Sağlık:
Kanser'de Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Yakup Bakar 

4 Şubat Dünya Kanser Günü ile ilgili olarak Sağlık İl Müdürü Dr. Mesut turan yaptığı açıklamasında; kanserle mücadelenin en önemli yolunun düzenli kontrol olduğunu söyledi. Açıklamasını sürdüren Turan; “Kanser, günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Tanı ve tedavisindeki yenilikler, sağlık kuruluşlarından yararlanma olanaklarının artması, diğer hastalıkların tedavisindeki gelişmeler ve buna bağlı ortalama yaş süresinin uzaması gibi çeşitli nedenlerle kanserin önemi daha da artmakta; her gün daha çok sayıda kanserli hastaya tanı konabilmektedir. Sağlık sorunuyla baş edebilmek için devlet, üniversiteler, gönüllü kuruluşların kanser ve tedavisi hakkında doğru bilgileri edinmelerinin sağlanması gerekmektedir. Kanser, en kısa tanımı ile hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalmaları demektir. Bu çoğalma sırasında, kanser hücresinde normal hücrelerden yapısal farklılıklar çıktığı gibi, işlevleri açısından da farklılıklar çıkacaktır. Bazen hücre normalde yaptığı işlevlerini yapmazken, bazen de normalde olmayan bazı yeni işlevleri de yapmaya başlayabilecektir. Anormal şekilde çoğalan bu hücreler bulundukları yerlerdeki doku ve organları işgal edecek ve işgal ettiği bu bölgelerin görevlerini engelleyecektir. Bu oluşum, kanserin türlerine göre değişiklik göstermektedir. Ancak bu konuda önemli ilerlemeler kaydedilmektedir. Günümüzde kanser, en sık ölüm nedenleri arasında birçok gelişmiş ülkede kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırayı almaktadır. 

Erken tanı ve tedavi kanserli hastalarda önemli oranda iyileşme mümkün olabilmektedir. Halbuki bilgi eksikliği, korku, ihmal gibi nedenlerle insanlar zamanında hekime başvurmamakta; böylece tanı gecikmekte, tedavi de güçleşmektedir.

Kanserin Nedenleri
Sigara ve alkol kullanımı, uzun süre güneş altında kalmak, aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalmak, kimyasal kanserojenler, hava kirliliği, kötü beslenme alışkanlığı, bazı virüsler, genetik faktörler.

Kanserin Belirtileri
Vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişlik ve sertlikler, İyileşmeyen yaralar, Sürekli öksürük ve ses kısıklığı, Ben ve siğillerdeki değişiklikler, Olağan dışı kanama, Yutma güçlüğü, İdrar ve dışkılama alışkanlıklarında değişiklik, Nedeni açıklanamayan ateş ve zayıflama
Kanserden korunma yöntemleri; Kanserin nedenlerini ortadan kaldırmak ve her yıl düzenli muayene yaptırmakla mümkün olur. Erkeklerde en sık görülen organ kanserleri; Akciğer Kanseri, Prostat Kanseri, Testis Kanseri, Kalın Barsak Kanseri, Deri Kanseri
Erkeklerde kanser; yaş ilerledikçe kanser sıklığı daha da artmaktadır. Erkeklerde 45–60 yaşlarda kanser daha sık görülmektedir. Erkeklerde en sık görülen kanserlerde ilk sırayı akciğer kanseri alırken bunu prostat ve kalın barsak kanseri izlemektedir. Bu nedenler ile Erken tanı konulan olgularda iyileşme şansının çok daha yüksek olacağı unutulmamalıdır. Eğer! 28–40 yaş grubunda iseniz; Her 3 yılda bir, 40 yaş üstünde iseniz, Her yıl kanser için gerekli olan test ve muayeneleri yaptırınız. Bir haftayı geçen ses kısıklığı, öksürük gibi yakınmalarınız varsa hemen bir doktora başvurunuz.
Bayanlarda En Sık Görülen Organ Kanserleri; meme kanseri, serviks (rahim) kanseri. diğer kanser çeşitleri; lösemi, beyin tümörleri, lenfoma, kemik ve yumuşak doku kanserleri, wilms tümörü, nöroblastom, ketinoblastom’dur .
Önce kanserden korkmamayı öğrenmeliyiz. Korku doktora gitmeyi önler ve hastalığın iyileştirilmesini engeller. Hastalık belirtilerini yorumlamak yalnızca doktorların görevidir. Kanserin belirtilerini bilmek bu belirtilerin herhangi birini hissettiğimizde derhal doktora başvurmak şarttır. Hiç rahatsızlık duymasak da yılda bir kez mutlaka genel kontrolden geçmeliyiz. Kanserin iyileştirilir bir hastalık olduğunu unutmamalıyız. İyileşme oranı kanserin erken teşhisi ile doğru orantılıdır.

Kanserde Erken Tanı; tedavi şansını artırır. Tedaviyi kolaylaştırır. Tedavi giderlerini azaltır. Doku ve organ kaybını önler Sakatlık bırakmaz
Günümüzde, milyonlarca insan kanserli ya da kanseri tedavi edilmiş olarak yaşamaktadır. Kanser tanısı ne kadar erken konursa, tedavisi o kadar erken başlar ve kanser tedavisi ne kadar erken başlarsa tedavinin başarıya ulaşma şansı da o kadar yüksek olur” diye konuştu.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Işıkpınar Yerleşkesi Sağlık Hizmetine Başladı
Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dörtyol Yerleşkesinde (eski devlet hastanesi) hizmet...

Haberi Oku