Sağlık:
Meme kanseri tanı ve tedavisi

Erzincan Kızılay Tıp Merkezi, Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Abdullah Yılmaz Meme Kanseri Tanı ve Tedavisi hakkında yaptığı açıklamada; 
Meme Kanseri Nedir? 
Meme, süt bezleri ve burada üretilen sütü meme başına taşıyan kanallardan oluşur. Bu süt bezleri ve kanalları döşeyen hücrelerin, yukarıda tanımladığımız şekilde, kontrol dışı olarak çoğalmaları ve vücudun çeşitli yerlerine giderek çoğalmaya devam etmelerine meme kanseri denir. 
Memedeki kitleler, kadınlarda kaygı yaratır. Günümüzde, erken teşhis ve tarama yöntemleri sayesinde meme kanserinin tedavisi mümkündür. Sadece geç teşhis edilen bir kitle istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor. Dr. A. YILMAZ, Meme kanseri için çeşitli risk faktörleri vardır; ama en önemli risk faktörü, kadın olmaktır. Meme kanserine yakalanan kadınların dörtte üçünün, kadın olmak dışında belli bir risk faktörü yoktur. Sadece hastaların dörtte birinde risk faktörü belirlenebiliyor. Bu bakımdan her kadın, kanserin erken belirtileri ve tarama yöntemleri hakkında bilinçli olmalıdır. Her kadının ilk mamografisini 35-40 yaşları arasında ve 40 yaşından itibaren senede bir kez çektirmesi gerektiğini vurgulayan Dr. A. YILMAZ;  Kansere karşı koruyucu tedbir olarak, 'Düzenli olarak egzersiz yapın; sofranızda bol bol yeşilliğe, sebze ve meyveye yer verin; salatalarda zeytinyağı kullanın' önerisinde bulunuyor. Uzmanlara göre, daha çok gelişmiş ülkelerde görülen meme kanserinin sorumluları, endüstrileşme ve değişen beslenme alışkanlıkları. Gelişmiş ülkelerde 70 yaşına kadar yaşayan 7-8 kadından biri, meme kanserine yakalanıyor. Dr. Abdullah YILMAZ, meme kanserine yol açan risk faktörlerinin başında, ailede daha önce kanser vakasının yaşanmasını gösteriyor. Bu risk grubuna girenlerin bu hastalığa karşı daha bilinçli olması gerektiğini ve hastalığa yol açan risk etkenleri söyle sıralayan: Dr. A. YILMAZ;

* Ailede meme kanseri vakasına rastlanması kansere karşı uyanık olmamızı gerektiriyor. Ailenizde birinci derecedeki akrabalarda meme kanseri geçirmişse ve bu kanser menopoz öncesinde görülmüşse, meme kanseri riski büyük ölçüde artıyor. Örneğin; bir kadının annesinde ve kız kardeşinde menopoz öncesi meme kanseri varsa, kansere yakalanma ihtimali tüm yaşamı boyunca yüzde 50 oranındadır. Düzenli olarak mamografi kontrolleri yaptırmalıdır. 
* Kansere yakalanmada diğer risk faktörleri ise; küçük yaşta adet görmek, geç yaşlarda menopoza girmek; hiç doğum yapmamış olmak ve hiç emzirmemiş olmak. 
* Menopoz sonrasında uzun sure (on yıldan fazla) hormon tedavisi görmek. 
* Yağlı gıdalarla beslenmek. 
* Aşırı içki tüketimi, günde iki kadehten fazla içmek. 
MAMOGRAFi NEDiR? 
Her kadının kanserin erken belirtileri ve tarama yöntemleri konusunda bilinçli olması; yani mamografi kontrollerini alışkanlık haline getirmesinde yarar var. Meme kanserinin taranma yöntemleri arasında, mamografi kontrolleri büyük önem, taşımaktadır diyen Dr. YILMAZ
* Mamografi, memenin iki plaka arasında yerleştirilerek röntgen çekilmesidir, işlem 15 dakika kadar sürer. 
* Mamografi kontrolleri, meme kanserinden ölme riskini en az yüzde 30 arasında azaltmaktadır. 
* Ülkemizde kadınlar arasında mamografinin acı veren, zor bir işlem olduğu düşünülüyor. Bu yanlış bir inançtır. Mamografide memenin iki plaka arasına kadına acı verecek şekilde sıkıştırılması gerekmez. Yeni cihazlarda memenin hafifçe yassılaştırılması yeterlidir. 
* Mamografi esnasında alınan ışın miktarı da, bazı kadınları kaygılandırmaktadır; oysa modern mamografi cihazları sayesinde ışın miktarı çok düşük orandadır. 
* Mamografiyle birlikte ultrason çekilmesine gerek yoktur. 
Ultrason tarama amacıyla rutin kontrollerde çekilmemeli; ancak gerek duyulduğunda ultrasona başvurulmalıdır. 
Mamografide kanser belirleyicilik oranları söyle sıralanıyor: 
* Kitle ve mikrokalsifikasyonlar (yuzde 73) 
* Doku bozulmaları (yuzde 57) 
* Asimetrik yoğunluk (yuzde 25) 
* Mikrokalsifikasyonlar (yuzde 24) 
KENDINIZ KONTROL EDIN 
DR. A. YILMAZ; Meme kontrolünü, kendimizin de yapabileceğini belirtiyor ve 'Memenizi yüzünüz gibi tanıyın' diyor. Bunun için iki adet kanaması arasında yere yatarak, sağ elinizle sol memeyi avuçlayın ve saat yelkovanı istikametinde memeyi yoklayın. Sonra sol elinizle diğer memeye ayni işlemi uygulayın, böylece memedeki herhangi bir değişikliği erken safhada belirleyebilirsiniz. 
MEMEDEKI DiĞER KiTLELER 
Memede bir kitle varsa mutlaka, doktora başvurulmalıdır. Memede bir kitle belirlendiğinde bunun iyi veya kötü huylu olduğu ancak biyopsi sonucunda anlaşılır. Mamografi veya ultrason, bunun habis veya selim olduğunu kesin olarak ayırt edemez. Memedeki kaygı verici kitlelerden biri de kistlerdir. içi su dolu kesecikler halinde olan kistlerin çok çeşitli türleri vardır. Bunlardan makroskopik kistlerin tedavisi, iğneyle kistin içindeki sıvının çekilmesi seklinde olur. Eğer kistin içindeki sıvı çekilir ve kitle tümüyle kaybolursa bir sure sonra bir kontrolden geçirilmelidir. Dedi.

 erzincan24.com // Faruk Canbaba

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Heyeti, Erzincan...
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyeti ve beraberindeki Sağlık Bakanlığı yetkilileri Erzincan Valiliğini...

Haberi Oku