Ekonomi:
TOBB’dan Esnafa Kredi Desteği
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da reel sektörü desteklemek amacıyla, halk bankası ile birlikte ekonominin temel direği olan KOBİ’ler ile ticari nitelikli firmalara yönelik yeni bir finansman imkanı paketi hazırladı. Buna göre TOBB, Halkbankası’na aktaracağı kaynakla, Halkbank’ın KOBİ’ler ile ticari nitelikli firmalara yönelik olarak düşük faizle 1 yıla kadar vadeli işletme kredisi kullandırmasını sağlayacak; Halkbank da bu protokol kapsamında kendi kaynaklarından ihracat kredisi ve çeşitli nakit ve gayri nakdi kredilerin KOBİ ve ticari nitelikli firmaların kullanımına sunacak. 

Destek kredisi paketi’nin amacı hakkında bilgi veren Erzincan Ticaret Odası Başkanı Aydın Yalvaç; “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından, reel sektörün desteklenmesi, kredi portföylerinin çeşitlenmesi, uygun faiz ve limitlerle kredi kullanımının yaygınlaştırılması ve riskin tabana yayılması ilkesine uygun olarak; gerek sanayi üretimindeki payları ve gerekse milli gelire katkıları bakımından ülke ekonomisinde önemli yer tutan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) ile Ticari Nitelikli Firmalar’ın 1 yıla kadar olan nakdi İşletme Sermayesi, faaliyetleri ile ilgili Teminat Mektubu, Akreditif Kredisi ve ihracatçı firmaların kısa vadeli Döviz Kredisi ihtiyaçlarının teminine yöneliktir. 

KİMLER FAYDALANABİLİR ? 

Bu kredilerden, Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası’na kayıtlı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) ile Ticari Nitelikli Firmalar faydalanabileceklerdir. 

DESTEK KREDİSİ PAKETİ’NDE YER ALAN KREDİLER HANGİLERİDİR? 

1) Nakit Kredi (1 yıla kadar vadeli Taksitli Ticari Kredi)
Banka tarafından yapılan değerlendirme sonucunda talep edilen nakit kredi tutarı açısından kredibilitesi yeterli olan firmalara, talep edilerek uygun bulunan tutarın tamamının bir defada kullanıldığı, geri ödemelerin ise belirlenen vade içerisinde, "anapara+faiz+diğer kesintiler" toplamından oluşan eşit taksitler halinde aylık olarak yapıldığı kredi türüdür. Kredinin en önemli özelliklerinden biri aylık bazda geri ödenecek olan taksit tutarlarının vade sonuna kadar değişmemesi (her ay aynı tutarda geri ödeme yapılması), diğeri ise kredi faiz oranının kullandırım anında sabitlenerek, vade sonuna kadar aynı kalmasıdır. 

GAYRİNAKDİ KREDİLER 

Resmi kurum ve kuruluşlara, diğer gerçek ve tüzel kişilere hitaben, belirli bir edimin ya da taahhüdün, belirlenen sürede ve şartlar uyarınca yerine getirileceği, getirilmezse edimi yerine getirecek olan ya da taahhüdü üstlenen tarafın ödemesi gereken tutarın banka tarafından kayıtsız şartsız ödeneceğine ilişkin verilen mektuplar olup, Gayrinakdi Krediler içinde yer alan bir kredi türüdür. 

AKREDİTİF KREDİSİ 

Akreditif, malların yüklendiğini veya hizmetin yerine getirildiğini gösteren şart koşulmuş vesaikin belirlenen süre içerisinde ibraz edilmesi kaydıyla, belirli bir meblağın, malların veya hizmetlerin satıcısına ödeneceğine dair bir banka yükümlülüğüdür. Daha kısa bir anlatımla akreditif şartlı bir banka garantisidir. 

KABUL AVAL KREDİSİ 

İthalatçı firmaların ihracatçı tarafından keşide edilen poliçeyi kabul ederek mallara ödeme yapmadan sahip olmasına olanak veren bir kredi türüdür. Ödeme poliçe vadesinde gerçekleştirilir. 

DÖVİZ KREDİSİ 

İhracat veya ihracat sayılan satış ve teslimler ile döviz kazandırıcı faaliyetlerde bulunan firmalara, ihracat taahhüdünün yerine getirilmesi koşulu ile kullandırılan bir kredi türüdür. 

FAİZ VE KOMİSYON ORANLARI NEDİR? 

Nakit Kredi (1 yıla kadar vadeli Taksitli Ticari Kredi)
% 10,80 faiz ve kredi tutarı üzerinden % 1,80 komisyon.(% 1,80 oranındaki komisyon, kredi kullanılırken peşin olarak alınmaktadır.) 

DESTEK KREDİSİ PAKETİ’NDE YER ALAN KREDİLERDE LİMİT NE KADARDIR? 

Taksitli Ticari Kredi şeklinde verilen Nakit Kredi dışındaki krediler için limit zorunluluğu bulunmamakta, talep eden firmaların kredibilitesi ve teminat koşulları Banka tarafından uygun görüldüğü takdirde ihtiyaçları kadar limit tahsisi yapılabilmektedir.
Ancak, Taksitli Ticari Kredi şeklinde verilen Nakit Kredi’de asgari limit 10 Bin TL, azami limit ise 50 Bin TL’dır. Bu krediden 1 kez faydalanan firma bir daha faydalanamamaktadır. 

DESTEK KREDİSİ PAKETİ’NDE YER ALAN KREDİLERİN TEMİNAT KOŞULLARI NASILDIR? 

Türkiye Halk Bankası A.Ş. ile yapılan anlaşma gereği, Destek Kredisi Paketi’nde yer alan kredilerin kullanılmasından doğacak tüm risk ve sorumluluk Türkiye Halk Bankası A.Ş.’ne ait olacaktır. Bu nedenle, Bankacılık mevzuatı ve teamülleri çerçevesinde söz konusu krediler ipotek, kefalet, Banka Teminat Mektubu, Döviz Tevdiat Hesabı Rehni, Vadeli Mevduat Rehni, Kambiyo Senedi, Kredi Garanti Fonu (KGF), Hazine Bonosu karşılığı kullandırabilmekte olup, Banka bu teminatlardan birini ya da birkaçını talep etme serbestisine sahiptir. 

DESTEK KREDİSİ PAKETİ’NE NASIL BAŞVURULUR? 

Destek Kredisi Paketi kapsamında, kredi talebinde bulunmak isteyen firmalar, öncelikle, Ticaret ve Sanayi Odası’ndan alacakları onaylı “Tobb-Halkbank İşbirliği İle Destek Kredisi İçin Kredi Talebi Beyan Belgesi” ile birlikte çalıştıkları veya daha önce çalışmamışlarsa kendilerine en yakın Türkiye Halk Bankası Şubesi’ne başvurmaları gerekmektedir. İlgili Türkiye Halk Bankası Şubesi başvuruda bulunan firmaya hangi ve ne türde belge veya belgeler istediklerini ayrıca belirtmektedir” dedi 

Yakup Bakar
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Erzincan'da Seramiksan-Yiğit Yapı Mağazası...
Erzincan'da yeni hizmete giren Seramiksan-Yiğit Yapı Mağazası'nın açılışı yoğun katılım...

Haberi Oku