nda gerçekleşen kapanış toplantısına Erzincan Valisi Abdülkadir Demir, Belediye Başkan Yardımcısı Sami Mollaoğlu, EGİAD Başkanı Mehmet Şireci, KUDAKA yetkilileri ve yatırımcılar katıldı.

Toplantı Proje Danışmanı Şükrü Şat tarafından proje ile ilgili yapılan çalışmalar, nelerin amaçlandığı ve nelere ulaşıldığı konusunda slayt gösterisi ile birlikte yaptığı sunum ile başladı. Şükrü Şat konuşmasında; “Erzincan Sanayi Envanteri ve Stratejisi Projesi KUDAKA’nın 2010 yılı doğrudan faaliyet desteği programı kapsamında hayata geçirilmiş, yerel ve ekonomik araştırma projesidir. Projemizin yüzde yüz finansı KUDAKA tarafından verilmiştir. Projenin amacı Erzincan’ın yatırım alanı olarak cazibe alanı haline getirilmesi için uygulanacak planlama, araştırma ve stratejilerin belirlenmesidir. Yani buradaki temel amacımız Erzincan’ı yatırım alanında cazibe aklanı haline getirmektir. Çalışmalar kapsamında 500 adet proje açılış broşürü dağıttık. 500 adet proje çıktıları broşürü dağıttık. Projede neler yaptık onları anlattık. 5 tane şehrin görünür caddelerinde pankartlar yaptırdık. Erzincan’da böyle bir faaliyetin yapıldığını anlatmak amacıyla 500 tane yapılandırıcı bilgilendirme CD’si (Erzincan neden cazibe merkezidir? Erzincan’a neden yatırım yapılmalıdır? ) bunları anlatan CD’leri dağıttık. Ve son olarak 500 tane deneyimlerimizi anlatan proje çıktılar CD’si yaptık…” dedi.

Toplantıda son olarak konuşan Erzincan Valisi Abdülkadir Demir, kalkınma ajansı olarak diğer ajanslara göre çok ilerde olduklarını belirterek; “Erzincan Ticaret Sanayi Odamız tarafından hazırlanan ve Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından finanse edilen “Erzincan Sanayi Envanteri ve Stratejisi” projesinin kapanış toplantısını yapıyoruz. Bildiğiniz gibi kalkınma ajansı 3 ilimiz olan Erzurum, Erzincan ve Bayburt’u kapsamaktadır. Şu anda rahatlıkla söyleyebiliyoruz ki Türkiye’de bizden çok daha önce kurulan kalkınma ajanslarını geçerek hem kamuoyu neslinde kabul gören hem kurumların beklenti içerisinde olduğu bir yapı oluşmuştur. Biz dün Trabzon bölgesindeydik ve orada işleyiş ile ilgili anlatılanları dinledikten sonra ne kadar iyi bir konumda olduğumuzu gördük. Biz emeği geçen valilerimize ve bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” dedi.

PROJE ŞEHRİ ERZİNCAN

Erzincan’ın proje şehri olma yolunda ilerlediğini söyleyen Vali Demir; “Erzincan adeta bir proje şehri oldu. Caddeye çıktığımızda her köşe başında bir projeyle ilgili büro kurulduğunu bilbordlara baktığımızda artık yer kalmadığını görüyoruz. Ya bir SODES, yada bir Avrupa Birliği projesi, yada bir kalkınma ajansının projesi vardır. Bunlar şehrimizin geleceği açısında çok sağlıklı işaretlerdir. Erzincan’da organize sanayide, diğer alanlarda ve hizmet sektöründe çok önemli çalışmalar olmaktadır. Hangi sokağa, hangi bölgeye gittiğimizde inanılmaz bir yapılaşma olduğunu görüyoruz. Bunların içerisinde önemli bir miktarın da iş merkezleri ile ilgili olduğu da ayrıca gelecek açısından ümit vaat ediyor. Ama bizim yapacak çok işimiz var. Gelecek açısından biliyoruz ki Erzincan yatırımcılar için en cazip illerden bir tanesi olacak. Şu anda biz bunun işaretlerini görüyoruz. Birkaç gün önce burada kağıt dönüşüm işi yapan bir firmanın tanıtım toplantısı vardı ve bu toplantı gösterdi ki Erzincan özellikle sanayide çok gelişmiş kentlerin artık şartlarını aratmayacak vasıflı çalışmalara önderlik ediyor. Dolayısıyla bu örnekler çoğalacak. Dediğim gibi almamız gereken mesafe hala çok fazla. Şu anda inanılmaz bir talep patlaması var. Özellikle organize sanayimiz ile ilgili yatırımcılar anlamında ama biz biliyoruz ki daha çok yatırımcı gelebilir buraya. Yatırımcı geldiğinde acaba Erzincan’ın avantajları nedir? Nelere sahiptir? Hangi konularda sıkıntılar vardır? Artık bu projeyle aşağı yukarı bu tablo ortaya çıkar oldu. Arkadaşlarımız büyük bir emek ve çalışma göstermişler” açıklamasında bulundu.

ERZİNCAN’A İŞGEM MÜJDESİ

Erzincan’da her gün farklı bir müjde verildiğini ve bunların sonuncusunun da İŞGEM olduğunu söyleyen Vali Demir, “Bugün kalkınma ajansı genel sekreteri bir müjde daha verdi bize. Artık Erzincan’da her gün bir müjde var. Dün İl İstihdam Kurulunun toplantısında paylaştığımız gibi, meslek edindirme kurslarında Erzincan Türkiye birincisi seçildi. Ve performans açısından da gene bu kurslarla ilgili Türkiye üçüncüsü oldu. Bugünde Türkiye’de ilk defa bir ilin hazırladığı güdümlü proje gerçekleşmiş oldu. Devlet Planlama Teşkilatımız tarafından onaylandı ve İŞGEM dediğimiz İş Geliştirme Merkezinin onayı verildi. Bu yaklaşık 1 Milyon TL tutarında bir proje. Ve burada amaçlanan şu. Küçük sanayi sitemizle, organize sanayi sitesi arasında olan yaklaşık 22 işyeri olacak bunlardan. 2 tane var olan 20 tane de yeni kurulacak olan iş yerinde küçük sanayi sitesi ile organize sanayi sitesi arasında bir yapı oluşturulacak. Burada işini büyüten ve geliştiren firmalar organize sanayiye adım atmış olacaklar. Parasal olarak ta önemli olan bu projeye değişik alternatifler gösterildi ve belirtilen yerde çalışma başlayacak. Proje başlandığında detayları sizlerle paylaşacağım.

Erzincan’ın her sektörde turizmde, sanayide, hizmet sektöründe, el sanatlarında, bakırda ve diğer bütün birimlerde gelecek açısından sağlayacağı başarıyı şimdiden şehrimizin hazırlıklı olduğunu, bunu adeta beklediğini ve bu anlamda bunun gibi yapılan güzel çalışmalarında bunlara öncülük ettiğini sizlerle paylaşmak istiyor herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Erzincan'da Seramiksan-Yiğit Yapı Mağazası...
Erzincan'da yeni hizmete giren Seramiksan-Yiğit Yapı Mağazası'nın açılışı yoğun katılım...

Haberi Oku