Güncel:
Çiftçi ne yapsın?

       Pancar Ekicileri Kooperatifi Birlik Başkanı Bülent Dumlu, girdilerin artmasına karşın pancar fiyatlarının düşük tutulmasına tepki gösterilerek, hükümetin bir an önce bu yanlıştan dönmesini istendi. Pancar çiftçisinin çözümü meydanlarda aramak istemediği vurgulanan Dumlu, “10 milyon insan doğrudan ve dolaylı yollardan bu sektörden geçimini sağlıyor. Girdilerin fiyatında ve enflasyonda sürekli artış yaşanmaktadır” dedi.

                        PANCAR ÜRETiCiSi BiR KEZ DAHA MAĞDUR OLDU

      Hükümetin şeker pancarı fiyatlarında iyileştirme yapmasını isteyen Dumlu, şu hususlara dikkat çekti: “Piyasaya çeşitli yollardan kota fazlası nişasta bazlı şeker arzının kontrol altına alınamayışı ve kaçak şeker girişi pancar çiftçisinin kota kaybına uğratılmasına yol açmıştır. Bu ve benzeri nedenlerle gelir kaybına uğrayan pancar üreticileri, açıklanan fiyat indirimi darbesiyle bir kez daha mağdur duruma düşürülmüştür.”

                      GiRDiLERDE NEREDEN NEREYE GELiNDi? (2002-2006)

       4 yılda gübre fiyatları yüzde 124.69 arttı. Motorindeki artış oranı yüzde 125.80. Tüketici enflasyonu yüzde 56.65. Girdiler artarken şekerpancarı kilogram fiyatı ise 99 bin liradan 89 bin liraya düştü. 
Çiftçiye darbe
Pancar Ekicileri Kooperatifi Birlik Başkanı Bülent Dumlu, hükümetin açıkladığı bu yılki şeker pancarı fiyatlarının düşük tutulmasını eleştirerek, pancar çiftçisinin çözümü meydanlarda aramak istemediği bildirdi
Tarımda mazot, gübre gibi girdilerin artmasına karşın pancar fiyatlarının düşük tutulmasına tepki gösteren Dumlu, hükümetin bir an önce bu yanlıştan dönmesini istedi. Pancar Ekicileri Kooperatifi Birlik Başkanı Bülent Dumlu; şeker pancarının, şeker sanayi üretimi ve yan sanayi ile birlikte yaklaşık 10 milyon insanın geçim kaynağı ve ekmek kapısı olduğu belirtilerek, “Şeker pancarı tarımında kullanılan girdilerin fiyatında ve enflasyonda sürekli artış yaşanmaktadır. Şeker pancarı fiyatı artırılmadığı gibi son 3 yıldır aynı kaldığı halde, 2006 yılında teslim edilen şeker pancarı fiyatında indirime gidilerek çiftçi adeta şoka uğratılmıştır. 2002-2006 yılları arası dikkate alındığında, şeker pancarında kullanılan gübrenin yüzde 124.69, motorinin yüzde 125.80, TÜFE’nin ise yüzde 56.65 oranında artmış olmasına rağmen, şeker pancarının kg. fiyatı 99 bin liradan 89 bin liraya düşürülmüştür. Yani, şeker pancarı fiyatında yüzde 10.11 oranında indirime gidilmiştir” denildi.

                          ÇiFTÇiLER BiR KEZ DAHA MAĞDUR OLDU

        Hükümetin şeker pancarı fiyatlarında iyileştirme yapmasını isteyen Pancar Ekicileri Kooperatifi Birlik Başkanı Bülent Dumlu, şu hususlara dikkat çekti: “Son Şeker Kanunu çıktığından bu yana, gerek Bakanlar Kurulu kararıyla Nişasta Bazlı Şekerlerin (NBŞ) kotalarının sürekli olarak yüzde 50 oranında artırılması ve piyasaya çeşitli yollardan kota fazlası NBŞ arzının kontrol altına alınamayışı, gerekse kaçak şeker girişi pancar çiftçisinin kota kaybına uğratılmasına yol açmıştır. Dolayısıyla bu ve benzeri nedenlerle gelir kaybına uğrayan pancar üreticileri, açıklanan fiyat indirimi darbesiyle bir kez daha mağdur duruma düşmüştür.”

                         GiRDiLER ARTIYOR PANCAR FiYATI DÜŞÜYOR

       Pancar Ekicileri Kooperatifi Birlik Başkanı Bülent Dumlu, “Pancar bedellerinin ödenme ayı olan Nisan 2007 tarihinden önce bu olumsuzluğun giderilerek çiftçilerimizin beklentilerinin karşılanması mümkündür. Türkiye’mizin büyük badirelerden geçtiği bu hassas döneme, bir sorun daha eklemenin hiç kimsenin yararına olmadığını, sorumluluk sahibi herkesin takdir edeceği inancındayız. Sayın Başbakanımızın, konunun düzeltilmesi yönündeki talimatlarının yerine getirilmesini, şeker pancarı fiyatındaki indirimden vazgeçilerek üretim girdileri ve diğer faktörlerdeki artışlarla uyumlu bir fiyatın belirlenmesini tüm üreticiler sabırsızlıkla beklemektedir” uyarısında bulundu. Sektörden, doğrudan ve dolaylı olarak geçimini sağlayan 10 milyon insan olduğunu hatırlatılan Dumlu, alınan son kararın düzeltilmesi istedi. 

erzincan24.com // Faruk Canbaba

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yolu Kapanan Köyde Hasta Kurtarma Operasyonu
Erzincan'ın Refahiye ilçesinde olumsuz hava şartları nedeniyle yolu kapanan köyde hastalanan yaşlı...

Haberi Oku