Sağlık:
Diyabetle Baş Etmenin Yolları Anlatıldı

Barış Yalçınkaya

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün katılımı ile Çankaya Köşk'ünde tanıtımı yapılan ve 3 yıl sürecek olan 'Diyabeti durduralım' projesi kapsamında Erzincan’da ‘Diyabetle baş etmenin yolları’ konulu konferans verildi. Erzincan Belediyesi çok amaçlı salonda düzenlenen konferansa Erzincan Üniversitesi (E.Ü.) Rektörü Prof.Dr. İlyas Çapoğlu, Belediye Başkan Vekili Seyfullah Kaban diyabet hastaları, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Konferans yönetici E.Ü. Rektörü Endokrinoloji Uzmanı Prof.Dr. İlyas Çapoğlu “Diyabeti durduralım projesi 2011 yılında başlatılan ülke genelinde 20 büyük merkezde sürdürülen Cumhurbaşkanımızın himayelerinde önemli bir proje. Üniversite bir bölgenin önemli bir lokomotifidir. Üniversite bulunduğu bölgeye katkı sağlar bu katkı çok uzun vadede gerçekleşir. Bu katkı çeşitli yönlerde olabilir ama en önemli katkı ürettiği bilgiyi o toplumun hayatında kullanılır hale getirebilmek, o toplumun hayatına sunmakla oluşur. Üniversitemiz çeşitli alanlarda çalışma yapar burada ürettiği bilgiyi topluma aktarmaya gayret eder. Tıp fakültemizde sağlık alanında pek çok faaliyet gösterecektir. Ürettiği bilgiyi, topladığı bilgiyi etrafındaki halka zaman zaman sunacak, paylaşacaktır. Bu proje 2011 Mart ayında çalışmalarına başladığımız bu proje tabi tıp fakültesinin de içinde olduğu belediyemiz, valiliğimiz, sağlık müdürlüğümüzün koordinasyonunda bir üst kurul ve birçok daire başkanlıklarının, müdürlüklerinin katıldığı kapsamlı bir çalışma. Burada en önemli yapmak istediğimiz çalışma dünya için, ülkemiz için ciddi bir sağlık problemi olan şeker hastalığının bir çok yönüyle tanıtılmasını sağlamak ve şeker hastalığı hakkında bir farkındalık oluşturmak şeker hastalığının ne olduğunu, ne gibi zararlar verebileceğini, şeker hastalığıyla baş etmenin nasıl mümkün olabileceğini birazcık sizlere aktarabilirsek bu aktiviteler tekrar tekrar yapılacak ve sonuçta belli bir oranda farkındalık oluşturabilirsek bu hastalıkla baş etmenin yollarlını az çok aktarabilirsek burada kendimizi başarılı saymış olacağız. Şeker hastalığı hepimizin bildiği ailede en azından yakın çevrelerde, komşularda sık sık karşılaştığımız bir hastalık. Bu hastalık önlenebilir bir hastalıktır bu hastalık iyi yönetildiğinde baş edilebilir bir hastalıktır. Şunu söylüyoruz bütün hastalarımıza aynı yaşta sağlıklı bir hasta ile aynı yaşta şeker hastasını alıyoruz şeker hastası olan kişi kendine iyi dikkat eder hastalığını iyi yönetirse diğer sağlıklı kişiden daha uzun ömürlü olmaktadır. Çünkü şeker hastası belli kural ve kaidelere uyuyor ve sağlıklı yaşamla hayatını devam ettiriyor, oysa sağlıklı hasta kendisi sağlıklı diye hiçbir şeye dikkat etmiyor çok daha farklı sağlık problemleriyle yüz yüze gelebiliyor. Sonuçta her şeyin başı karşınızda duran bir problem nasıl baş edebileceğimizi öğrenmektir. Bizde bu konuda destek vermeye çalışacağız ne kadar ilgi alaka gösterir bu işi ciddiye alırsak o kadar çok istifade edeceğiz. Bu konuda üniversitemizin değerli öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Fatih Özçiçek bey size hastalığın oluşumu, tanıları hakkında bilgi sunacak”diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen Yrd. Doç. Dr Fatih Özçiçek “Diyabeti durduralım projesi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanın himayesinde gerçekleştirilecek sağlık alanın da ulusal bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu projedeki hedeflerimiz diyabetten yaşam boyu korunma bilincinin geliştirilmesi, sağlıklı yaşam konusunda eğitim vermek ve spor bilinci oluşturmak, spor ve egzersizi hayatın bir parçası haline getirmek ve yine diyabetin sebebi olduğu hastalıkların ülke ekonomisinde oluşturduğu yükü azaltmak, uzun vadedeki hedeflerimiz bunlar bunun için bir takım faaliyetlerde bulunuyoruz. Daha öncede televizyon programı yaptık, yürüyüş yaptık farkındalık oluşturmaya çalıştık bu günde diyabetle ilgili kısa bir bilgi vereceğiz. Bu projenin hedef kitlelerine baktığımız zaman ilköğretim öğrencilerinden başlayıp lise, üniversite öğrencileri, yoğun nüfuslu işyerleri, aileler ve herkesi kapsayan bir proje bu proje Türkiye’nin toplam 22 ilinde devam etmekte ve bizde bu illerden biri olduğumuz için kendimizi ve halkımızı şanslı görüyoruz” dedi.

Diyabetin anlamı ve nasıl meydana geldiği ile ilgili açıklama yapan Özçiçek “Diyabet, başta karbonhidratlar olmak üzere protein ve yağ metabolizmasını ilgilendiren bir metabolizma hastalığıdır ve kendisini kan şekerinin sürekli yüksek olması ile gösterir. Diyabet hastalarındaki temel metabolik bozukluk, kan yoluyla taşınan glükozun (şekerin) hücrelerin içine girememesidir. Normal koşullarda besinlerden elde edilen veya karaciğerdeki depolardan kana salınan glükoz pankreas tarafından salgılanan İnsülin hormonunun yardımıyla hücre içine girer ve orada yakılarak enerjiye dönüşür. Hücrelerin üzerinde değişik maddelerin girmesine izin verilen kapılar vardır. Bu kapılar normalde kilitlidirler ve uygun anahtar varlığında açılırlar. Diyabet, hücrelerin üzerindeki glükoz kapısının açılamaması durumudur. Bu örnekten ilerlersek diyabet, anahtar işlevi gören İnsülin hormonu yetersizliğine ve insülinin etkilediği reseptörlerin (hücre kapısındaki kilidin) bozukluğuna bağlı gelişmektedir” diye sözlerine son verdi. Konferansın ardından katılımcıların ücretsiz kan şeker ölçümleri yapıldı.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Işıkpınar Yerleşkesi Sağlık Hizmetine Başladı
Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dörtyol Yerleşkesinde (eski devlet hastanesi) hizmet...

Haberi Oku