Güncel:
Yangın Komisyonu Toplandı

       Yaz mevsiminin yaklaşması ve hava sıcaklıklarının daha da artması ile birlikte Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu toplandı. Ormanlarda yangın çıkmasının önlenmesi ve çıkan yangına müdahale konusunda alınan tedbirleri acilen yerinde gözden geçirilmesi ve tedbirlerin alınması için Vali Ali Güngör başkanlığında, 3. Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral M. Korkut Özarslan, Belediye Başkanı Mehmet Buyruk ve çok sayıda kurum amirinin katılımı ile toplantı yapıldı. Kıymeti ve önemi her geçen gün daha iyi anlaşılan ormanların yaklaşan yaz mevsiminde çıkması muhtemel orman yangınlarına karşı konulması bakımından bu güne kadar alınmış kararlar ek olarak komisyondan 12 karar daha çıktı. 

        Orman işletme Müdürü Ali Osman Sertbaş, üyesi olduğu komisyonda alınan kararlara ilişkin açıklamada bulundu. Sertbaş açıklamasında alınacak tedbirleri şöyle sıraladı: “Yangına hassas orman bölgelerinde Orman Muhafaza Memurları, Emniyet ve Jandarma 24 saat görev yapan devriye ve gözetleme ekipleri oluşturulacak. Anız yakmak kanunen yasaklanmıştır. Ormana giriş ve çıkışlar disiplin altına alınacaktır. Yangın istihbaratı konusunda orman teşkilatının yanı sıra il Jandarma Komutanlığı ve il Emniyet Müdürlüğü imkanlarından yararlanacaktır. Çiftçi ve çobanlar eğitilecektir. Yangın çıkarma ihtimali bulunan kişiler yangın mevsiminde kontrol altında bulundurulacaktır. 

          Yangın ilk müdahale ekipleri ile birlikte orman yangınları mücadelesinde kullanılacak iş makinelerinin temininde; il Özel idaresi Genel Sekreterliğine bağlı, iç işleri Bakanlığı, Bayındırlık ve iskan Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı mahalli kuruluşlarının mevcut bütün makine parkından yararlanılacak. Erzincan Merkez ve Üzümlü ilçelerindeki Kamu Kuruluşlarının makineleri Erzincan Merkez Orman işletme Şefliği ilk müdahale ekibinde görev yapacaklar. Refahiye ilçesindeki Kamu Kuruluşlarının Makineleri parkları ile Erzincan Merkezindeki makine parklarının bir bölümü Refahiye Orman işletme Şefliği ilk müdahale ekibinde görev yapacaklar. 

            Kemah ilçesindeki Kamu Kuruluşlarının makine parkları Kemah, iliç ve Kemaliye ilçelerindeki Kamu Kuruluşlarının makine parkları da iliç Orman işletme Şefliği ilk müdahale ekibinde görev yapacaklar. Tercan, Çayırlı ve Otlukbeli ilçelerindeki Kamu Kuruluşlarının makine parkları Tercan, Merkez Orman işletme Şefliği ilk müdahale ekibinde görev yapacaklar. ilgili Kuruluşlar bir orman yangını esnasında çalışacakları ormana yakın iş yerini seçecekler ve makine personeline gerekli uyarıları yapacaklar. Yangın Emniyet Yollarının tamir ve bakımları mahalli imkanlardan da yararlanılarak yangın mevsiminden önce ikmal edilecek kira bedelleri ilgili Orman işletmesinden karşılanmak üzere yukarıda sözü edilen Kuruluşlardan o gün iş makineleri bu maksada tahsis edilecek. Yöresel Meteoroloji teşkilatından alınacak ve daha uzun periyotlu tahminler çerçevesinde; il Yangınla Mücadele Komisyonları gerektiğinde derhal toplantıya çağrılarak ve yangınlar çıkmadan önce ormanlara giriş yasağı konulması gerektiğinde Tedaş ve Teiaş tarafından Enerji nakil Hattı kesilmesi, getirilecek olası yasakların kritik dönemlerle sınırlı tutulmasına özen gösterilecek usandırıcı olmaktan da kaçınılacaktır.

         Orman içerisindeki geçen Karayolu banketlerinin, Enerji Nakil Hatlarının, Demiryolu güzergahının ilgili Kuruluşlarca yanıcı maddelerden temizlenmesi şiddetli rüzgar nedeni ile Enerji Nakil Hatlarının kopması ihtimali olduğunda ilgili Kuruluşlar tarafından elektriklerin kesilmesi gerekmektedir. Orman Yangınlarına müdahale etmesi planlanan Askeri Birliklerin yangın mevsimi başlamadan Birliklerin Eğitimlerinin en üst seviyeye çıkarmak maksadıyla; Birlikçe bildirilecek Personele Orman işletme Müdürlüğünce uygulamalı orman yangınına müdahale eğitimi verilecektir.   

         Orman yangınına müdahale eden Askeri Birliklerin yangına müdahale esnasında ilave ekipman ve diğer ihtiyaçların karşılanmasına yönelik talepleri Orman işletme Müdürlüğünce karşılanacaktır. Askeri Birliklerin yangına müdahale esnasında Askeri Personelin can güvenliğini tehdit eden görevler verilmeyecek. Zuhur edecek olan yangınlarda Yangın Amirliği görevini Uzman Orman teşkilatı elemanlarınca yürütülecek.” Diye konuştu 

erzincan24.com // Faruk Canbaba

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Feci Kazada Ölümden Döndüler
Erzincan'da hafif ticari aracın TIR'a arkadan çarpması sonucu 3 kişi hafif yaralanırken araçta...

Haberi Oku