Güncel:
Kurban İbadetiyle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Barış Yalçınkaya

Sayılı günlerin kaldığı Kurban bayramı öncesi açıklamalarda bulunan Erzincan İl Müftüsü Burhan İşliyen kurban ibadeti ile ilgili bilinmesi gerekenler hakkında vatandaşları bilgilendirdi. İşliyen ; “ Yüce dinimizin bizlerden istemiş olduğu bütün ibadetlerde hem fert açısından hem de toplum açısından birçok yararları vardır. Namaz kişiyi ibadet şuuruna ulaştırırken bir yandan da Kuranın ifadesiyle namaz, insanı hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Aynı şekilde oruç, zekat, hac vb. ibadetlerimiz şahsımıza birçok güzellikler kazandırmanın yanı sıra toplumun birlikteliğini sağlayan ve toplum dayanışmasını güçlendiren unsurlardır. Nitekim Kurban ibadeti de böyledir. Kurban ibadet niyetiyle kesilmelidir. Bu husus çok önemlidir. İbadet niyetiyle değil de, et yemek veya kesmezsek ayıp olur gibi düşüncelerle kurban kesilmesi doğru değildir. Zaten Rabbimize ulaşacak olanda kesmiş olduğumuz etlerin kanı ve eti değildir. Rabbimize ancak takvamız ulaşacaktır. Nitekim Hac süresi 37. Ayette şöyle buyrulmaktadır. ‘Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Fakat ona sizin takvanız (Allah’a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır’” diye konuştu.

Hangi Hayvanlardan Kurban Olur

Müftü işliyen hangi hayvanların kurban olacağı ve hayvanlarda olması gerekenler hakkında şunları söyledi ;” Kurban; koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur. Bunların dışındaki hayvanlar kurban olarak kesilemezler. Kurban olabilmesi için, kurbanlık hayvanın süt dişlerini değiştirmiş olması gerekir. Bu da, deve 5; sığır ve manda 2; koyun ve keçi 1 yaşını doldurunca gerçekleşir. Kurbanlık hayvan bu yaşını doldurduğu halde dişini değiştirmemişse, yine de kurban edilebilir. Bunun yanında, 6 ayını tamamlayan koyun, bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir. Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, düzgün, azaları tamam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder. Bu nedenle, kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzları kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memesi kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz. Ancak, hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, şaşı, topal, biraz hasta, bir kulağı delik veya yırtılmış olması, kurban edilmesine mani teşkil etmez. Kurban edilecek hayvanlar, küçük baş (koyun, keçi gibi) 1 yaşını doldurmuş olması gerekir. Küçükbaş hayvanlarda 6 ayından sonra eğer 1 yaşındaki hayvan gibi besili olursa o hayvanda kurban edilebilir. Büyükbaş hayvanlarda ise yaş sınırı; develerde 5 yaş, sığır manda gibi büyükbaş hayvanlarda ise 2 yaştır. Büyükbaş hayvanlar için 2 yaşın altında bulunan hayvanlar kurban edilmez.

Küçükbaş hayvanları bir kişi, büyükbaş hayvanları en fazla yedi kişi hissedar olmak suretiyle kurban edebilir. Aşağıda sayacağımız özürler bir hayvanda bulunursa o hayvan kurban edilmez. İki veya bir gözü kör olması Çok zayıf, çelimsiz olması Kurban edilecek yere kadar yürüyemeyecek durumda topal olursa Kuyruğunun veya kulağının üçte ikisinin olmaması Küçükbaş hayvanlarda bir memesi, sığırda ise iki memesi kurumuş olması Boynuzunun çoğunun veya tamamının kırık olması” şeklinde açıkladı.

Müftü İşliyen kurban kesimi yerine sadaka verilip verilmeyeceği konusunda ise şu açıklamayı getirdi; “ Allâh Teâlâ'nın rızasını kazanmak niyetiyle, karşılıksız olarak fakir ve muhtaçlara yardım etmek, iyilik ve ihsanda bulunmak da Müslüman'ın önemli vazifelerinden biridir. Ancak sadaka başka şey kurban kesmek başka şeydir. Mezheplerin çoğuna göre udhiyye kurbanının hükmü sünnettir. Hanefi fıkhında tercih edilen görüş ise, kurbanın vacip olduğudur. Ancak bir ibadetin farz olmayışı, onu ibadet olmaktan çıkarmayacağı gibi, şeklinin de değiştirilmesini gerektirmez.

Mezheplerce kurban kesme noktasında farklı fetvalar verilse dahi, Fıkhi hükmü ister vacip, ister sünnet olsun; kurban ibadetinin ancak kurban olacak hayvanın usulüne uygun olarak kesilerek yerine getirileceği kesindir. Bedelini infak etmek suretiyle, kurban ibadeti yerine getirilmiş olmaz. Kurban Hanefi mezhebine göre kurban bayramının ilk üç günü yani Zilhiccenin 10,11 ve12. Günü bayram namazı kılınmasından üçüncü günün akşamına kadar kesilir. Şafi mezhebine ve bazı fakihlere göre ise dördüncü günüde kurban kesilebilir” dedi.
İl Müftüsü Burhan İşliyen kurban kesilirken dikkat edilmesi gerekenleri ise şu şekilde sıraladı; “ Kurban kesilirken şu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir 1 - Kesim işlemini hayvana en az acı verecek şekilde keskin bıçaklarla ve hayvanın gözü bağlanarak yapılmalı, eziyet ve işkenceyi çağrıştıracak davranışlardan sakınmalı.

2- Sağlık kurallarına azami ölçüde riayet edilerek uygun mekânlarda ve belirlenen yerlerde yapılmalı. 3-Derileri yaralamadan yüzülmeli, bozulmaması için tuzlanarak muhafaza edilmeli ve hayır için ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmalı, 4-Kurban atıkları çöp varillerine atılmamalı, kanalizasyon kanallarına dökülmemeli, açıkta bırakılmamalı, çevre temizliği ve halk sağlığı açısından bu tür atıklar sokak hayvanlarına bırakılmadan ya çukurlara gömülmeli veya belediyenin hazırlamış olduğu yerlere bırakılmalıdır” diye konuştu.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yolu Kapanan Köyde Hasta Kurtarma Operasyonu
Erzincan'ın Refahiye ilçesinde olumsuz hava şartları nedeniyle yolu kapanan köyde hastalanan yaşlı...

Haberi Oku