Kültür:
Turizm Etkinliğinde Otellere Sitem

          Turizm haftası etkinlikleri çerçevesinde dün il Kültür Müdürlüğü Konferans Salonu’nda Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi tarafından kutlama programı düzenlendi. Vali Yardımcısı Adem keleş, Belediye Başkan Yardımcısı Seyfullah Kaban, Polis meslek Yüksek Okulu Müdürü Ahmet Mühim, il Kültür ve Turizm Müdürü Metin Çankaya ile bazı kurum amirleri öğrenci ve öğrenci velilerinin katıldığı programda turizmin önemi anlatıldı. Program, saygı duruşunun yapılması ve istiklal maşının okunmasıyla başladı. Katılımın az olduğu programda ilk olarak söz alan Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Müdürü ibadi Oktay, Turizmin ülke geneline getirdiği ekonomik ve kültürel katkısını anlattı. Daha sonra turizm ile ilgili şiirler okunduktan sonra Kültür ve Turizm il Müdürü Metin Çankaya söz aldı. Turizmin Erzincan’daki potansiyelini değerlendiren Çankaya, Erzincan’a gelen ziyaretçi sayılarını Erzincan’daki otel ve konaklama yerlerinden aldıklarını ve ziyaretçi sayısını buna göre tespit ettiklerini söyledi. bu açıklamasının sonunda Programa katılımın az olması münasebetiyle sitemde bulunan
          Çankaya; “Erzincan’da turizmdeki pastadan en çok pay alan otel, motel ve konaklama yerlerinin tamamına davetiye göndermemize rağmen hiç katılım göremedik. Bu bizleri üzdü” dedi ardından konuşmasına devam eden Çankaya Erzincan’ın turizm potansiyelini şöyle değerlendirdi. Ülkenin doğal güzelliklerini, ekonomik özelliklerini ve tarihi tanıtan en önemli sanayi ve endüstri kollarından biridir. Hızla artan talebi karşılamak çağdaş düzeyde hizmet verip, kaliteli tesis nitelikli personel bozulmamış doğal güzellikleri ile kültürel ve tarihi özelliklerimizi arz etmekle mümkün olacaktır.” dedi.

Bu potansiyelin Erzincan’da oluşunun Erzincan için büyük bir avantaj olduğuna değinen Çankaya; “Rafting, su kayağı, yamaç paraşütü, doğal kanyonlar, buzul tırmanışı, doğal şelale, cirit kayak merkezi, dağcılık gibi aktivitelerin ilimizde yapılıyor olması, ilimiz tanıtımı açısından çok önemli değerlerdir. Geçtiğimiz yıl 3.sü düzenlenen Recep Yazıcıoğlu, doğa sporları festivali ilimizin spor turizmi kapasitesini ortaya koyan önemli bir organizasyondur.
  
            ilimizde bulunan tarihi eserlerin onarılarak, tarihi ve kültürel dokunun korunması turizme kazandırılması çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Bu kapsamda; Bakanlığımız ile Atatürk Üniversitesi arasında düzenlenen bir protokolle Urartu Medeniyeti'nin en büyük yerleşim merkezlerinden olan Altıntepe Kalesi’nde kazı ve restorasyon çalışmalarına başlanmıştır. 5 Yıllık bir plan çerçevesinde restorasyon çalışmaları tamamlanarak turizme açılması planlanmaktadır.  
   
   ilimizde nadir eserler olan kale kapısı ve hamamların onarımı için de müdürlüğümüz ve Valiliğimiz Bakanlık nezdinde çalışmalarını sürdürmektedir. Erzincan Kale Kapısı ve Kemah Kalesi Restorasyon Proje ihaleleri yapılmıştır. ilimizde Müze Müdürlüğü bulunmakta ancak; Bakanlığımıza bağlı bir müze bulunmaktadır. Tarihi özelliği sahip olan ve ilimize ait bazı mezar taşları Müze Müdürlüğü bahçesinde sergilenmektedir. Çeşitli yollardan veya kazılardan elde edilen eserler emaneten Erzurum Müze Müdürlüğü 'nde tutulmaktadır. ilimizde bir Müze kurulması için çalışmalarımız devam etmektedir.    
   
          Bu Kapsamda kurulacak olan müzeye ön katkı sağlamak amacıyla Valiliğimizin de destekleri ile ilimiz kültürel değerleri olan bazı etnoğrafik eserler toplanarak bir sergi salonu hazırlanmıştır.2006 Yılı sonu itibariyle, ortalama ilimize gelen yerli ziyaretçi sayısı tahminen 60-70 bin yabancı ziyaretçi sayısı ise 1500-2000 bin civarındadır.  

    08.02.2006 tarihi Bakanlar Kurulu Kararıyla Erzincan Ergan Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. Alt yapı çalışmalarına başlanılmıştır. Bu kapsamda bölgenin çığ ve zemin etütleri yapılmış, topoğrafik haritaları yaptırılmıştır. imar planı ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. ilimiz Merkez, belde ve ilçe belediyelerine 2006 yılı içerisinde Bakanlığımızca yaklaşık 1 milyon 500.00 YTL turizm alt yapı Ödeneği gönderilmiştir.

        ilimizin gerek ülke düzeyinde gerekse ülkemiz dışında turizm ve kültür alanındaki tanıtım faaliyetleri 12 aya yaygın bir şekilde devam etmektedir. Bu kapsamda Müdürlüğümüzce il haritası çeşitli broşürler, ilimizin doğal ve kültürel değerlerini yansıtan afişler. Kültür ve turizm envanteri hazırlanmış olup dağıtımları devam etmektedir” dedi Ardından okunan şiir ve türkülerle program devam ederken son olarak hafta münasebetiyle resim, şiir ve kompozisyon dalında okullarda düzenlenen yarışmalarda birinci olan öğrencilere ödülleri verildi.

erzincan24.com // Faruk Canbaba

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Erzincanlılarla...
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın 163. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında TCDD ile...

Haberi Oku