Sağlık:
Katarakt nedir

       Kızılay Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hakan Özkan, Fako Tekniği ile Katarakt Ameliyatları hakkında yaptığı açıklamada; Özkan; 
                  “KATARAKT NEDiR?
 
       Halk arasında perde inmesi olarak bilinen lensin opaklaşması sebebi ile saydamlığını kaybetmesidir. Bu durum görme keskinliğinin giderek azalmasına yol açar. Kaç Tipi Vardır? Doğuştan ya da sonradan oluşan olmak üzere iki türlü katarakt vardır.Doğuştan kataraktı olan hastalarda bir çocuk hekimi ile birlikte sebep olabilecek başka hastalıkların araştırılması gerekir.
                     Sonradan Oluşan Kataraktın Sebepleri: 
      Yaşlılık, şeker hastalığı,kalsiyum düşüklüğü (hipokalsemi) gibi metabolik hastalıkların yanında, üveit ve göz tümörleri gibi hastalıklar, ayrıca en sık rastlanan kortizon grubu ilaçların sık veya uzun süreli kullanılmasından sonra görülebilmektedir.
                        Tedavi Nedir? 
       Tek tedavi yöntemi mikrocerrahidir. 
                       FAKO TEKNiĞi iLE GÖZ AMELiYATLARI
       Fakoemülsifikasyon; katarkatın ultrasonik enerji yardımıyla parçalanıp emilmesi esasına dayanır. En önemli özelliği ise küçük bir kesi ile operasyonun gerçekleştirilmesidir. PEKKE(dikişli kat) yöntemine göre çok önemli avantajları mevcuttur.
        Avantajları : Ameliyat kesisi oldukça küçüktür( 3,5 mm)Bu yüzden ameliyat sonrası astigmatizm ya oluşmaz yada çok düşük kalır. Hasta çok kısa zamanda görmeye başlar. Yine küçük kesisi sayesinde göze mikrop bulaşma riski en aza indirilmiş olur. Operasyon süresi düşüktür. Dikişli kat(PEKKE) ortalama 40dakika sürerken, fako tekniğinde 10-15 dk içinde işlem bitmektedir. Dikişli katarakt operasyonunun operasyon sonrası döneminde yol açtığı bazı komplikasyonlar fako tekniğinde en aza indirilmiştir. Göz içi merceğinin yerinden oynayarak göz içine düşmesi, maküla dediğimiz retinanın keskin görme noktasının ödem tutması, retina dekolmanı gibi ciddi komplikasyonların riski fako tekniğinde oldukça düşüktür. 
                     KATARAKT iLE iLGiLi MERAK EDiLEN SORULAR 
Soru: Bir gözde katarak varsa diğerine de geçer mi? 
Cevap: Bir gözde varsa diğerine geçmez.Ancak kendi başına katarak oluşma riskin artmıştır. 
Soru: Ameliyattan çok korkuyorum,olmasam ne olur?
Cevap: 1. Görme iyice azalır.Hasta ancak ışık görebilecek hale gelir. 2. Katarakt şişer ve göz tansiyonunun artmasına ya da glokom krizine yol açabilir. 3. Ameliyatın riskleri ve komplikasyonları artar. 4. Katarakt iyice sertleşir, fako tekniği ile opere edilemeyecek hale gelir. 
Soru: ilaçlar katarakt yapar mı?
Cevap: Günümüzde yaygın olarak kullanılan kortizon türevi ilaçların tümünün (özellikle damla formu) yan etkisi vardır.Bu tür ilaçlar uzun süreli kullanılacaksa hasta mutlaka bir göz hekimi tarafından konsülte edilmelidir. 
Soru: Annemde ve babamda katarakt vardı.Acaba bende de olur mu? 
Cevap: Katarakt genetik olarak geçmez.Her yaşlanan insan da oluşma riski vardır.Yaş arttıkça risk de artar. 
Soru: Katarakt ameliyat olmadan tedavi edilebilir mi? 
Cevap: Edilemez, tek tedavi yöntemi mikrocerrahidir. 
Soru: Katarakt olmaktan çok korkuyorum. Oluşmasını nasıl önlerim?
Cevap: Bilimsel çalışmalar C vitamininin katarakt oluşumunu kısmen geciktirdiğini göstermiştir.

erzincan24.com // Faruk Canbaba

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Heyeti, Erzincan...
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyeti ve beraberindeki Sağlık Bakanlığı yetkilileri Erzincan Valiliğini...

Haberi Oku