Güncel:
Karasu’ya Baraj Yapımı Devam Ediyor

Barış Yalçınkaya

Erzincan İliç ve Kemah ilçelerinde Karasu Nehri üzerinde Hidro Elektrik santralleri kuruluyor. Yapılacak olan enerji santrallerinin çalışmaları aralıksız olarak sürüyor.

4628 sayılı kanun ye bu kanuna istinaden çıkarılan Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği Hükümleri çerçevesinde yapımına başlanılan Bağıştaş I Barajı Ye Hes Projesi, Erzincan İli İliç ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Baraj yeri İliç' in Kuzeyinde ilçe merkezine 7 km mesafede olacağı bildirildi. Proje ile ilgili olarak DSI Genel Müdürlüğü ile su kullanım hakkı anlaşması imzalanarak EPDK tarafından üretim lisansı verildiği bildirildi. ÇED çalışmaları tamamlanan proje için cevre ye Orman Bakanlığı tarafından "Çed Olumlu" kararı çıktı.

Bağıştaş 1 Barajı ye HES Projesi kapsamında baraj rezervuarında 915 metre maksimum su kotu altında kalan alan kamulaştırılacak. Su altında kalacak alan yaklaşık 12,96 kilometre kare. Bu alan içerisinde kalan İliç ilcesine ait İstasyon Mahallesi, Yeşilyurt köyünün bir bölümü, Elmacık köyü ve Atma köyünün büyük bir bölümü sular altında kalıyor. Proje alanı sınırları içerisinden geçen Kemah - İliç - Divriği Karayolunun yaklaşık 18 kilometre uzunluğunda bir kısmı sular altında kalacak olup bu bölümlerin rölokasyonu yapılacağı kaydedildi. Karayolları bakım şubesinin 200 m yukarısında Karasu nehri üzerinde 350 m uzunluğunda viyadük inşaatı yapılacak.

NATO'ya ait Akaryakıt Boru hattı güzergahının yaklaşık 7,5 kilometre kısmı baraj inşaat alanı ye oluşacak baraj gölü altında kalacağından deplase çalışmaları sürüyor. Rezervuar alanı içinde yer alan Sivas-Erzincan Demiryolunun yaklaşık 17 kilometresi sular altında kalıyor. Proje kapsamında yaklaşık 20 kilometre demiryolu inşaatı yapılacak. Proje kapsamında toplam 5 000 000 metre küp kazı, 2 200 000 metre küp dolgu ve 325 000 m3 beton imalatı yapılacak.

İnşaatın 3 yıl içinde tamamlanması ve tesisin 2013 yılı sonunda devreye alınması öngörülüyor. Ancak projenin bitişinin öne çekilebilmesi için tüm gayret gösterilecek. Bağıştaş I Barajı ve HES projesinin gerçeklemesi ile üretilecek yıllık 500 GWh elektrik enerjisi mevcut durumda işletmeye açı1mış Hidroelektrik santrallerin üretiminin yüzde 1 'i kadar. Bu nedenle proje Ülkenin toplam enerji üretimine önemli bir katkı sağlayacak.

İliç-Divriği yolu baraj sahasından geçmesinden dolayı İliç-Divriği yolunun yaklaşık 1. 5 kilometresinin rölekasyonu gerekti. Kamulaştırmanın tamamlanması ile servis yolunda kazılara başlandı. Bugün itibari ile 160.000 metre küp kazı tamamlanarak alt temel-temel tabakaları çekildi. Sathı kaplama için hava şartlarının uygunluğu bekleniyor. Derivasyon kondüvisi kazısına başlanmış ye 425.000 metre küp kazı yapılarak toplamda 650.000 metre küp kazı yapıldı. Baraj alanı içerisinde kalan toplam 1045 parselden, 71+34= 105 parselin kamulaştırması yapılmış ve toplam 1.128.000 + 1.074.000 = 2.202.000 TL ödeme hak sahiplerine yapıldı. İlçede yapılan Barajlar bölgede büyük bir istihdam oluşturuyor.

Akdenizli Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş. firmaya ihale edilen Bağıştaş 2 Barajı Ve Hidroelektrik Santrali Projesinin yüzde 70 lik kısmı tamamlandı. Bağıştaş II Barajı ve HES enerji amaçlı olup, Türkiye'nin doğusundaki Erzincan İlinin batısında Sivas İl hudutlarına yakın bir bölgede yer alıyor. Proje alanı Erzincan-İliç İlçe sınırlarında yer alıyor. Projenin su kaynağı Fırat-Karasu nehri olurken, barajın yağış alanı 15.587 km² olup proje taşkın debisi 2.637,60 m³/s dir. Projenin temelden yüksekliği 21 m olup kapasitesi 400 kVA gücünde olacak. Projenin tamamlanması çalışmalarında 350 personel çalışıyor. Projenin yüzde yetmişlik kısmı tamamlandığı 2011 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Feci Kazada Ölümden Döndüler
Erzincan'da hafif ticari aracın TIR'a arkadan çarpması sonucu 3 kişi hafif yaralanırken araçta...

Haberi Oku