Ekonomi:
Tarım Arazilerinin Satışları Sürüyor

Barış Yalçınkaya

6292 Sayılı Kanun kapsamında (2/B taşınmazları) Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışına ilişkin işlemlerle ilgili olarak basın toplantısı düzenleyen Erzincan Defterdar Vekili Musa Koçulu Erzincan’da da satışların devam ettiğini duyurdu.

Satışların içeriği ile ilgili bilgiler veren Defterdar Vekili Koçulu “Hazineye ait tarım arazilerinin; 31/12/2011 tarihi itibarıyla en az üç yıldan beri tarımsal amaçla kiralayan, kira sözleşmesi halen devam eden kiracıları veya bu arazileri aynı süreyle tarımsal amaçla kullanan ve kullanımlarının halen devam ettiği idarece belirlenen kullanıcıları ya da paydaşlarından; bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde bu arazileri bedeli karşılığında doğrudan satın almak için idareye başvuran ve idarece bu maddede belirtilen şekilde tespit ve tebliğ edilen ve satış bedelini itiraz etmeksizin kabul edenler hak sahibi sayılır. Bu madde kapsamında doğrudan hak sahiplerine satılacak Hazineye ait tarım arazilerinin satış bedeli rayiç bedelin yüzde yetmişidir. Tarım arazilerinin satışında, bu Kanunda belirtilen satış ve ödeme şartları uygulanır.

Satış Bedelinin Ödenmesi; Satış bedeli peşin veya taksitle ödenebilir. Peşin ödenmesi hâlinde; yüzde yirmi, En az yarısının ödenmesi hâlinde; yüzde on, İndirim uygulanır. Söz konusu bedellerin, idarece yapılan yazılı tebligat tarihinden itibaren en geç üç ay içinde ödenmesi gerekmekte olup, Tebliğ edilen satış bedeline itiraz edilemeyeceği gibi de dava da açılamaz. Satış Bedelinin Taksitle Ödenmesi;
Taksitli satışlarda, satış bedelinin yüzde onu, yapılan yazılı tebligat tarihinden itibaren en geç üç ay içinde, kalanı ise en fazla dört yılda sekiz eşit taksitte faizsiz olarak ödenecektir. Kamu hizmetine tahsis edilmiş veya fiilen bu amaçla kullanılanlar, belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan yerler, belediye ve mücavir alan sınırları dışında olmakla birlikte kamu kurum ve kuruluşlarının hazırladıkları planlarda tarım dışı kullanıma ayrılmış alanların bu kanun kapsamında satışı mümkün bulunmamaktadır. Ancak, Hazineye ait tarım arazilerinden, tescil harici olanların Hazine adına tapuya tescil edildikten sonra bu maddeye göre satışı mümkündür. Bu maddeye göre yapılacak satış işlemleri idarece, başvuru tarihinden itibaren en geç bir yıl içinde sonuçlandırılır” dedi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

AssisTT Erzincan Çevre Dostu Sertifikası Aldı
Türk Telekom iştiraki AssisTT’in Erzincan Çağrı Merkezi binası, çevre dostu özellikleri ile LEED Platinum...

Haberi Oku