Güncel:
Dünden bugüne Ermeni sorunu

       Türkiye gündemiyle yetinmeyerek dünya gündemini meşgul eden ermeni katliamı iddialarıyla ilgili olarak K.T.Ü. Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünde Öğretim Üyesi ve Yeniçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kemal Çiçek,‘Dünden Bugüne Ermeni Sorunu’ konulu konferans verdi. Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda verilen konferansa yoğun bir katılım sağlandı. Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Büyükkasap, öğretim görevlileri ve öğrenciler dinleyici olarak katıldılar. Derinlemesine sözde Ermeni meselesini ele alan Prof. Dr. Kemal Çiçek, gerçekleri tüm yönleriyle belgeli olarak ortaya sundu. Dünden bugüne ermeni sorunu adı altında verdiği konferansta Prof. Dr. Çiçek, şu konulara yer verdi; Osmanlı’da Fatih Sultan Mehmet döneminde, Ermenilere din ve vicdan hürriyeti verilip, Ermeni cemaati için dini ve sosyal faaliyetlerini yönetmek üzere Ermeni Patrikliği kurulunca, istanbul'a ve Osmanlı topraklarına dışardan çok sayıda Ermenin göç ettiğini söyleyen Çiçek; “Tarihte belki de ilk kez Ermeniler mezhep zorlamalarından kurtularak, dini özerkliğe kavuşmuştur” dedi.
       1878 Osmanlı-Rus Harbi’ne değinen Çiçek, “Türk milletinin asla unutamayacağı, asla sarılamayacak yaralarla dolu bir savaşı olan "93 Harbi" olarak anılan bu savaşta Rusya, Osmanlı topraklarında hızla ilerlemekteydi. Toprak ve insan kaybı büyüktü. Daha önemlisi bu savaşta Osmanlı imparatorluğu "sadık bir milletini"; Ermenileri de kaybetti. Rusya tarafından kışkırtılan ve desteklenen Ermeniler bir yandan, Doğu Anadolu'da, Ruslara karşı savaşan Osmanlıların ikmal yollarını kesti, bir yandan da isyan çıkarttı. Süre gelen anlaşmazlıklarla birlikte; Rus ilerleyişi ve sonrasında Ermenilerin Müslümanlara karşı vahşet derecesine varan katliamları, devletin Ermenilere bakışını sertleştirdi. Artık savaş bölgelerinden Ermenilerin çıkartılması şarttı. Ve bu önlemin daha fazla geciktirilmemesi gerektiği, 15 Nisan 1915 günü Van'da Ermenilerin yaptığı katliam ile görüldü. 18 Aralık 1918'de çıkarılan geri dönüş kararnamesi ile Osmanlı Ermenilerinin büyük bir kısmı Anadolu'ya döndü. Geri dönen 350-400 bin civarındaki Ermeni'ye hem evleri hem de depolarda resmi evrakla tutulan malları teslim ediliyordu. ihtilaf devletlerinin Ermenilere vaat ettikleri Çukurova, Güneydoğu ve Doğu Anadolu'yu kapsayan Büyük Ermenistan, Kurtuluş Savaşı'nın ardından onlar için artık sadece bir hayaldi. Doğu Anadolu'da acımasızca katliamlara girişen Ermenilerle 3 Aralık 1920'de Gümrü Anlaşması imzalandı. Böylece Ermeniler, Sevr'de kendilerine vaat edilen yedi vilayetten vazgeçtiklerini resmen kabul ettiler. Moskova ile imzalanan dostluk anlaşması ve son olarak Kars Antlaşması, Türk-Ermeni anlaşmazlığına nokta koydu. Ancak yeniden ayaklanan Ermeniler, sözde Ermeni katliamı yapıldığı iddiasıyla hak istiyorlar. Ancak tüm gerçekler Türklerin böyle bir şey yapmadığı yönünde…” diye açıklamasını sürdürdü 

erzincan24.com // Faruk Canbaba

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yolu Kapanan Köyde Hasta Kurtarma Operasyonu
Erzincan'ın Refahiye ilçesinde olumsuz hava şartları nedeniyle yolu kapanan köyde hastalanan yaşlı...

Haberi Oku