Sağlık:
Araştırma Hastanesi Depreme Dayanıklı

Barış Yalçınkaya

Uzun süredir gündemde olan ve vatandaşların kafasını karıştıran Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin depreme karşı dayanıksız olduğu iddiaları Gazi Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sinan Altın tarafından verilen raporla çürütüldü. Konu ile ilgili olarak Erzincan AK Parti Milletvekili Sebahattin Karakelle Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi hakkında ki söylentiden ibaret olan depreme karşı dayanıksız iddialarını 28 sayfalık raporla cevap verdi.

Gazi Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sinan Altın imzalı raporda şunlar yer aldı;
“Bu çalışmada, Sağlık Bakanlığı, İnşaat ve Onarım Dairesi Başkanlığının talebiyle, ‘Erzincan 200 yataklı Devlet Hastanesinin ek bina inşaatı’ ile ilgili olarak bir teknik rapor hazırlanmıştır. Aynı bina ile ilgili olarak, daha önceden Erzincan Üniversitesi öğretim üyelerince 12/08/2009 tarihinde bir rapor daha hazırlanmıştır. Ancak, yapı denetim görevlisi bu rapora itiraz etmiş ve mühendislik fakültesi bulunan ve konusunda uzmanlaşmış bir üniversiteye yeniden inceleme yaptırılarak yeni bir teknik rapor hazırlatılmasını istemiştir. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı, İnşaat ve Onarım Dairesi Başkanlığınca Üniversitemizden yerinde inceleme ve tespit yapılması talep edilmiş ve aşağıda sıralanan hususlarda bir rapor oluşturulması istenmiştir.

23/09/2009 tarihinde yapı denetim görevlisi ile birlikte yerinde inceleme ve tespitler yapılarak bu ‘teknik rapor' hazırlanmıştır. Yapılan gözlem, inceleme ve hesaplamalar sonunda; Taşıyıcı olmayan dolgu duvarların yönetmeliğe uygun yapıldığı görülmüş ve resimlerle belgelenmiştir. Asansör kapılarının sağ ve sol kenarlarında bulunan 80 cm enindeki küçük tuğla duvarların, deprem sırasında can güvenliğini tehdit etmesinin ya da binadaki hasar düzeyini arttırmasının olası olmadığı görülmüştür ve gerekçeleri rapor içinde sunulmuştur. Binada önemsenmesi gereken aks kaymalarına rastlanmamıştır. Dışarıdan bakıldığında en eğri eksene sahip olan merdiven perdelerindeki eğriliğin büyük oranda kaplamada olduğu ve esas perde betonunda kayda değer bir eğrilik olmadığı anlaşılmış ve bu durum resimlerle belgelenmiştir. Buna rağmen, konservatif bir yaklaşımla, bu perde duvarların proje dayanımlarına ulaşamama olasılıkları da rapor içinde ayrıntılı bir şekilde ele alınmış ve bu durumun statik açıdan bir sakınca yaratmasının muhtemel olmadığı anlaşılmıştır. Varılan tüm sonuçların gerekçeleri, rapor içinde ayrıntılı bir şekilde verilmiş ve binanın deprem güvenliğinde endişe verici bir bulguya rastlanmamıştır.”
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Işıkpınar Yerleşkesi Sağlık Hizmetine Başladı
Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dörtyol Yerleşkesinde (eski devlet hastanesi) hizmet...

Haberi Oku