Kültür:
Uçan Süpürge, Çocuk Gelinler Erzincan'da
Her üç evlilikten birinin erken yaşta yapıldığı ve evli kadınların yüzde 33'ünün "çocuk gelin" olduğu Türkiye'de, Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, "Çocuk Gelinler: Yıkıcı Gelenekler ve Ataerkil Sosyal Mirasın Mağdurları" projesini başlattı.Sabancı Vakfı'nın, Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında desteklediği proje, küçük yaşta ve zorla evlilikleri ülke gündemine almayı, siyasi mekanizma içinde tartışılır kılmayı ve kamu politikalarında yer edecek biçimde tanımlamayı hedefliyor. Proje kapsamında 15 Ekim’de Erzincan Belediyesi Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda kadınlara yönelik ücretsiz film gösterimi ve söyleşi düzenleyecek olan Uçan Süpürge, ulusal imza kampanyasına en büyük desteği Erzincan’dan bekliyor. 

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği 54 ilde yürütmekte olduğu “Çocuk Gelinler” projesiyle Erzincan’da da soruna çözüm arayacak. Erzincan’da 15 Ekim günü erken evliliklere karşı kadınların sesini duymak ve duyurmak amacıyla bir film gösterimi düzenleniyor. Film gösterimi ücretsiz olarak tüm kadınların katılımına açık. 

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin; küçük yaşta ve/veya zorla evlendirmelere dikkat çekmek, bu yaygın sorunun çözümünde toplumsal işbirliği arayışlarını hızlandırmak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla hazırladığı Çocuk Gelinler projesi Sabancı Vakfı tarafından destekleniyor. 

Uçan Süpürge’den yapılan açıklamada şöyle deniliyor: “Türkiye’de kadınların üçte biri küçük yaşta evlendiriliyor. Baskı altında evliliğe zorlanan kadınlar ömür boyu fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklarla mücadele ediyor. Bu uygulama toplumsal cinsiyet eşitliğinin de en güçlü muhalifi. Çünkü kadınların yaşadığı bütün toplumsal sorunların kaynağı eşitsizlik.”
Türkiye’nin çocuk gelin nüfusun en yoğun olduğu ülkelerden biri olduğu belirtildi. Çocuk Gelinler projesinin koordinatörü Selen Doğan şöyle dedi:
“Bugün dünyada 60 milyondan fazla ‘çocuk gelin’ olduğu tahmin ediliyor. Neredeyse Türkiye nüfusu kadar bir kitleyi ilgilendiren bu toplumsal soruna karşı aileler, öğretmenler, hekimler, hukukçular, polis, medya, din görevlileri ve sivil toplum kuruluşları birlikte hareket etmeli ve çözüm alternatiflerini çoğaltmalı. Türkiye’de erken evlilikler çok yaygın. Bunu bir ‘gelenek’ olarak değil, çözülmesi gereken bir büyük düğüm olarak görmeliyiz. Kalıcı ve etkin kamu politikaları oluşturulmadan bu sorun çözülemez.” 

ERZİNCAN’DAN EN AZ BİN İMZA 

Uçan Süpürge Çocuk Gelinler projesiyle; küçük yaşta ve/veya zorla evlendirilme tehdidi altındaki kız çocuklar ile, erken evlendirildiği için sosyal yaşamdan, eğitimden ve istihdam olanaklarından mahrum bıraktırılan kadınlar için; yasa koyucuların, kadın, çocuk ve insan hakları örgütlerinin, üniversitelerin, uluslararası toplumun, eğitim, sağlık ve iş dünyasının, kamu politikalarına yön veren tüm yapıların işbirliğini öngörüyor. Proje kapsamında düzenlenen ulusal imza kampanyası ise Erzincan’da da sürecek.
Uçan Süpürge ekibi, bu çözüm ortaklığı arayışını bir adım ileri götürmek için çıktığı yolculuğun Erzincan durağında, her yaştan kadınlarla bir araya gelip onların deneyimlerini ve tanıklıklarını dinlemek istiyor. Çocuk Gelinler projesinin film gösterimi ve söyleşisine Erzincanlı tüm kadınları ve kız çocuklarını bekliyoruz. 

Kemal Arduç
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Vali Arslantaş Off-Road Sürüşü Yaptı
15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm haftası etkinlikleri kapsamında Erzincan'da düzenlenen...

Haberi Oku