Güncel:
AB Komisyonu Erzincan' da
Erzincan’da AB Hibe programları kapsamında hazırlanan Bölgesel Kalkınma Projelerinin tanıtımı için Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu SKE NUTS II Bölgeleri Bölgesel Kalkınma Programı heyeti bir dizi incelemelerde bulundu.

Samsun, Kastamonu, Erzurum bölgeleri Bölgesel Kalkınma Programı çerçevesinde yürütülüyor. Ve Hükümeti’nin entegre bir bölgesel kalkınma politikası uygulama çabalarına destek olmayı amaçlıyor. Bu bölgede, küçük ölçekte altyapı çalışmaları, KOBi’lerin gelişimi, ekonomik ve kırsal kalkınmayı artırmak ve bölgedeki insan kaynaklarının iyileştirmek amacıyla üç adet hibe programı uygulanıyor. AB fonlu Bölgesel Kalkınma Programları Türkiye çapında 12 öncelikle bölgede, 250 milyon Euro’yu aşkın bir bütçe ile yürütülüyor. Programlar Türkiye’nin farklı kesimleri arasındaki ekonomik ve sosyal dengesizlikleri azaltmayı amaçlıyor. 

AB Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Bölüm Başkanı Müsteşar Dr. Holger Schroeder, Erzincan Vali Yardımcısı Adem Keleş ve Belediye Başkanı Mehmet Buyruk’un da katıldığı ortak basın toplantısında projeler, uygulanma alanları ve amaçları hakkında bilgi verdiler. ilk olarak sözü alan Erzincan Vali Yardımcısı Adem Keleş, katkılarından dolayı herkese teşekkür ederek, Erzincan için yapılan projeler hakkında bilgi verdi. Keleş, açıklamasında; “Programın hibe tutarı Düzey II bölgesi olarak tabir edilen Erzurum, Samsun, Kastamonu bölgelerinde toplam 10 vilayeti kapsayan hibe programının tutarı 53 milyon Euro’dur. Bu miktarın 3 milyon Euro’su 2005 yılı Ocak ayında göre başlayan teknik yardım ekibi için ayrılmış olup, geriye kalan miktar 49,33 milyon Euro tutarındadır. Programa il düzeyinde KOBi bileşenine 23 adet, Yerel Kalkınma bileşenine 38 adet ve altyapı bileşenine 21 adet olmak üzere toplam 82 proje sunulmuştur. ilimizden sunulan projelerden, kar amacı gütmeyen kuruluşlar Yerel Kalkınma Girişimleri 12 adet, KOBi projelerinden 143 adet ve yerel yönetimler küçük ölçekli altyapı projelerinden 6 adet olmak üzere toplam 32 proje başarılı görülmüş ve hibe almaya hak kazanmıştır.” Dedi. Daha sonra projelerin hazırlanması ve finansal destek alabilmek için nelerin gerekli olduğuna ve programın işleyişi hakkında tercüman yolu ile açıklama yapan Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Bölüm Başkanı Holger Schröder, Erzincan’da bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, uygulanan projeleri yakından görmek için böyle bir gezi planladıklarını ifade etti. Projelere maddi ve manevi destek sağlayan kurum kuruluş ve kişilere teşekkür ederek sözlerine başlayan Dr. Holger Schröder, “Türkiye geneline bakıldığında bölgeler arasında uçurum sayılacak farklılıklar gözleniyor. Uyguladığımız bu program ile Türkiye genelindeki bölgesel farklılıklarının yine Türk insanın kendi çabası ile ortadan kaldırılması için tasarlanmıştır. Aynı durum AB ülkelerinde de mevcut. Ancak Türkiye büyük bir ülke ve bölgesel farklar ise bu büyüklükte daha belirgin hal almış durumda. Bölgesel farklılıkların en asgari seviyeye indirilmesi ile AB uyum sürecinde önemli bir adımda atılmış olacak. AB’de de yine bu programın bir benzeri olan başka bir süreçten geçmektedir. Programların amacı zengin ve yoksul bölgeler arasındaki farkı en aza indirerek bölge halkının eğitim alanında, istihdam alanında eşit seviyede imkânlardan faydalanmasıdır.” Dedi. 

erzincan24.com Faruk CANBABA
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yolu Kapanan Köyde Hasta Kurtarma Operasyonu
Erzincan'ın Refahiye ilçesinde olumsuz hava şartları nedeniyle yolu kapanan köyde hastalanan yaşlı...

Haberi Oku