Kültür:
Meşhur Kemaliye Evleri Sergileniyor

       istanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği ve Yapı-Endüstri Merkezi işbirliği ile düzenlenen sergilerin onyedincisi 2 Nisan- 5 Mayıs 2007 tarihleri arasında Yapı - Endüstri Merkezi Sergi Holü'nde fotoğrafseverler ile buluştu. 

       iFSAK ile YEM (Yapı Endüstri Merkezi) işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen "KEMALiYE EVLERi" sergisi 2 Nisan- 5 Mayıs 2007 tarihleri arasında Pazar hariç her gün saat 10.00 - 18.00 arasında dolaşıma açık iFSAK-YEM işbirliği ile düzenlenen sergi önümüzdeki günlerde de Yapı-Endüstri Merkezi Sergi Holü'nde sanatseverlerin ilgisine sunulacak. 

                     “KEMALiYE EVLERi” 

       Kemaliye (eğin) belde ve köylerinde bilinçli yöre insanınca özen, titizlik ve gururla yüzyıllar boyunca kendi olanaklarıyla korunagelen geleneksel Yaşam Kültür Miraslarının simgelerinden birisi olan “Görkemli Kemaliye Eğin Evleri”, aynı zamanda Harçsız Taş Yapı tarzının yeryüzündeki son örneklerini oluşturmaktadır. Sanatci Eskin, “Ülkemizde diğer benzer yörelere oranla daha az tanınan,özgün Kemaliye (Eğin) Evlerinin Yüzyıllara direnen yapı ustalığı, estetiği ve görkemi karşısında duyduğu çoşkuyu sergimle paylaşmayı amaçladım.” diyor. . 

                        Z.CEYDA KESKiN

       1 Ocak 1940 tarihinde Büyükdere/ istanbul'da doğdu. ilkokulu Büyükdere'de Orta ve Lise Öğrenimini Notre Dame De Sion Fransız Kız Lisesinde tamamladıktan sonra, LCC Okulunda Sayın Prof.Dr.Neşet Günal Atölyesinde yağlıboya resim çalışmalarına devam etti. Sayın Neşet Günal'ın isteği üzerine Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümüne kaydını yaptırdı.Ancak ailesinin Hukuk dalında meslek sahibi olması yönündeki ısrarları üzerine Resim öğreniminden vazgeçmek zorunda kaldı. Ama içindeki resme yönelik daha doğrusu çevresindeki görsel evrenin coşkularını sonsuza de yaşama ve yaşatma dürtüsü Sayın Eskin'i çok erken yaşta fotoğraf çekmeğe yöneltti. Yıllarca sırf fotoğraf çekmek için Anadolu'nun değişik yörelerini gezdi. Bu arada, Fransızca'dan Marcus Aurelius'un "Kendime Düşünceler", Antoine de Saint Exupery'nin "Günlük Notları", Albert Camus'nun "Günlükleri" gibi felsefi yapıtları dilimize çevirdi. 

       T.iş Bankası A.Ş.'nde Hukuk Müşavirliği, başka Bankalarda Hukuk işleri Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 2002 yılında iFSAK'ta fotoğraf eğitim kurslarına devam etti ve iFSAK üyesi oldu. Ulusal ve Uluslararası fotoğraf yarışmalarına katılıyor. 2005 yılında bir iş gezisi sırasında; Doğu'nun halen parıltısını sürdüren yıldızı olarak betimleyebileceği Kemaliye(Eğin)'yi tanıma fırsatını buldu. Bu olayı yaşamının en mutlu rastlantılarından biri olarak görüyor. Değişik kurumlarca korumaya layık görülen bu yoğun kültür birikiminin izlerini taşıyan "Harçsız Taş ve Ahşap Ustalığı"nın yeryüzündeki son örneklerini oluşturan görkemli "Eğin Evleri"nin tanınıp korunmasına katkıda bulunmak için yola çıkıyor. 

erzincan24.com // Faruk Canbaba

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Erzincanlılarla...
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın 163. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında TCDD ile...

Haberi Oku