Sağlık:
Kuş gribi için önlem

        il Umumi Hıfzıssıhha Meclisi geçtiğimiz hafta basına kapalı olarak Vali Yardancısı Mithat Orhan Başkanlığında, Belediye Başkanı Mehmet Buyruk, il Sağlık Müdürü Dr. Mesut Turan, il Emniyet Müdürü Dr. Ahmet Çimen, il Milli Eğitim Müdürü Aydın Yalçın, Tarım il Müdürü Abdulbaki Şahin ve ilgili kurum idarecilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Meclis toplantısında Batman ilinde kuş ölümlerinin görülmesi ve Erzincan’da da göçmen kuşların göç alanları içinde bulunması nedeni ile olası kuş gribi vakalarının önlenebilmesi amacı ile yeniden değerlendirme yapıldı. 
        Toplumda enfeksiyon kontrolünü sağlayıcı önlemler çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşları ile 10’dan fazla işçi çalıştıran iş yerlerinin cerrahi maske stoklamaları konusunda kurum ve kuruluşlarının Sağlık
Müdürlüğünce, 10’dan fazla işçi çalıştıran iş yerlerinin ise S.S.K il Müdürlüğü’nce yeniden tebligat yapılarak eksikliklerini gidermeleri belirtildi.
Tüm Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Özel Sağlık Kuruluşları gerekli koruyucu önlemleri kendilerinin almalarının sağlanması ve koruyucu malzeme kitlerinin kendileri tarafından temini konusundaki eksikliklerini tekrar gözden geçirerek tamamlamalarına, alınan tüm kararların ilgili kurum ve kuruluşlarınca takibinin yapılması belirtildi. il Umumi Hıfzıssıhha Meclisi toplantısında ele alınan diğer konu ise; özellikle ilköğretim çağındaki öğrencilerin temizliğin ilk kuralının el hijyeninde başlayacağı bilincinin yerleştirilmesi amacı ile başta il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri, il Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Grup Başkanlıkları olmak üzere öğrencilerin bilgilendirilmesi için çalışma yapılması kararı alındı.
        Görüşülen son madde ise;
Pazar yerlerinde açık kasalarda satış yapan balıkçıların denetim ve kontrollerinin Tarım il Müdürlüğü ve Belediye Başkanlığı Zabıta Ekiplerince birlikte yapılmasına, acil durumlarda il Sağlık Müdürlüğü ve Tarım il Müdürlüğünün oluşturacağı ekiplerce denetim yapılması kararı alındı. Belediye Başkanlığı’nca açıkta balık satışının önlenmesi ve tüm seyyar balıkçıların sağlıklı bir ortamda satış yapabilecekleri bir pazar yerinin oluşturulması için gerekli çalışmaların yapılması kararı alındı.

erzincan24.com // Faruk Canbaba

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Heyeti, Erzincan...
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyeti ve beraberindeki Sağlık Bakanlığı yetkilileri Erzincan Valiliğini...

Haberi Oku