Sağlık:
Aşı Haftası Başladı
5. Avrupa Aşı Haftası, 24 Nisan – 1 Mayıs 2010 "Her Şeyin Başı Sağlık, Sağlığın Başı Aşı" kampanyası başladı. Sağlık il Müdürü Dr. Mesut Turan, kampanyayı başlatarak, kampanya hakkında açıklamada bulundu. Erzincan’da tüm sağlık ocakları ve hastanelerde ücretsiz olarak çocuklara aşı yapılacağını söyleyen Turan; “insanda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri vb. mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin (toksinler) etkilerinin ortadan kaldırılarak, geliştirilen biyolojik maddelerdir, insanları hastalıklardan ve onun kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanır. Aşılama hizmetleri, bebekleri, çocukları ya da erişkinleri enfeksiyona yakalanma riskinin en yüksek olduğu dönemden önce aşılayarak, bu hastalıklara yakalanmalarını önlemek amacı ile yürütülen önemli bir temel sağlık hizmetidir. Bağışıklaşma, aşıyla korunulabilir hastalıkların ve ölümlerin önlenmesi açısından en önemli ve etkili toplum sağlığı müdahaleleri arasında yer almaktadır.

Aşılama hizmetleri ile daha önce büyük salgınlar ve ölümlere yol açan çiçek hastalığı 1977 yılından itibaren tamamen yok edilmiştir. Hastalık etkeni yok edildiğinden çiçek aşısı uygulamalarına ihtiyaç kalmamış ve aşılama durdurulmuştur.

Yine çok önemli bir çocukluk çağı bulaşıcı hastalığı olan poliomiyelit (çocuk felci) hastalığına karşı dünya genelinde yaygın aşılama çalışmaları yapılmış ve hastalık yok edilme aşamasına getirilmiştir. 1988 yılında 350.000 olan vaka sayısı 2008 yılında 2.000 vakanın altına indirilmiştir. Ülkemizde son Polio vakası 26 Kasım 1998 tarihinde görülmüştür. Ancak halen dünyada vakaların görülmesi nedeniyle program ve aşılama çalışmalarına devam edilmektedir. Polio Eradikasyon Programı çalışmaları ile Dünya Sağlık örgütü Avrupa Bölgesi Türkiye'yi 21 Haziran 2002’de "Poliodan Arındırılmış Bölge" Sertifikası ile belgelendirmiştir.

Ülkemizde kızamık hastalığını yok etmeye yönelik bir program başlatılmış, 2003–2005 döneminde 9 ay–14 yaş grubunda 18.216.897 çocuğumuz ek kızamık dozu ile aşılanmıştır. Yılda 30.000 üzerinde vaka görülürken 2008 yılında hiç yerli kızamık vakası görülmemiştir.
Son yıllarda ülkemizde aşılama hizmetlerinde önemli gelişmeler kaydedilmiştir;
2005 yılı sonuna kadar sadece 7 hastalığa (difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci, kızamık, hepatit-B, verem) karşı aşılama yapılıyordu.

2006 yılında bütün sağlık kuruluşlarında uygulanmaya başlanan Hib, Kızamıkçık, Kabakulak aşıları ile aşısı yapılan hastalık sayısı 10'a yükselmiştir. 2008 yılı başından itibaren ise asellüler boğmaca aşısını içeren DaBT-lPA-Hib aşıları tek enjektör içinde uygulanmaya başlanmış böylece bir seferde 5 hastalığa karşı aşılama yapılması sağlanmıştır.
Kasım 2008 tarihinden itibaren ise; konjuge pnömokok aşısı (KPA) takvime eklenmiş ve aşı ile koruma sağlanan hastalık sayısı 11'e yükselmiştir.

Aşılama oranlarımız % 96'ya ulaşmış olup, Dünya Sağlık örgütü Avrupa Bölgesi ülkeleri ve Avrupa Birliği ülkeleri ortalamasından yüksektir.

Ülkemizin de arasında yer aldığı Dünya Sağlık örgütü Avrupa Bölgesi tarafından organize edilen "Avrupa Aşı Haftası" etkinliklerinin beşincisi, ülkemizin de yer aldığı bu bölgede bulunan 35 ülkenin katılımı ile 24 Nisan – 1 Mayıs 2010 tarihlerinde gerçekleştirilecektir” dedi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Işıkpınar Yerleşkesi Sağlık Hizmetine Başladı
Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dörtyol Yerleşkesinde (eski devlet hastanesi) hizmet...

Haberi Oku