Sağlık:
SGK Borçlularına Ödeme Kolaylığı

Yakup Bakar

25 Şubat tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren torba yasası olarak bilinen 6111 sayılı yasa ile ilgili SGK il Müdürü Uğur Kaya basın toplantısı düzenleyerek ilgililerin en kısa sürede müracaat etmeleri gerektiğini belirtti. Kaya “6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun 25/2/2011 tarihli ve 27857 mükerrer sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Anılan Kanun ile Kurumumuz birikmiş alacaklarına ödeme kolaylığı getirilmiş, ayrıca 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun geçici 24 ncü ve geçici 25 inci maddelerine göre yeniden yapılandırılan ancak ödeme yükümlülüklerinin yerine getirilmemesi nedeniyle bozulmuş olan bir kısım yeniden yapılandırma anlaşmalarının ihya imkanı sağlanmıştır. Yeniden yapılandırma kapsamına giren kurum alacaklarının türü; 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) veya (c) bendi kapsamındaki sigortalılık statülerinden kaynaklanan sigorta primi, emekli keseneği ve kurum karşılığı, fiili hizmet süresi zammı ve itibari hizmet süresi, kesenek, kurum karşılığı ve primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile 2925 sayılı Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanuna tabi sigortalılık statüsünden kaynaklanan prim alacakları, İsteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi alacakları, yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı bağlandıktan sonra 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında çalışılması nedeniyle tahakkuk eden sosyal güvenlik destek primi alacakları, 5510 sayılı Kanunun geçici 17 nci maddesine istinaden durdurulan sigortalılık sürelerine ilişkin prim alacakları, Özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilikten kaynaklanan sigorta primi alacakları, İdari para cezası alacakları, damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı alacakları, kurumumuz taşınmazlarının kiralanmasından kaynaklanan kira alacakları, İş kazası ve meslek hastalığı, malullük, adi malullük ve ölüm halleri ile genel sağlık sigortalısına ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilere yönelik fiiller nedeniyle ilgililerden tahsili gereken rücu alacakları, kurumumuz tarafından fazla veya yersiz olarak ödendiği tespit edilen gelir ve aylıklara ilişkin alacaklar, ile bunlara bağlı gecikme cezası, gecikme zammı ve kanuni faiz alacakları yeniden yapılandırma kapsamına giren kurumumuz alacaklarını oluşturmaktadır” dedi. 

Son gün 2 Mayıs 

Kaya ilgili kişilerin 2 Mayıs tarihine kadar müracaat etmeleri gerektiğini belirterek “ Buna göre, anılan Kanunda öngörülen yeniden yapılandırma hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların, en geç 2/5/2011 tarihine kadar; e-Sigorta kanalıyla veya elden ya da posta yoluyla bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne, başvurmaları gerekmektedir. Kapsama giren kurum alacaklarının ödeme sürelerinin bittiği tarihten bu kanunun yayımlandığı 25.02.2011 tarihine kadar geçen süre için TEFE/ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde bu alacaklara uygulanacak gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacakların tamamında vazgeçilecektir. Taksitlendirme talebinde bulunan borçluların ilk taksitlerini en geç 30.06.2011 tarihine kadar ödemesi gerekmektedir. Takip eden ödemelerin de ikişer aylık dönemler halinde azami on sekiz eşit taksitle yapılması gerekmektedir. Borçlular taksitle ödeme talebinde bulunduklarında altı, dokuz, on iki ve on sekiz eşit taksit seçeneklerinden birini tercih etmek zorundadır. 5510 sayılı Kanunun geçici 24 üncü veya 25 inci maddelerine göre 2008 yılında borçları yapılandırılanlardan taksitlerini ödemediği için yapılandırması bozulanlardan,
a) yapılandırması 12 taksite kadar olanlardan ödemediği taksit sayısı 4’den fazla olmayanlar ile b) yapılandırması 24 taksite kadar olanlardan ödemediği taksit sayısı 8’den fazla olmayanlar talepte bulunmaları halinde bozulmuş olan yeniden yapılandırma anlaşması aynı hükümlerle ihya edilecektir. Ancak bu kişilerin bu haktan yararlanabilmesi için 02.05.2011 tarihine kadar müracaat ederek, süresinde ödemediği veya eksik ödediği taksitlerin ödeme süresinin sona erdiği tarihten ödemenin yapılacağı tarihe kadar, DBS’e uygulanan aylık faiz oranına bir puan eklemek suretiyle uygulanacak faiz ile hesaplanacak tutarın tamamının 31/7/2011 tarihinin resmi tatile denk gelmesi nedeniyle 1/8/2011 tarihine kadar ödemesi gerekmektedir. 

5510 sayılı Kanunun Geçici 17 nci maddesi gereği belirli süreye ait prim borçlarını ödemediğinden sigortalılık süreleri durdurulan kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar (BAĞ-KUR) ile tarımda kendi adına ve hesabına çalışan (TARIM BAĞ-KUR) kişilerin durdurulan bu sigortalılık sürelerine ilişkin prim tutarının sigortalılıkları durdurulmamış gibi değerlendirilerek TEFE/ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın tamamının, 31/7/2011 tarihinin resmi tatile denk gelmesi nedeniyle 1/8/2011 tarihine kadar ödemesi halinde bu sigortalılık süreleri ihya edilecektir. 6183 sayılı Kanun ve diğer kanunlar uyarınca tecil edilip de tecil şartlarına uygun olarak ödenmekte olanlarından, kalan taksit tutarları için borçlular, talep etmeleri halinde bu Kanun hükümlerinden yararlanabilirler. Bu takdirde tecil şartlarına uygun olarak ödenen taksit tutarları için tecil hükümleri geçerli sayılır. Bu şekilde ödenmiş taksit tutarlarına tecil tarihi ile ödeme tarihi arasında geçen süre için sadece ilgili kanunun öngördüğü faiz uygulanır. Kalan taksit tutarları vadesinde ödenmemiş alacak kabul edilir ve bu alacaklar hakkında bu Kanun hükümleri uygulanır. İşverenlerimize, sigortalılarımıza, kamu kurum ve kuruluşlarına, kamuoyuna saygıyla duyurulur” diye konuştu.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Işıkpınar Yerleşkesi Sağlık Hizmetine Başladı
Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dörtyol Yerleşkesinde (eski devlet hastanesi) hizmet...

Haberi Oku