Güncel:
Vergi Haftası Etkinlikleri Başladı

Barış Yalçınkaya

23. Vergi haftası nedeniyle düzenlenen etkinliklerde, Erzincan Defterdar Vekili Musa Koçulu ve beraberindeki heyet, Erzincan Belediyesi önündeki Atatürk büstüne çelenk bırakarak başlattıkları etkinlikler, Erzincan Valiliğini ve Erzincan Belediyesini ziyaretle devam etti. Erzincan Valisi Selman Yenigün Defterdarlık heyetini karşılamasının ardından çiçek takdim edildi ve yakasına 23. Vergi Haftası rozeti takıldı.
Defterdar Vekili Musa Koçulu hafta ile ilgili yapılacak çalışmalar hakkında Vali Yenigün’ü bilgilendirdi. Vali Selman Yenigün ise vergisiz hiçbir hizmetin olamayacağının altını çizdi. Vali Yenigün sözlerini şöyle sürdürdü; “Milletimiz ülkede yapılacak her şeye her an destek vermeye hazır. Vergilerimizle bunu kanıtlamış olacağız. Vergi esasen bir millet olmanın, bir ülkenin mensubu olmanın, bir aidiyetin bir özelliği, bir sembolüdür. Vergi veriyorsanız o ülkenin bir vatandaşı olarak her türlü haklara sahip olduğunuzu da söyleyebilirsiniz. Ama bunları yapmıyorsanız haklardan bahsetmek biraz zordur. Bu anlamda 23.’sünü kutladığımız vergi haftası esasen mensubiyetin bir ifadesi. Vergisiz hiçbir hizmet olmuyor. Devlet dediğimiz nesne elle tutulan bir varlık değil. Hepimizin oluşturduğu bir anlaşmadır aslında. Bir anlaşma yapmışız ve hepimiz bir devlet çatısı altında yaşamayı kabul etmişiz. Devletin hizmetlerini yürütmesi lazım. Devlet millete, topluma hizmet etsin diye kurulmuştur. Bu hizmeti yaparken de o devletin içerisinde yaşayan vatandaşlar. Yurttaşlar katkıda bulunacaklar. Dolayısıyla da bir havuzda toplanan bu katkılar hizmet olarak tüm vatandaşlarımıza dönmüş olacak. Verginin esası temeli bu. Vergisiz bir devlet, vergisiz bir yönetim mümkün değil. Bunun adı ne olursa olsun bir şeyler verip bir havuzda toplayıp hizmete dönüştürmek lazım. Biz bunun adına vergi demişiz. Vergi lafı biraz soğuk bir laf olarak görünür ama esasen topluma aidiyetin, bir devlete sahip olmanın, devletten de hizmet beklemenin hakkını gösteren bir olaydır, bir katılımdır. Bu anlamda vergi ve hizmetlerde çalışan arkadaşlarımıza, vergi veren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyor onları kutluyorum. Vergiyi veren hakikaten her türlü hakka sahip olan kişi demektir. Vergi verebilecek durumda olup da vergi vermemiş olan bir kişi benim şöyle hakkım var demeye de hakkı yok diyebiliriz” dedi.

Ardından Defterdar Vekili Musa Koçulu ve beraberindekiler Belediye Başkanı Yüksel Çakır’ı ziyaret ettiler. Yapılan ziyarette duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Çakır; “Bu hafta 23. sünü beraberce kutladığımız ve önemine vurgu yapmak adına çeşitli etkinliklerin bu hafta içerisinde yer bulduğu vergi haftasını beraberce icra edeceğiz. Vergi zihinlerde herkesin parasından kazancından fedakârlık yaptığı bir dilim olarak adledilse de ülkemizdeki gelişmişliğin, kalkınmışlığın ve yürütülen çalışmaların verilen hizmetlerinde kaynağını oluşturuyor. Gelişmiş toplumlarda, kalkınmış topluluklarda bu konuda herkesin samimiyet düzeyi, özelliklede kazandığının kamu hakkı olarak gördüğü dilimi ödemesiyle bu gelişmişlik ve kalkınmışlığın orantılı olduğu vurgulanır. Ülkemizde de son dönemlerde özellikle son üç dönemde ortaya çıkan olumlu tablo ile aslında bu konuya verilen önemin doğrudan bağlantılı olduğunu ifade edebiliriz. Bugün hizmet konusunda sağlıkla, eğitimle, ulaşımla, adaletle ilgili tüm alanlarda kat edilen bir mesafe varsa bunun arka planına baktığımız zaman disiplinli bir mali yönetimin ve vergilendirme ile ilgili oluşturulan sempatik kanallarında bu işte çok büyük katkısı var. Biz bunu yerel yönetimler olarak ta bir fiil yaşıyoruz. Topluma çok faydalı olduğunu düşündüğümüz bir konuyu Başbakanımızla, Bakanlarımızla paylaştığımızda hemen bu konuyla ilgili olarak bir analiz yapıldığını gelir gider analizi içerisinde istenilenlerin maliyetlerinin karşılanıp, karşılanamayacağı ile ilgili bir analiz yapıldığına şahit oluyoruz. Eğer bunu kaldırabilecek bir güce sahip isek talebimiz olumlu karşılanıyor. Ama aksi bir durum söz konusu ise bununla alakalı geleceğe dair bir planlama yapılması gerektiği vurgulanarak önü kesilmeden ama hemen de karşılanmadan bununla ilgili bir planlamaya vurgu yapılıyor. Vergi haftası münasebetiyle bizlere gerçekleştirilen bu ziyaretten dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan İl Defterdar Vekili Musa Koçulu; “Toplumda sağlıklı bir vergi bilincinin oluşturulması, verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının artırılması amacıyla 1990 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlemekte olduğumuz 23. vergi haftasını bu hafta itibariyle kutluyoruz. Bu kapsam da Valimizin ziyaretinden sonra Belediye Başkanımızı da ziyaret ediyoruz. Etkinliklerimiz yoğunlukla devam edecek. Mükelleflerimize ve öğrencilerimize yönelik faaliyetlerimiz ön planda. Bu kapsam da vergi haftasının tüm Erzincan’ a, mükelleflerimize ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tatilden Dönen Aile Erzincan'da Kaza Yaptı:...
Erzincan’da içerisinde tatilden dönen ailenin bulunduğu otomobilin yoldan çıkıp şarampole uçması sonucu...

Haberi Oku