Kültür:
Atatürk Kültür Merkezi'nde 2 oturum halinde gerçekleştirilen toplantının açılış bölümünde konuşan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun,
Bu asır dünyanın yeniden yapılandığı asır. Aslında insan merkezli bir yönetim anlayışı ile ortaya çıkan bu küreselleşme süreci ne yazık ki Ortadoğ u da adı konmamış sıcak savaşlara da zemin hazırlamıştır. Bu hızlı değişim sürecinde dikkati çeken bir olay, enerji konusudur.bugün sadece enerjinin ham maddesi sanayinin en önemli girdisini teşkil eder.petrol ve doğalgazın dünya üzerinde yüzde 70'inin bu bölgede olmasından dolayı Ortadoğu, kafkasta ve balkanlar üçgeninde çok önemli gelişmelere sebebiyet vermekte.bundan sonra da bu bölge stratejik önemini koruyacaktır. Neden bunu söylüyorum Türkiye bu üçgenin içinde adeta bir istikrar ülkesi durumunda.bu istikrarı n bozulmaması lazım. Bu güven ortamında biz kırizleri ancak geride bırakarak dar boğazları aşarak ekonomiyi düzleyerek şu anda sürdürülebilir bir ekonomi sürecine girdik. Bu küreselleşme sürecinin getirdiği iki önemli konu var. Birincisi küresel risk, öbürüde küresel rekabet. Bu rekabet karşısında ayakta durabilmek için, ülkelerin rekabet gücü yükselmesi lazım. Bunuda kuruluşlar ve devletin bütün birimleri güçlenerek mümkün hale gelmesiyle olur. Bununda tek yolu var, (ARGE) ara ştırma geliştirme çalışmaları ile başlayan, keşiflerle, buluşlarla, yeniliklerle devam eden ve teknolojiye dönüşen bir yapı. Yani ülkeler arasında ekonomik sınırların giderek kalkmasıyla gümrük duvarlarının yıkılmasıyla küre şeklindeki dünyamızın tek bir Pazar haline gelmesi sürecinde çılgınca rekabektle karşı karşıyayız. Bu rekabete ayak uydurabilmenin tek yolu, teknoloji öncülüğünde güç kazanmak. Bunu da incelediğ imizde şunu görüyoruz. Küresel değerleri ister yer altı zenginlikler olsun, ister yer üstü zenginlikler olsun. Başta tabi eğitilmiş insan gücü olmak üzere, yöresel zenginliklerin harekete geçirilmesi ile mümkün olacaktır. Buda bizim Eğinimiz'de Kemaliye'mizde mümkün. Okuduğum notlardan çok ihmal edilmiş bir bitki. hangi gruba sokuyor hocalarım bilmiyorum. Meyve grubunda olduğunu biliyorum. Onun için ben inanıyorumki; sadece eğinimiz için değil, bütün yöremiz ve insanlığa hizmet için ve aynı zamanda tıp dünyasına hizmet için önemli bir çalışmayı burada başlatmış bulunuyoruz" dedi. 

Panelin ilk oturumun başkanlığını, Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muharrem Güleryüz yaptı. ilk oturumda, Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, "Dut Yaprağı'nın Kimyasal Yapısı ve Biyolojik Etkileri", Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezai Ercişli de, "Dut Yetiştiriciliği", Batı Akdeniz Araştırma Enstitüsü Ziraat Mühendisi Ahmet Ziya Fırat, "Kemaliye'de Dut Yetiştiriciliği Analizi" ve Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yemler ve Hayvan Ana Besleme Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhsin Macit, "Dut Yaprağının Hayvanların Günlük Yemlemelerinde Kullanılması" konularında konuşma yaptı. Panelin, Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muzaffer Cemal Özkan başkanlığında gerçekleştirilen ikinci oturumunda ise, Dış Ticaret Müsteşarlığı Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirmeler Genel Müdürü Gazi Bilgin, "Dutun istihdam ve Dış Pazarlar Açısından Değerlendirilmesi", Gazeteci-Yazar ve Mutfak Kültürü Araştırmacısı Tijen inaltong, "Dut Yemekleri ve Türk Mutfağında Dutun Yeri", Hacettepe Üniversetesi Ağaç işleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Aslan, "Dut Ağacının Ağaç Endüstrisinde Kullanma Olanakları" ve Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Okan Baba ise, "Dutun Türk Halk Edebiyatı ve Kültürümüzdeki Yeri" konulu birer konuşma yaptı. 

erzincan24.com // Faruk CANBABA
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Erzincanlılarla...
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın 163. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında TCDD ile...

Haberi Oku