Güncel:
Beytahtı projesi sonuçlandı
Bilindiği gibi, Devlet Planlama Teşkilatı Bölgesel Kalkınma Müsteşarlığı’na bağlı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen ve Bölgesel düzeyde uygulanan hibe programları ekonomik kalkınmanın bölgesel yaklaşımlarla ele alınmasını destekleyerek sonuçta ekonomik ve sosyal uyumun artırılmasına odaklanan programlardır.

Türkiye Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali işbirliği çerçevesinde, AB eş finansmanı ile desteklenen bütüncül bir bölgesel kalkınma programı içinde yer alan Erzincan Belediyesi adına hazırladığımız ve uzun bir zamandan beri üzerinde uzman bir ekiple titizlikle çalıştığımız adı Beytahtı olan Erzincan Merkez içme suyu şebeke hattı inşaatının ihalesini 27 Şubat 2007 tarihinde yapmış idik.

Değerlendirme komitesi münhasıran,büyük ölçüde kabul edilebilir nitelikte olduğu düşünülen teklifleri ilgili hükümlere uygun şekilde değerlendirerek, sözleşme makamı olarak Erzincan Belediyesinin hedefine zamanında ulaşmasını mümkün kılması en muhtemel yayınlanmış kriterleri karşılayan istekliyi tespit etmiştir.Kabul edilen teklif, teklif dokümanlarında tanımlanan koşul ve şartnameye uygun olup herhangi bir sapma ve itiraz kaydı içermemektedir.

Belediyemiz tekliflerin geçerlik süresi sona ermeden önce,başarılı bulunan istekliye, yazılı olarak teklifinin seçildiğini bildirerek sözleşme imzalamaya davet etmiştir. işte bugün burada huzurunuzda, Erzincan Belediyesinin Avrupa Birliği ile işbirliği halinde yaptığı ilk iş olan Beytahtı Projesini hayata geçirme sözleşmesini imzalamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Gerçekten detaylı bir çalışma gerektiren ve Türkiye’deki ilk uygulamalardan biri olması hasebiyle uzmanlık da isteyen, zor denebilecek ihale dosyasını en iyi şekilde, özenle hazırlayan Tesan firması yetkililerini kutluyorum.Kontrol mekanizmasının yer teslimi akabinde işe başlanacaktır.

Tekrar hatırlatmak isterim ki şehrin içme suyu şebeke hattının 1/6’ ni karşılayan bu projenin devamı olarak hazırlanan, Cansuyu isimli projemiz, Çevre Bakanlığının lehdarı olduğu ve Avrupa Birliği yardımları ile gerçekleştirilen ‘Yüksek Maliyetli Çevre Yatırımlarının Planlanması Projesi’ kapsamında gerçekleştirilecek projeler listesinin başında bulunmaktadır.14-23 Mart tarihlerinde bu maksatla gerek Avrupa Birliği Türk Delegasyonu,gerek Devlet Planlama Teşkilatı ve gerekse Merkezi Finans ihale Birimi nezrinde gerekli görüşmeler yapılarak işlerin planlanan süre içerisinde gerçekleştirilmesi için gerekli adımlar atılmıştır.Cansuyu projesi de gerçekleştiğinde Erzincan şehrinin içme suyu şebeke hattının tamamı yenilenmiş olacaktır.

Şu anda sözleşmesini imzaladığımız Projenin amacı; Erzincan ili , Merkez ilçesi üst kat şebeke planında bulunan 325 hektar konut alanındaki halkın sağlıklı ve minimum işletme masraflı suya kavuşması, muhtemel depremler karşısında günümüz standartlarına göre yeterli olacak bir şebeke hattının tesis edilmesidir.Projenin özel hedefi, 2037 yılı nüfus projeksiyonuna göre üst kat şebeke planında bulunan 41.688 kişidir. Genel hedefi ; şehirde yaşayan insanlara sağlıklı, emniyetli içme suyu sağlama hedefine katkıda bulunmaktır.

Bu projenin en önemli özelliği mevcut kullanma suyumuzun içinden aktığı 5 km’lik asbest boru hattının, son teknoloji HDPE boru ile değiştirilmesidir.

Söz konusu ihalenin başta Erzincan halkına olmak üzere, Belediyemize ve Yüklenici firmaya hayırlı olmasını diliyor,projede emeği geçen herkese,Devlet Planlama Teşkilatına,iller Bankası 14.Bölge Müdürlüğüne, Proje Uygulama Biriminin değerli mensuplarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Mehmet BUYRUK
Belediye Başkanı

Söz konusu ihale 27 Şubat 2007 Salı günü Erzincan Belediyesi Encümen Salonunda yapılmış, ihale teklif sunma oturumu ile projenin ihale aşaması fiilen başlamıştı.

Nisan ayında fiilen çalışmaya başlamayı planlayan Tesan AŞ, Ekim ayı sonunda işi bitirmiş olacak. 

erzincan.bel.tr

erzincan24.com // Yakup BAKAR
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yolu Kapanan Köyde Hasta Kurtarma Operasyonu
Erzincan'ın Refahiye ilçesinde olumsuz hava şartları nedeniyle yolu kapanan köyde hastalanan yaşlı...

Haberi Oku